Новини 2011-03-25 07:34

НАТО перебрало на себе командування операцією в Лівії

Північноатлантичний альянс погодився прийняти у Сполучених Штатів командування над операцією з підтримки зони, вільної від польотів лівійської авіації у повітряному просторі цієї країни.

При цьому, однак, генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен дав зрозуміти, що інші аспекти операції поки залишаються під контролем нинішнього коаліційного командування.

Сторони не могли знайти компроміс щодо командування операцією, яка здійснюється відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН, протягом кількох днів. Вважають, що камінь спотикання - різниця в розумінні того, чи є юридично виправданим не тільки контроль над лівійськими небесами, а й авіанальоти на наземні війська, лояльні Муаммару Каддафі.

Тим не менш, рейди коаліційної авіації на лівійські об'єкти тривають вже шосту добу поспіль.

Глава НАТО підкреслив, що в питанні про передачу військового командування розколу в думках не існує, але додав: альянс досі вирішує питання, чи брати на себе "відповідальність в більш широкому розумінні".

Що стосується контролю над лівійським повітряним простором, то його передача може бути завершена вже в найближчі вихідні.

Погодившись очолити операцію з виконання резолюції ООН, американські військові з самого початку ясно дали зрозуміти, що бажають грати в ній другорядну роль, і наполягали на якомога швидшій передачі першої скрипки іншим учасникам коаліції.

Проте цей процес загальмувався: представники Туреччини, впливового члена НАТО, заявили, що операція повинна обмежитися лише контролем над повітряним простором та виконанням ембарго на постачання озброєнь лівійському режиму, але не на нанесенні ударів по наземним військам Каддафі.

Сам текст резолюції дає міжнародному співтовариству право використовувати "всі необхідні засоби" для захисту мирного населення Лівії - і це формулювання виявилася недостатньо чітким, щоб не допускати різних тлумачень.

Раніше Франція підтвердила повідомлення про знищення літака лівійських військово-повітряних сил, що піднявся в повітря в порушення безпольотною режиму. Навчально-тренувальний G-2 Galeb югославського виробництва, за словами офіційного Парижа, був підірваний ракетою, випущеною французьким винищувачем "Рафаль" відразу після посадки.

Це перший подібний випадок майже за тиждень, що минув з початку операції.

На брифінгу в Пентагоні віце-адмірал американського флоту Білл Гортні заявив, що зараз в операції в тій чи іншій мірі беруть участь у цілому 350 літаків, причому половина з них - американські.

У блокаді лівійського узбережжя, націленій на дотримання режиму ембарго, зайняті 38 кораблів, 12 з них - американські.

Адмірал підкреслив, що наземні лівійські війська і надалі будуть піддаватися ударам з повітря, якщо загрожуватимуть мирному населенню країни. "Наше послання військам режиму просте: припиніть бойові дії. Припиніть підкорятися наказам Каддафі", - сказав він.

У четвер ввечері коаліційна авіація відновила бомбардування; лівійське державне телебачення стверджує, що цілями стали об'єкти в Тріполі і Таджурі.

схожі новини