Новини 2011-03-29 07:50

Обама пообіцяв, що Лівія не стане другим Афганістаном

Президент США Барак Обама виступив на захист військової операції коаліції у Лівії, проте підкреслив, що було б помилкою "розширити завдання нинішньої місії і включити в них зміну режиму" в країні.

"Сполучені Штати зробили те, що ми повинні були зробити в цій ситуації, - заявив Обама в своєму виступі в Національному університеті оборони у Вашингтоні. - Бездіяльність обійшлося б Америці набагато дорожче".

Це була перша промова американського президента з початку військової операції в Лівії, присвячена оцінці ситуації в цій країні і ролі США в санкціонованій ООН військовій кампанії проти Каддафі.

За словами Барака Обами, втручання Сполучених Штатів та їхніх союзників допомогло врятувати "незліченні життя" мирних лівійців від військ Муаммара Каддафі, якого він назвав "тираном", який забрав у свого народу право на свободу.

"Ми вдарили по силах правлячого режиму, який насувався на Бенгазі, щоб врятувати місто і його жителів. Ми вдарили по військах Каддафі в довколишній Адждабії, дозволивши опозиції вигнати їх. Ми завдали удару по його об’єктах повітряної оборони, що дозволило забезпечити безпольотну зону. Ми вдарили по танках і військових об’єктах..., знищили багато джерел постачань. І сьогодні я можу повідомити, що ми зупинили смертоносний наступ Каддафі", - заявив американський лідер.

Незадовго до виступу Обами в Національному університеті оборони Білий дім повідомив про те, що американський президент провів відеоконференцію з лідерами Британії, Німеччини та Франції, в ході якої вони погодилися, що Муаммар Каддафі втратив легітимність і повинен залишити владу.

Раніше в понеділок з подібним закликом виступили британський прем'єр Девід Кемерон і президент Франції Нікроля Саркозі.

У своїй промові Обама повідомив також, що вже в середу, 30 березня, командування всіма військовими операціями у Лівії перейде до НАТО, що "істотно скоротить ризики і витрати як для американських військових, так і для американських платників податків".

Останніми днями політики, експерти і прості американці постійно запитують з екранів телевізорів, в чому ж полягає місія США в Лівії, як довго триватиме військова операція і в скільки вона обійдеться американським платникам податків.

Намагаючись обгрунтувати участь Сполучених Штатів у військовій кампанії в Лівії, Обама зазначив: "Ми могли стати свідками жахливого насильства. І нам випала унікальна можливість зупинити це насильство: міжнародний мандат, широка коаліція, підтримка арабських країн і благання про допомогу, що виходила від самих лівійців" .

Відзначається, що Обама звернувся до нації не з Овального кабінету Білого дому, як це зазвичай буває, коли США вступають у військові дії, а з університетської кафедри. Це свідомий вибір, відзначають коментатори, тим самим президент дає зрозуміти нації, що операція в Лівії - це не Ірак і не Афганістан, не війна, а "обмежена місія".

У вівторок держсекретар США Хілларі Клінтон разом з представниками міжнародної коаліції, НАТО, ООН, Африканського союзу і Ліги арабських держав обговорить у Лондоні подальші кроки міжнародної спільноти щодо ситуації в Лівії.

Тим часом у самій Лівії просування сил повстанців на захід країни було зупинено на підступах до Сірту, рідному місту Муаммара Каддафі. Напередодні з’явилося повідомлення, що повстанці захопили Сірт, однак згодом ця інформація була спростована.

схожі новини