Новини 16:06

За крок до відновлення контролю. Як просувається звільнення Сирії та Іраку від ІД

Тиждень зібрав останні дані про хід наступальних операцій проти терористичних організацій ісламізму.

Упродовж останнього місяця наступальні операції зі звільнення Сирії від терористичного угрупування "Ісламська держава" проходять стрімко й успішно. Сирійська армія, лояльна президенту Башару Асаду, за підтримки російської авіації та шиїтських бійців, включно з ліванською "Хезболлою", просунулися у східну частину Сирії. Також міста від терористичних організацій ісламізму звільняють міжнародна коаліція на чолі з США та загони курдів. На сьогодні ведуться бої за останній анклав терористів в центральній Сирії. Тиждень зібрав останні дані про хід наступальних операцій.

Наступ урядових військ

За останні дні сирійські урядові війська значно просунули свої позиції у напрямку до міста Дайр-ез-Заур, адміністративного центру однойменної провінції, велика частина якої залишається під контролем терористів. Звільнення міста призведе до розгрому основних сил терористичного угрупування. За даними губернатора провінції, наразі війська перебувають на відстані 18-20 км від міста та готові вийти на його околиці вже протягом найближчих 48 годин. Дайр-ез-Заур з 2015 року перебуває під контролем угруповання "Ісламська держава". 

Напередодні сирійська армія відбила у бойовиків терористичного угрупування селище Укайрабат на сході провінції Хама. Місто представляє стратегічну важливість, адже розташоване поблизу від дороги між містами Хомс і Алеппо. Також в провінції Хама сирійська армія вибила бойовиків угруповання з міста Акербата і продовжила наступ, щоб встановити контроль над нафтовими родовищами регіону. 

Якраз у східній частині провінцій Хама і Хомс відкривається фронт наступу на місто Дайр-ез-Заур.

Коаліція "тримає столицю"

У цей самий час "Демократичні сили Сирії", яким Пентагон у червні почав постачати озброєння і боєприпаси, за підтримки США також добився успіху в боях з бойовиками "Ісламської держави". Курдським та арабським військовим вдалося відбити в терористів історичний центр Ракки, яка з 2013 року утримується і вважається "столицею" терористичної організації.

Але при цьому терористи продовжують утримувати позиції в інших районах міста. Загалом у місті, за останніми даними, залишилося менше двох тисяч бойовиків. Командування Демократичних сил Сирії" заявило, що для повної перемоги над ІД в Рацці об'єднаним силам знадобиться щонайменше два місяці. 

Їхня наступна мета - взяти під контроль місцевий шпиталь, де переховуються ісламісти. Головна складність під час звільнення населеного пункту - розставлені ісламістами міни. Відступаючи в центральні райони терористи також пускають безпілотники, за допомогою яких відслідковують дії "Демократичних сил". 

Що далі

Спецпосланець генсекретаря ООН по Сирії Стаффан де Містура, у свою чергу, повідомив про те, що сирійські урядові принаймні до початку жовтня мають звільнити місто Дейр-ез-Зор. За його словами, США і підтримувана ними озброєна коаліція, ймовірно, також до цього періоду звільнять Ракку. Те, що відбувається зараз в Сирії він назвав "початком кінця цієї війни".

"Ми повинні зробити так, щоб це було також початком миру, і це стає викликом зараз. Після звільнення Ракки і Дейр-ез-Зора, а це є питанням декількох місяців, настане момент істини", - підкреслив спецпосланець генсекретаря ООН по Сирії.

Містура також висловив упевненість у тому, що за підтримки світової спільноти можна буде забезпечити діалог між урядом Сирії та опозицією, щоб "протягом року можна було б провести вибори, які будуть заслуговувати довіри".

Хід операції в Іраку

Після звільнення влітку міст Мосул і Тель-Афар від бойовиків угрупування урядові війська розпочали підготовку до операції проти ще одного оплоту терористів на іракській території. 

Представник ВС Іраку заявив про перекидання частин іракської армії і підрозділів Федеральної поліції країни в район міста Хавіджа, розташованого в 45 км на північний захід від Кіркука. 

"Ми не поспішатимемо з початком штурму Хавіджа. Нашим пріоритетом стане евакуація мирних жителів цього міста до того, як проти терористів будуть розгорнуті бойові дії", - зазначив іракський генерал.

При цьому він додав, що військова кампанія зі звільнення Хавіджа буде фундаментально відрізнятися від операції проти терористів у Тель-Афарі.