Новини 2017-10-11 15:30

"Крим не продається". Як в Україні відреагували на скандальну заяву президента Чехії Мілоша Земана

Зокрема, Петро Порошенко сказав, що "трибуна ПАРЄ була створена не для закликів торгуватися територіями", а голова Меджлісу Рефат Чубаров назвав пропозицію Земана "неприйнятною та образливою".

Президент Чеської Республіки Мілош Земан 10 жовтня під час звернення у Страсбурзі до депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи заявив, що вважає втрату Україною Криму "завершеною справою" та запропонував владнати її за допомогою виплат Україні. Він також закликав до зняття санкцій з Російської Федерації та їх заміни активнішими контактами з РФ.

Провокаційна заява викликала обурення з української сторони. Тиждень.ua вирішив зібрати реакції на слова чеського президента.

Трибуна ПАРЄ була створена не для закликів торгуватися територіями

Президент Петро Порошенко на засіданні ПАРЄ у Страсбурзі 11 жовтня заявив, що "трибуна ПАРЄ була створена не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ".

Український гарант також наголосив, що відкидає заяви тих, хто говорить про анексію Криму як завершену справу.

"Я рішуче відкидаю твердження тих, хто Крим, як про "завершену справу", - сказав Порошенко.

Неприйнятно та образливо

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що пропозиція президента Чехії Мілоша Земана щодо скасування антиросійських санкції та вирішення кримського питання шляхом виплат компенсації Україні є неприйнятною і образливою.

"Одна з версій щодо пана Земана - він залежний від Москви, друга версія... він хоче вирішувати проблеми з майбутніми виборами президента шляхом відвернення уваги на якісь проблеми, які чеського виборця менше хвилюють. Його пропозиція не те що неприйнятна, вона є образливою", - сказав Чубаров.

Чубаров також закликав чеських політиків засудити подібні висловлювання Земана.

Український парламент "не проковтне" заяву Земана

Заступниця голови Верховної Ради Оксана Сироїд запевняє, що український парламент "не проковтне" висловлювання Мілоша Земана. За її словами, реакція не забариться і буде жорсткою. 

"Це пастка, бо якщо тільки ми заходимо в цю розмову, то це відразу Україна торгує Кримом. І ви уявляєте який це прецедент у світі. Тому це небезпечна історія. І має бути дуже жорстка реакція, і парламент, я думаю, скаже своє слово, як тільки ми повернемось до роботи наступного тижня. Одне з перших рішень, має бути реакція парламенту на цю позицію президента", – заявила Сироїд у ефірі одного з українських телеканалів.

Україна буде далі боротися за Крим, за свою територію

Український посол в Чехії Євген Перебийніс назвав заяву Земана цинічною і цілком неприйнятною. За його словами, така пропозиція цинічна ще й тому, що Україна мала б не тільки змиритися з втратою території, але й погодитися з тим, що переслідування українців і кримських татар російськими окупантами у Криму буде тривати.

"Шкода, що такі слова надійшли від президента Чехії, яка, на жаль, у своїй історії теж мала досвід із окупацією і репресіями", – зазначив Перебийніс.

Він наголосив, що Україна не торгує і ніколи не буде торгувати своєю територією, своїми громадянами і свободою і "буде далі боротися за Крим, за свою територію".

Перебийніс також висловив сподівання, що Україна отримає в цьому подальшу підтримку не тільки з боку Європейського союзу, а й із боку "наших чеських друзів".

Крим не продається

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба заявив, що відповідь президенту Чехії має бути лише одна: Крим не продається. За його словами, нинішню сесію ПАРЄ використовують для агітації за повернення росіян до складу ради. 

"Цю сесію ПАРЄ конструювали під агітацію за повернення росіян. Режисери рашен камбеку, які раніше трималися за лаштунками, виходять на світло. Ризикують, але гра того варта. Земан не один з них. Він завжди був за Росію. Сьогодні він був просто артистом, якого вивели на авансцену, щоб створити правильну атмосферу і мобілізувати людей, які ще не визначилися щодо повернення росіян", – вважає постпред.

При цьому Кулеба додав, що "головний в цій грі не артист, а режисери".

"Ми їх знаємо. Вони знають, що ми їх знаємо. Вони завдають свої удари. Ми – свої. При зустрічах в коридорах ми посміхаємося один одному. Ставки підняті до максимуму. Гра триває", - наголосив український дипломат.

Жахливий цинізм і політична дергадація

За словами першого віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, заява Земана на сесії ПАРЄ є "жахливою у своєму цинізмі".

"Сьогодні ми в Страсбурзі бачили антигавела... Це так сумно – бачити повну політичну деградацію. І так шкода було чеську делегацію, яка почувала себе ніяково і незручно під цим потоком безпринципності і відсутності моралі та принципів", – наголосила Геращенко.

У свою чергу вона підкреслила, що Україна не буде торгувати своїми громадянами, територією, суверенітетом і честю.

"Але ще більше мене засмутили ті аплодисменти деяких європейців, які звучали в залі під час виступу Земана, заяви деяких парламентарів ПАРЄ про його прозорливість і мудрість. Свідчення, що в Європі є певна кількість політиків, для яких принципи мають ціновий еквівалент - не новина. Це ще і ще раз підкреслює, як непросто дається нашим дипломатам і всім нам боротьба за санкції проти РФ", - додала речниця Верховної Ради.

Боротися треба з "режисерами" виступу Земана

На думку міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, Україні слід боротися з "режисерами", які запросили МІлоша Земана до виступу. При цьому він закликав залишити політика у спокої, адже "його не виправити". 

"Залиште Земана, його не виправити. В театрі є режисери і є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже. З ними і треба боротися", - наголосив Клімкін.

Україна ніколи не торгуватиме своєю територією

У заяві Міністерства закордонних справ України наголосили, що Україна ніколи не торгуватиме своєю територією, своїми цінностями і своєю свободою.

"Спроба запропонувати не тільки умиротворення агресора, але й легітимізацію анексії АР Крим шляхом «продажу» частини нашої території, є абсолютно не прийнятною для сучасної Європи. Важко повірити, що ми це чуємо від президента країни, яка стільки страждала від Мюнхенської змови. В умовах, коли тисячі українців загинули від рук російських окупантів, десятки тисяч українців та кримських татар переслідуються окупаційним режимом, ця пропозиція виходить за політичні рамки і є відвертим цинізмом", - йдеться у заяві МЗС.

Також у міністерстві зазначили, що "високо цінують вагому підтримку та солідарність Уряду Чехії та чеського народу, які проявляються в конкретних справах та  практичній допомозі. Яскравим прикладом цьому є нещодавній візит делегації Сенату Чеської Республіки на Донбас".

Слід додати, що у Чехії політики та громадяни вирішили вибачитися перед Україною за слова свого гаранта. Зокрема, вибачення попросив міністр сільського господарства Чехії Маріан Юречко, євродепутат Павел Телічка.  Крім того, посол України в Чехії Євген Перебийніс повідомив, що до українського посольства надійшла численна кількість письмових вибачень від громадян.