Новини 2011-04-07 09:55

Азаров позбавив Нафтогаз монополії на розмитнення газу

Україна скасувала монополію НАК "Нафтогаз Україна" на розмитнення імпортного газу. Вчора відповідна постанова Кабміну № 343 від 4 квітня була опублікована на урядовому порталі.

Так, скасовано монопольне право НАК "Нафтогаз Україна" на розмитнення природного газу, що надходить в українську газотранспортну систему для потреб внутрішніх споживачів.

У Міненерго відзначають, що угода підписана в рамках закону про реформування ринку газу і домовленостей між Єврокомісією та Україною. Крім того в уряді сподіваються, що це дозволить залучити додаткове фінансування для реконструкції української ГТС.

Нагадаємо, заборона на розмитнення була введена за ініціативою тодішнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко урядовою постановою № 163 від 5 березня 2008 року.

За словами заступника директора департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго Костянтина Бородіна, постанову Кабміну від 2008 року було скасовано в рамках лібералізації газового ринку, передбаченої законом "Про функціонування ринку природного газу".

"Демонополізація імпорту газу також була передбачена Брюссельською декларацією, укладеної ще у 2009 році", - зазначив пан Бородін.

"Що стосується ситуації на українському ринку газу, то це рішення її принципово не змінить. Договір з "Газпромом", укладений з ініціативи пані Тимошенко до 2019 року, припускає, що це єдиний продавець російського газу в Україну. Крім того, потрібно пам'ятати, що в Росії в "Газпрому" монополія на експорт газу", - нагадує він.

Між тим джерело в "Нафтогазі" повідомило, що на скасуванні монополії на імпорт газу наполягав і Міжнародний валютний фонд.

Втім, експерти впевнені, що таким чином Міненерго створює умови для повернення на ринок "УкрГаз-Енерго", а також готується до відновлення поставок в Україну природного газу з країн Середньої Азії.

Відзначимо, що раніше прем'єр-міністр Микола Азаров запропонував Європейському Союзу взяти участь у модернізації української газотранспортної системи (ГТС). Азаров заявив, що українська ГТС здатна перекачувати 150 млрд кубометрів газу, а після модернізації зможе транспортувати 200 млрд кубометрів.

Як повідомив міністр енергетики Юрій Бойко, уряд планує продати до 25% акцій "Нафтогазу", за які влада розраховує отримати 5-6 млрд дол.

схожі новини