Новини 15:06

Дослідження виявило, що антиукраїнські випади у Польщі – це результати гібридної війни

Аналітики переконані, що в польському інформаційному просторі гібридна війна проти України розпочалася після анексії Росією Криму та війни на Донбасі.

В Об’єднанні українців Польщі за сприяння Фонду ім. Стефана Баторія підготували дослідження, яке показує ставлення поляків до українців. Про це повідомляє Радіо-Свобода.

 

Зазначається, що дослідження «Українська меншість в Польщі та мігранти з України в Польщі. Аналіз дискурсу» було проведене протягом минулого року за матеріалами правоохоронних органів, громадських організація та соціальних мереж.

 

За словами авторів аналізу, завданням було також протидіяти різноманітним формам дискримінації щодо української меншини, яка приїжджають до Польщі навчатися, чи працювати.

 

«Ми хочемо показати як будується ця кампанія спрямована проти українців, тому звертаємо увагу на її механізми, на те яку інформацію підсовують ЗМІ, щоб вони будували цей негативний наратив», – зауважив глава Об’єднання українців Польщі Петро Тима.

 

За даними звіту, спершу українців Польщі занепокоїли постійні акти наруги над українськими похованнями та пам’ятниками, а потім – перекручування правди про події на Майдані та на Донбасі.

 

«Ми дійшли висновку, що тут йдеться не про одноразові випадки, а про те, що на території Польщі використовується один з елементів гібридної війни, тобто інформаційна війна і що в цій інформаційній війні беруть участь різні радикальні середовища, а опісля в неї включаються публіцисти, політики місцевого та навіть центрального рівня, що дуже небезпечне для меншини, а також для громадян України, які навчаються і працюють у Польщі», – розповів очільник.

 

Зокрема, у соцмережах вживаються образливі слова, разом з «запереченням права України на існування – України як держави, українців як нації, української культури».

 

На думку Тими, збільшення негативу організоване спеціальною кампанією.

 

«Кількість такої інформації та антиукраїнських випадів – починаючи з мови ненависті та знищення могил до мітингів і очорнювання українських лідерів – почала стрімко зростати після анексії Росією Криму та початку війни на сході України. На це звертають увагу західні політики. Натомість у Польщі через домінування історичного, волинського наративу дуже часто не зауважують того, що історія стала елементом інформаційної антиукраїнської війни», - сказав він.

 

Водночас науковець з Collegium Civitas Марек Трошиньський  звернув увагу на те, що повторюється думка про небезпечність українців для поляків, бо, мовляв «у минулому вони проливали польську кров».

 

«Повторюється, що онуки підуть слідами дідів. Мовляв, якщо злочин на Волині відбувся 70 років тому, то й тепер увесь український народ тільки й чекає на те, щоб знову вбивати поляків. Або ж можна прочитати, що приймаючи мігрантів з України ми у Польщі погоджуємося на те, що вони колись вдарять і повбивають усіх поляків навколо себе», – наголосив науковець.

 

Аналітик пояснив, що більшу частину антиукраїнських настроїв в соцмережах розміщують одні й ті самі люди.

 

«Вони створюють десятки профілів у мережах Facebook і Twitter і пишуть під різними іменами», –зазначив Трошинський.

 

Як повідомлялось, сенат Польщі близько третьої ночі (за київським часом) у четвер, 1 лютого, прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті Польщі, в якому передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

 

Нагадаємо, 26 січня Сейм Польщі ухвалив законопроект, що стосується заборони пропаганди так званої "бандерівської ідеології". Зокрема, ухвалений закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та організацій, що співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості запуску, відповідно до ст. 55 закону про Інститут національної пам’яті, кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини.

 

Згодом директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович заявив, що закон про заборону пропаганди так званої "бандерівської ідеології" стосується не тільки громадян Республіки Польща, але й іноземців. Він також заявляв, що польські політики, ймовірно, зупинили діалог між істориками України та Польщі, коли ухвалили закон про заборону пропаганди так званої "бандерівської ідеології".