Новини 2018-03-02 17:03

"Міф Бандери є антиросійським". Польський професор заявив, що закон про Інститут нацпам'яті є небезпечним

Пшемислав Журавський вель Ґраєвський погодився з думкою колишнього прем'єр-міністра Польщі Яна Ольшевського, який розкритикував новий закон про "бандеризм".

Польський політолог Пшемислав Журавський вель Ґраєвський (Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski) прокоментував резонансне інтерв'ю колишнього прем'єр-міністра Польщі Яна Ольшевського, який розкритикував новий закон про Інститут національної пам'яті, заявивши, що Степан Бандера не має нічого спільного з Волинською трагедією у 1944 та 1944 роки. Про це повідомляє польське видання "Super Express".

 

На думку професора, закон про Інститут нацпам'яті, який забороняє пропагування "бандеризму", є небезпечним.

 

За його словами, історична проблема не стає на заваді розвитку польсько-українських відносин.

 

"Втім, на мою думку, матеріальні польсько-українські взаємини нині є значно кращими, ніж були до 2015 року…Досить згадати про військову співпрацю на рівні армії та військових підприємств, як і пожвавлені контакти в сфері комунікацій. Це дуже важливі, реальні досягнення у відносинах з Україною. Цього ніхто не зауважує, бо ми з Україною сваримося за історію", - відзначив політолог.

 

У свою чергу, він підкреслює, що в Україні "пробандерівські" партії мають насправді марґінальну підтримку.

 

"Звернення до бандерівської традиції є зверненням до запеклої антирадянської партизанки кінця 40-х років, а не до масакри польського населення. Цей факт в українській свідомості майже не існує. По-друге: політичні партії, що апелюють до цієї традиції – "Свобода" чи "Правий сектор" – мають в Україні марґінальну підтримку. Якщо хтось вважає, що там правлять бандерівці, то так само влучно можна вважати, що в нас правлять корвіністи (прихильники польського скандального  політика консервативно-ліберального напрямку Януша Корвіна-Мікке, лідера партії "Конгрес нових правих" - Ред.). На це треба дивитися в таких пропорціях", - відзначив польський професор.

 

Також Журавський вель Ґраєвський наголосив, що олігархічна верхівка влади в Україні не має прямого відношення до польсько-української суперечки.

 

"Україна є олігархічною державою, а олігархи не мають жодного відношення до історичної польсько-української сварки. Вони спустили ці питання на місцевих політиків, а для центральної політики в Києві це не має жодного значення. Це і пояснює, чому над Дніпром нема необхідності враховувати польський історичний наратив", - додав він.

 

Крім того, професор запевнив, що стратегічна зміна розподілу сил в Центральній Європі залежить від "панування чи не панування росіян в Києві".

 

"Так вже є, що в 1654 році московські війська зайняли Київ і від цього часу не раз бували у Варшаві. Раніше було навпаки – це ми бували в Москві. Треба пам'ятати, що стратегічна зміна розподілу сил в Центральній Європі залежить від панування чи не панування росіян в Києві", - підсумував він.

 

Нагадаємо, 26 лютого колишній прем'єр-міністр Польщі Ян Ольшевський, критикуючи новий Закон про Інститут національної пам'яті, заявив, що Степан Бандера не має нічого спільного з Волинською трагедією у 1944 та 1944 роки. Зокрема, він зазначив, що під час масових вбивств поляків Степан Бандера був у полоні.

 

25 лютого польський президент Анджей Дуда звинуватив українських солдатів у вчиненні "геноциду", який "призвів до знищення близько тисячі жителів Гути Пеняцької". Він наголосив, що Польща хоче хороших відносин з Україною, але не слід забувати про "геноцид".

 

Раніше президент Польщі Анджей Дуда оскаржив у Конституційному суді положення скандального закону про Інститут національної пам’яті, де йдеться про "українських націоналістів".

 

Як повідомлялося, зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі набудуть чинності 1 березня 2018 року.

 

6 лютого президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.

 

Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.