Новини 2018-03-21 13:25

Модернізація польської армії. Варшава заявила про масштабні закупівлі військової техніки

Президент Анджей Дуда і глава Міноборни Маріуш Блащак анонсували майбутні закупівлі для збройних сил Польщі та озвучили головні проблеми фінансування військових програм.

Президент Польщі Анджей Дуда та міністр національної оборони Маріуш Блащак під час щорічного брифінгу 15 березня обговорили необхідність модернізації польської армії й проблеми фінансування закупівель військової техніки.

 

"Ми хочемо реалізувати основні закупівлі, які ми задумали. Ми також хочемо компенсувати, якщо це можливо, заборгованість, яка виникла у попередні роки у зв'язку з планами на 2013-17 роки", - зауважив президент Польщі.

 

Зокрема, міністр нацоборони Блащак визнав, що процес модернізації армії повинен бути швидшим.

 

"Для того, щоб це досягти, зусилля Міністерства національної оборони та армії повинні зосереджуватися на підготовці та реалізації планів розвитку збройних сил, а також на економічні та ефективні витрати коштів на модернізацію", - йдеться у повідомленні.

 

Наголошується, що незбалансованість, з якою екс-міністр оборони Антоні Мацаревіч підійшов до найважливіших тендерів для армії, може вплинути на довіру серед союзників. Таким прикладом є закінчення переговорів з французькою компанією Airbus Helicopters, яка мала продати польській стороні гелікоптери "Каракал". Вартість замовлення складала 13,5 млрд злотих. Польща планувала придбати 50 багатоцільових гелікоптерів, а взамін французька компанія мала розмістити в Польщі офсетні інвестиції на таку ж суму. Проте домовленості не досягнуто й угоди не підписано.

 

"Зрештою програма "Вісла", тобто закупівля зенітно-ракетних комплексів Patriot середньої дальності, буде остаточно завершена", - запевнило польське Міноборони.

 

Так, під час брифінгу міністр Блащак відзначив, що наприкінці кварталу буде підписано угоду зі США щодо придбання систем протиракетної оборони у рамках даної програми.

 

Очікується, що перші системи протиракетної оборони Patriot прибудуть до Польщі у 2022 році, а ціна першої партії становитиме близько 5,5 мільярдів доларів.

 

"Це, безсумнівно, найбільший контракт в історії польської оборони. Неймовірний стрибок у нову епоху, коли справа доходить до польської протиповітряної оборони", - наголосили під час брифінгу.

 

 

Водночас заступник міністра нацоборони Польщі Войцех Скуркевіч заявив, що Варшава витратить на програму протиповітряної оборони у період 2018-2022 років  17,1 млрд злотих.

 

У свою чергу, польська армія також отримала самохідну мінометну систему Rak та нові переносні зенітно-ракетні комплекси Grom і Piorun.

 

Крім того, екс-міністр нацоборони Польщі Томаш Семоняк наголосив, що військові контракти – це рішення попереднього уряду.

 

Однак на невизначений часовий проміжок відклали закупівлі підводник човнів у рамках програми "Orka".

 

Також поки залишається незрозумілим, коли будуть підписані контракти на постачання вертольотів для військово-морських сил і спецназу.

 

"Найважливіші програми модернізації польських збройних сил: Вісла, Орка, Омар та вертольоти коштуватимуть близько 50 млрд злотих", - підкреслили на брифінгу.

 

Міністр Маріуш Блащак повідомив, що Міністерство нацоборони усвідомлює той факт, що "проблеми модернізації величезні, а виклики мають дуже серйозний характер".

 

"У цьому допоможе збільшення оборонного бюджету, що наразі становить 2 % ВВП, а з перспективи 2030 року - 2,5 % ВВП", - додали на брифінгу.

 

Додається, що президент Дуда задоволений, що Міноборони Польщі винесло ініціативу щодо створення Агентства з питань озброєння. Він підкреслив, що багато тендерів не вдалося досягти через відсутність даного інституту.

 

Зокрема, глава польської держави сподівається, що будуть додаткові джерела фінансування для розвитку збройних сил та польської збройної промисловості.

 

"Ми також хотіли б збільшити кількість польської армії. Звичайно, кожна така дія пов'язана з фінансовими питаннями", - прокоментував Дуда.

 

Нагадаємо, 15 березня президент Польщі Анджей Дуда під час щорічної зустрічі складу Міністерства національної оборони (МНО) та збройних сил заявив про нові зміни щодо стратегії національної безпеки держави через "непередбачуваність російської політики". Пріоритетом  Польщі залишається розвиток оборонного потенціалу НАТО на східному фланзі та зміцнення стратегічного партнерства зі США.

схожі новини