Новини 2018-04-10 16:42

Хіматака в Сирії. Усе, що відомо про напад у Східній Гуті

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо хіматак у сирійському місті Дума та реакцій міжнародної спільноти на трагічні наслідки нападів проти цивільного населення.

8 квітня на лікарню сирійського міста Дума, яке розташоване у районі Східної Гути, впала так звана "хлорна бомба", від якої щонайменше 1000 цивільних постраждали від задухи та 150 загинули. Зокрема, відповідальність за хімічні напади приписують режиму Асада та його прибічниками, а саме Росії та Ірану. Так, міжнародна спільнота скликала екстрене засідання Радбезу ООН, щоб завадити наступним можливим атакам.

 

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо хімічних атак у сирійському місті Дума та реакцій міжнародної спільноти на трагічні наслідки нападів проти цивільного населення.

 

Хімічна атака 

 

У ніч на 8 квітня сирійське повстанське угрупування Джаїш аль-Іслам повідомило про хімічні атаки з боку уряду на цивільне населення Думи у Східній Гуті, від чого постраждали більше 1000 осіб.

 

Зазначається, що сирійські державні ЗМІ заперечили факти хімінападів.

 

"Терористи Джаїш аль-Іслам знаходяться в стані краху, і їх засоби масової інформації фабрикують хімічні атаки у відкритій і невдалу спробу перешкодити просуванню сирійської арабської армії", - заявило державне інформаційне агентство SANA.

 

У свою чергу, організація з надання медичної допомоги Сирійське американське медичне товариство (SAMS) заявило, що у лікарню Думи потрапила так звана "хлорна бомба", а друга атака зі "змішаними агентами", включаючи нервові агенти, потрапила у сусідню будівлю.

 

Відзначається, що бочкова бомба, яка містила зарин, ймовірно, була скинута вертольотом.

 

За даними рятувальників, наразі щонайменше 150 людей загинули від токсичного газу, який був скинутий на Думу.

 

Так, інформацію про загиблих підтвердив віце-президент SAMS в США Базель Терманіні, Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини у Лондоні, волонтерська організація "Білі каски" та BBC з посиланням на медиків і рятувальників.

 

Наголошується, що цивільні загинули від задухи, яка була викликана димом.

 

Крім того, волонтерська організація "Білі каски" опублікувала фотографії людських тіл у підвалі.

 

 

 

Зазначено, що Дума - останнє місто, яке утримує сирійська опозиція в Східній Гуті.

 

США

 

Держдепартамент США

 

Керівник прес-служби Держдепартаменту США Хезер Науерт заявила, що Вашингтон докладе усіх зусиль, щоб притягнути до відповідальності тих, хто застосовує хімічну зброю у Сирії, звинувативши у цьому режим Башара Асада та РФ.

 

"Ці повідомлення у разі, якщо вони підтвердяться, є шокуючими і вимагатимуть негайного реагування з боку міжнародної спільноти", - йдеться у заяві.

 

"Режим Асада і його прихильники повинні бути притягнуті до відповідальності, і будь-які подальші напади негайно припинити. Росія, з її непохитною підтримкою режиму, в кінцевому підсумку несе відповідальність за ці жорстокі напади", - зауважили у Держдепі.

 

"Захист Росією режиму Асада і відмова припинити використання хімічної зброї в Сирії ставлять під сумнів її прихильність до вирішення загальної кризи", - додала Науерт.

 

Дональд Трамп

 

Президент США Дональд Трамп розкритикував Росію та Іран за підтримку Сирії, пригрозивши розплатою відповідальним за це.

 

"Президент Путін, Росія й Іран відповідальні за підтримку тваринного Асада. Доведеться заплатити велику ціну", - написав він у Twitter..

 

 

Також господар Білого дому заявив "негайно" відкрити територію для надання медичної допомоги постраждалим та підтвердження використання хімічної зброї.

 

"Ще одна гуманітарна катастрофа без будь-якої причини. Жахливо!" - підкреслив він.

 

 

Крім того, президент США назвав застосування хімічної зброї "огидною атакою".

 

 

 

 

"Ми не можемо допустити таких звірств. Не можна допустити цього. Якщо це Росія, якщо це Сирія, якщо це Іран, якщо всі вони разом, ми це з'ясуємо, і ми скоро знатимемо відповіді", - наголосив Трамп, пише CNN.

 

За його словами, рішення про заходи США у відповідь буде прийнято протягом наступних 24-48 годин.

 
 
 

 

Помічник президента США Дональда Трампа з питань внутрішньої безпеки Том Боссерт заявив, що Вашингтон може завдати ракетного удару по Сирії через застосування хімічної зброї у місті Дума.

 

"Я б не став нічого виключати", - сказав він у відповідь на питання, чи може американська сторона завдати ракетного удару по Сирії.

 

Зокрема, сенатор США Джон Маккейн заявив, що Асад "повинен заплатити за свої військові злочини".

 

"Президент рішуче відповів, коли Асад в минулому році використовував хімічну зброю. Він повинен вдатися до цього і продемонструвати, що Асад заплатить за свої військові злочини", - підкреслив сенатор.

 

"Злочини проти людяності стали візитною карткою Асада, а його безперервна військова кампанія проти народу Сирії вбила понад півмільйона осіб і 11 мільйонів - зробила біженцями", - написав американський сенатор.

 

Білий дім

 

Прес-секретар Білого дому Сара Сандерс під час брифінгу 9 квітня заявила, що Білий дім вважає Росію відповідальною за продовження хімічної програми Дамаска.

 

"Росія порушила дані нею зобов'язання, коли гарантувала, що сирійський режим зупинить свою хімічну програму", - зауважила вона.

 

"Ми закликаємо все міжнародну спільноту поділитися інформацією, що відноситься до атаки, щоб притягнути до відповідальності винуватців і тих, хто їх підтримує. Ми також закликаємо сирійський режим і Росію допустити міжнародну медичну допомогу і спостерігачів до місця атаки", - йдеться у повідомленні.

 

За  її словами, президент Дональд Трамп впевнений, що за нападом стоїть Росія.

 
 

Велика Британія

 

Міністр закордонних справ Британії Борис Джонсон у понеділок, 9 квітня, перед початком екстреного засідання Ради безпеки ООН, заявив, що напади у  Думі необхідно терміново розслідувати і дати жорстку міжнародну відповідь.

 

Зазначається, що уряд Британії разом зі союзниками працює над відповіддю на хіматаку у Сирії.

 

"Якщо з'являться чіткі та достовірні докази застосування хімзброї і пропозиція прийняти заходи, в яких буде корисним участь Сполученого Королівства, то ми розглянемо варіанти дій", - підтвердив  представник Мей.

 

 

Німеччина

 

В уряді Німеччини заявили, що сирійський уряд має бути притягнутий до відповідальності за смертельні хімічні атаки проти власного населення в Думі.

 

Так, представник уряду Штеффен Зайберт заявив, що "дії режиму зневажені, вони нелюдські і порушують основні норми міжнародного гуманітарного права, і це не повинно залишатися безкарним".

 

Він також зазначив, що будучи одним з основних прихильників Сирії, Росія повинна припинити використовувати своє вето Ради безпеки ООН для блокування розслідування випадків застосування хімічної зброї.

 
Речник німецького уряду Штеффен Зайберт повідомив, що Берлін засудив ймовірну хімічну атаку в сирійському місті Дума та закликав притягнути винних до відповідальності.

 

"Відповідальні за застосування отруйного газу, прицільне бомбардування цивільної медичної інфраструктури повинні відповісти за це", - наголосив Зайберт.

 

За його словами, і в цьому випадку обставини дають підстави підозрювати відповідальність режиму Башара Асада.

 

Зайберт також наголосив, що дії режиму в Сирії огидні та порушують основоположні норми міжнародного гуманітарного права.

 

Він зазначив, що нині важливо, щоб Рада Безпеки ООН, яка запланувала екстрене засідання з цього питання на 9 квітня, почала діяти.

 

"На цьому тлі Росія має відмовитися від своєї блокади в РБ ООН з огляду на розслідування використання отруйних газів", - заявив речник німецького уряду та додав, що без підтримки Росії та Ірану сирійський режим не зміг би продовжувати свій курс на суто військове вирішення конфлікту.

 

Україна

 

Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що якщо інформація про хіматаку у районі Східної Гути підтвердиться, то це стане "черговим злочином проти людяності".

 

"Якщо інформація щодо хімічної атаки в Сирії підтвердиться, це є черговим злочином проти людяності. За нього мають понести відповідальність і самі злочинці, і ті, хто їх підтримує. Ще одне вето Росії на резолюцію РБ ООН щодо хімічної зброї в Сирії стане таким самим вето як по MH17", - написав він у Twitter.

 

 

Франція

 
Постійний представник Франції при ООН Франсуа Делатр під час екстреного засідання Радбезу ООН заявив, що Париж офіційно звинувачує сирійський режим на чолі з Башаром Асадом та його союзників у здійсненні  хіматаки проти цивільного населення.

 

"Проведення роботи Спільного механізму розслідування (ООН та ОЗХЗ - , Ред.) привело нас до того, що немає жодних сумнівів, хто стояв за цими нападами. Тільки сирійські збройні сили та їхні союзники могли виготовити такі складні бойові речовини та використати їх", - наголосив він.

 

За його словами, застосування даних отруйних речовин відповідає військовим інтересам режиму Асада.

 

"Дума й раніше була об'єктом нескінчених килимових бомбардувань з боку сирійського режиму. Використання хімічної зброї набагато більш вигідне в тактичному плані у порівнянні зі звичайними озброєннями", - підкреслив він.

 

Крім того, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан назвав повідомлення про хіматаки на жителів місті Дума "вкрай тривожними".

 

"Це огидне порушення міжнародного гуманітарного права", - відзначив він.

 

Євросоюз

 

Речник зовнішньополітичної служби Євросоюзу в офіційній заяві повідомив, що Європа занепокоєна черговим застосуванням режимом Асада хімічної зброї у Сирії,

 

Зокрема, речник нагадав, що Росія блокує рішення Радбезу ООН щодо припинення атак проти цивільного населення.

 

"Повідомлення з міста Дума, яке страждає від облоги та бомбардувань з боку сил режиму (Асада - , Ред.) та його союзників, свідчать про те, що вчора ввечері загинуло багато цивільних, у тому числі у притулках, де вони переховувалися від нападіву, - йдеться у заяві.

 

Крім того, ЄС закликав Росію та Іран "використати власний вплив" на режим, щоб запобігти подальшим нападам.

 

"Захист цивільних повинен залишатися безумовним пріоритетом", - додається у повідомленні.

 

Радбез ООН

 
 8 квітня дев'ять країн ініціювали екстрене засідання Ради безпеки ООН у понеділок, 9 березня, через інформацію про хімічну атаку у Східній Гуті.

 

"Великобританія, Франція, США, Польща, Нідерланди, Швеція, Кувейт, Перу та Кот-Д'івуар скликали екстрене засідання Радбезу ООН для обговорення повідомлень про атаку з застосуванням хімічної зброї в Сирії. Зустріч очікується в понеділок", - йдеться у повідомленні в Twitter.

 

 

Зокрема, Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хуссейн заявив, що Радабез зв’язаний "по руках та ногах" у ситуації щодо застосування хімзброї в Сирії через право вето окремих країн. 

 

За його словами, нездатність дати сильну відповідь на хімічні атаки тільки заохочує її використання.

 

"Сторони конфлікту і ті, хто їх підтримує, включаючи численні групи екстремістів, широко відчинили двері використання цієї жахливої зброї", - підкреслив він.

 

"І оскільки ті, хто застосовував його раніше, не зазнали жодної відповідальності, вони продовжують випробовувати нашу глобальну відсутність рішучості", - додав комісар.

 

Росія

 
Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя під час екстреного засідання Радбезу повідомив, що США, Велика Британія і Франція створюють міжнародну конфронтацію проти Росії та Сирії.

 

"Після звільнення Думи від бойовиків (8 квітня -, Ред.), туди були відправлені російські фахівці з радіологічного, хімічного та біологічного захисту для збору даних. Вони взяли проби грунту, які засвідчили відсутність нервово-паралітичних і хлористих речовин", - сказав російський представник.

 

Також він сказав, що жодна цивільна людина начебто не підтвердила фахівцям РФ факту хімічної атаки.

 

За його словами, до місцевої лікарні де-факто "нікого не доставляли" з симптомами отруєння.

 

ОЗХЗ

 

Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) заявила про початок розслідування щодо  хімічної атаки у сирійському місті Дума.
 
 
За його словами, Ситуаційний центр ОЗХЗ провів попередній аналіз повідомлень про застосування хімброї одразу після їх появи.

 

"Місія по виявленню фактів (FFM) бере участь в процесі збору додаткової інформації з усіх доступних джерел", - йдеться у повідомленні.

 

Так, гендиректор ОЗХЗ Ахмет Узумку висловив серйозне занепокоєння  через дані напади.

схожі новини