Новини 15:07

Cтатус юридичної особи дозволить УПЦ МП забирати собі храми Київського партіархату

Наслідком надання церквам статусу юридичної особи можуть стати затяжні судові процеси. Таку думку в коментарі «Тижню» висловив керівник Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський.

Причиною судових позовів можуть стати храми, у яких зараз служать представники однієї конфесії, а на них претендуватимуть з іншої.

Приміром,  Православна Церква Московського Патріархату вимагає повернення всього майна, а це означає, що вона може претендувати на майно, яке зараз належить УПЦ Київського Патріархату. Зазначимо, що про створення УПЦ КП було проголошено у 1992 році.

Також йдеться про повернення майна, яке колись належало римо-католикам.

«Як ви розумієте, його досить багато. І це може мати досить плачевні наслідки, якщо в центрі уваги будуть лише майнові питання», - заявив Антошевський.

Він відзначив, що до 1946 року в Галичині були або римо-католицькі костели, або греко-католицькі церкви. Православних церков було дуже мало. «Тоді виходить, що в населених пунктах, де греко-католиків нема, храми мають бути повернені греко-католикам», - зазначив він.

Крім того, УПЦ КП застерігає, що можуть виникнути проблеми при створенні Помісної Церкви в Україні. Зокрема, протестуючи проти створення Помісної Церкви і маючи статус юридичної особи, УПЦ МП може протестувати і забрати у громад їхнє майно. «Тоді Помісна Церква буде утворена без майна,  а громади залишаться без своїх храмів», - зазначив Антошевський.

Він нагадав, що першими питання надання церкві статусу юридичної особи піднімали греко-католики з метою мати змогу вимагати статусу репресованої особи. Як відомо, вона була репресована у сталінські часи.

Антошевський зазначив, що на сьогодні, згідно із Цивільним кодексом, статус юридичної особи можуть мати релігійні організації. Зокрема, це можуть бути єпархіальні управління, монастирі, духовні семінарії і т.д. Натомість церкви як інституції не мають статусу юридичної особи.

При цьому Антошевський заявив, що майнові питання церков вирішуються і без надання їм статусу юридичної особи. Це відбувається, наприклад, шляхом змушування громад переписати своє майно на єпархіальне управління. Багато таких випадків, за його словами, фіксувалося у 2004-2005 роках.

Нагадаємо, напередодні предстоятель УПЦ (МП) Володимир під час доповіді на зустрічі президента з головами християнських конфесій попросив Віктора Януковича надати його церкві право юридичної особи.

схожі новини