Новини 20:41

Світ про Україну. Польща як другий дім, церковна реформа і "кузня" Порошенка

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

Минулого тижня світові медіа найбільше говорили про причини затримки надання Україні американських катерів Island, які раніше перебували на службі в Берегової охорони США, про бажання українців залишитися в Польщі після закінчення робочої візи та про ініціативу президента Петра Порошенка щодо створення єдиної церкви в Україні.

 

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

 

Atlantic Council

 

 

Аналітичний центр вирішив провести розслідування, аби дізнатися що сталося з суднами, які США намагалися віддати Україні.

 

"4 квітня президент України Петро Порошенко заявив, що Україна отримає два американських катери Island, які раніше перебували на службі в Берегової охорони США. Ця пропозиція тягнеться ще з 2014 року", - йдеться у публікації.

 

За словами глави держави, наразі Міноборони України працює над "внутрішніми процедурами для завершення та затвердження проекту контракту".

 

Так, президент повідомив, що зустріч учасників відбудеться у травні 2018 року для завершення усіх деталей. Чому так потрібно так багато часу, щоб українське керівництво завершило угоду?

 

Наголошується, що чотири роки тому Росія анексувала український  Крим, і тому більшість українського флоту все ще залишається у руках російських військових.

 

"Це, як стверджують військові фахівці, означає, що Чорне море є вразливим і в будь-який час може ізолювати Одесу. Таким чином, прибуття катерів Island може бути найкращим способом швидкого та відносно дешевого відновлення потужності українського флоту", - йдеться у статті.

 

Зазначається, що Україна вирішила розробити новий так званий "Москітний флот" (Mosquito Fleet)  - сукупність невеликих, але маневрених військових кораблів. Сполучені Штати висловили свою готовність допомогти Україні, надаючи їй дані човни. Однак вони досі залишаються в порту Балтімора, а не в Одесі.

 

"Ми виявили, що офіційна кореспонденція  між відповідними органами влади в Україні та США тривала кілька років, нагадуючи гру бюрократичного настільного тенісу. Однією з головних перешкод є те, що американська сторона наполягає на прямому контракті між Міністерством оборони України та Береговою охороною США", - розповіли аналітики центру.

 

Зокрема, українське право дозволяє це лише державному гіганту "Укроборонпром". Водночас західні партнери та інвестори все частіше виявляють небажання працювати з таким посередником.

 

"Одне з пояснень полягає в тому, що "подарунок" поки що не досягнув Україну через комерційні інтереси українських лідерів. Не секрет, що Порошенко є власником єдиного діючого підприємства, який будує флот. Як ми виявили з джерел в Міноборони України, кошти вже розподілені в держоборонзамовленні на наступні роки для човнів, вироблених Порошенко на верфі "Кузня на Рибальському". Таким чином, цілком можливо, що передача американських катерів може частково змінити комерційні плани даної верфі", - йдеться у публікації.

 

Аналітичний центр провів відповідні розрахунки для того, щоб зрозуміти, чи буде місцеве виробництво човнів вигіднішим для держави.

 

Катери США повинні були бути передані в Україну безкоштовно у рамках програми США, яка передає оборонну власність, але відповідно до її умов приймаюча сторона повинна нести всі пов'язані з цим витрати, такі як технічне обслуговування та навчання екіпажу.

 

"Як показало наше дослідження, такі витрати складуть близько 10 мільйонів доларів США для двох американських катерів, тоді як внутрішній еквівалент буде коштувати майже у шість разів більше - по 27-35 мільйонів доларів кожен", - йдеться у публікації.

 

Однак поки неясно, як Міноборони та Кабінет Міністрів отримуватимуть катери Island. У даний час це питання стосується Міністерства економічного розвитку та торгівлі України.

 

"Сага про американські човни, призначених для України, можливо, далеко незакінчена", - підсумували у статті.

 

Rzeczpospolita

 

 

Польське видання стверджує, що понад шість з десяти мігрантів з України мають намір на довше залишитися в Польщі.

 

"Половина з них (українців, - Ред.) хотіли б тут влаштуватися назавжди, тим паче, що більшість у Польщі почуває себе добре", - йдеться у публікації.

 

Зокрема, українці, які живуть в районі річки Вісла, найбільше задоволені рівнем життя в країні та наявністю усіх необхідних послуг.

 

"Рівнем життя задоволені 88% мігрантів, які між березнем та квітнем поточного року взяли участь в опитуванні дослідницької компанії ARC Rynek i Opinia", - йдеться у статті.

 

Так, опитування охопило майже 400 українців, які проживають в Польщі принаймні кілька місяців.

 

 

"Для значної частини українців Польща є країною, в якій вони хочуть жити, заробляти, щоб будувати своє майбутнє", - зауважив віце-президент ARC Rynek i Opinia Адам Чарнецький.

 

За його словами, мігранти з України позитивно ставляться до доброзичливості поляків - 74% опитаних це бачать. Цьому сприяє культурна схожість та легка асиміляція українців у польському суспільстві.

 

"Результати дослідження показують, що повідомлення про претензії поляків до українців в Польщі перебільшені", - додав він.

 

"Фахівці з України все ще готові приїхати до Польщі. Наша перевага полягає в безпеці, стабільності зайнятості і економіки, а також географічній і культурній близькості", - відзначив Лукаш Макуда, керівник Luxoft (ІТ-послуги) в Польщі.

 

Він стверджує, що той, хто вирішить виїхати з Польщі, з легкістю знайде іншу роботу, адже ІТ-фахівці є однією з найбільш мобільних професійних груп у світі. Тому Польща повинна намагатись зупинити їх, що перешкоджає довготривалим процедурам легалізації місця проживання та роботи.

 

Наголошується, що про бажання оселитися в Польщі  заявили майже 30 % респондентів. Однак дослідження, проведені в Україні, охоплюють, зокрема, людей, які регулярно приїжджають на сезонну роботу в Польщі. Їх залучає географічна близькість і дохід - у середньому в чотири рази більший ніж в Україні.

 

Ті, хто живуть в Польщі довше, трохи менше задоволені доходом. Так, 58% українців щасливі, однак кожен десятий вважає зарплатню занадто низькою.

 

Відзначається, що голова Міжгалузевої профспілки українських працівників у Польщі Юрій Карягін у листі до президента Анджея Дуди, якого хоче відправити, вказує на те, що змінений Закон про соціальне страхування для фермерів, немає посилання на діючі мінімальні ставки в Польщі або записи здоров'я і безпеки для помічників під час збору врожаю.

 

"Саме така більшість сезонних робітників з України працюють у сільському господарстві. Довгі процедури у відділеннях воєводств означають, що українці не можуть отримати дозволу на проживання та роботу протягом 90 днів після перебування у Польщі. Це велика перешкода для підприємців, які хотіли б стабілізувати ситуацію з працівниками з України, щоб мати можливість наймати їх на довший термін", - йдеться у публікації.

 

Додається, що українці з біометричними паспортами можуть вільно рухатися по Європі, тому вони також досягають західних ринків, де пропозиції про роботу та заробітна плата є набагато привабливішими, ніж у Польщі.

 

Atlantic Council

 

 

Аналітичний центр зазначає, що Україна може отримати власну Церкву, але не так швидко, як сподівається президент Петро Порошенко.

 

Зазначається, що президент України Петро Порошенко заявив 17 квітня, що Україна зможе мати незалежну, об'єднану Православну Церкву ще 28 липня - річниця хрещення  Київської Русі. Так, глава держави написав офіційне звернення до Вселенського патріарха щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні. 

 

Як відзначає центр, під час офіційного державного візиту до Стамбулу, Порошенко зустрівся з патріархом Варфоломієм. Двоє лідерів провели семигодинну закриту дискусію до того, як президент оголосив: "Україна настільки ж близька, як колись, до виникнення своєї Єдиної Православної Церкви".

 

Однак Порошенко відмовився розкрити деталі домовленостей, з якими він добився з Вселенським Патріархом.

 

У свою чергу, опозиційні депутати стверджують, що зусилля Порошенка - це шарада, призначена для надання допомоги партії президента на виборах наступного року.

 

Так, українські націоналісти намагаються створити автокефальну церкву з 1992 року.

 

"Єдність - наша головна зброя в боротьбі проти російського агресора", - сказав Порошенко в парламенті.

 

"Це питання виходить далеко за межі церковних. Йдеться про нашу остаточну незалежність від Москви ", - додав він.

 

За словами глави держави, Кремль вважає Московську Патріархію "одним з ключових інструментів впливу на Україну".

 

За даними центру Разумкова, серед 27,8 мільйонів українських членів православних церков вірність Київському Патріархату зросла з 12 % у 2000 році до 25 % у 2016 році.

 

Наголошується, що війна на Донбасі змусила людей вибирати між конкуруючими церквами, вибір, якого не було до 2014 року.

 

Як і очікувалося, пропозиція про незалежність від Московського патріархату зіштовхується з жорстким церковним протистоянням московської церкви.

схожі новини