Новини 2018-06-19 15:20

Без їжі. Скільки голодують українські політв'язні у Росії

Четверо українців вдались до радикальних кроків з метою звільнення всіх бранців Кремля.

Саме зараз четверо бранців Кремля – Володимир Балух, Олег Сенцов, Олександр Шумков та Станіслав Клих голодують на знак протесту проти незаконного утримання українців. Тиждень вирішив нагадати, скільки днів уже голодують незаконно ув'язнені українці.

 

 

Володимир Балух

Голодує 92 дні

 

Засуджений український активіст Володимир Балух оголосив безстрокове голодування 19 березня. Трьома місяцями раніше, 16 січня, так званий суд в анексованому Криму засудив Балуха до 3 років 7 місяців колонії-поселення та штрафу в 10 тисяч рублів у січні 2018 року, звинувативши у зберіганні набоїв та вибухівки. Сам Балух категорично заперечує звинувачення, наполягаючи, що зброю йому підкинули.

 

Прискіплива увага російських силовиків до Балуха пояснються принциповою проукраїнською позицією кримчанина: він від початку анексії півострова Росією тримав над своїм будинком український прапор, відмовився отримувати російські документи та повісив на свій будинок табличку "вулиця Героїв Небесної сотні".

 

Вже на початку квітня заговорили про погіршення стану здоров'я політв’язня.Його  адвокат Ольга Дінзе повідомила, що Балуху дуже важко дається голодування, а також розповіла про постійні провокації з боку адміністрації СІЗО, які приносили йому смачні продукти харчування, спокушаючи почати приймати їжу.

 

Повне  голодування він тримав перші двадцять днів, а потім кримський архієпископ УПЦ КП Климент переконав його вживати мінімальний набір продуктів (вівсяний кисіль, 50-70 грамів сухарів з чорного хліба і чай з медом), щоб уникнути "небезпечних для життя процесів"

 

 

6 квітня одною з перших з проханням припинити голодування до Балуха звернулась Ірина Геращенко, яку пізніше підтримали і інші народні депутати.

 

На протязі місяців, що голодує український політв'язень, працівники сімферопольського СІЗО погрожували йому розправою та чинили тиск, не дивлячись на вкрай важкий стан здоров’я Балуха.

 

15 червня під час чергового судового засідання Балуху стало зле, йому викликали швидку допомогу. Згодом лікарі зробили йому укол, однак стан Балуха не покращився. Тоді ж МЗС України вкотре звернулося до Росії з вимогою негайно відпустити Балуха, оцінивши його стан вже не як важкий, а як критичний.

 

Володимир Балух, який продовжує голодування вже 92 дні, втратив 30 кілограмів ваги.

 

 

 

Олег Сенцов

Голодує 36 днів

 

Незаконно утримуваний у колонії "Білий відмідь"  міста Лабитнангі,український режисер Олег Сенцов оголосив голодування 14 травня. 25 серпня 2015 року суд РФ засудив Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у  "тероризмі".

 

Почавши голодний протест, він заявив про вимогу відпустити всіх українців, утримуваних у Росії та анексованому Криму, при цьому не згадуючи себе.

 

Він почав готуватися до цього кроку за місяці, поступово відмовляючись від передач та зменшуючи розміри вживаних порцій. Згодом Сенцов почав отримувати у колонії підтримуючу терапію —  глюкозу з вітамінами у вигляді крапельниці.

 

 

Дізнавшись про голодування іншого політв’язня, Олександра Кольченка, Сенцов повідомив, що не схвалює цього кроку, бо знає про його проблеми зі здоров'ям. Режисер  також додав, що нікого не закликає оголошувати голодування за його прикладом.

 

На 25-й день голодування Олег Сенцов написав листа російській правозахисні Зої Свєтовій, у якому запевнив, що добре усвідомлював, на що йшов та ні про що не шкодує.

 

5 червня адвокат Сенцова Дмитро Дінзе повідомив, що лікарі, що стежать за станом здоров'я Сенцова очікують до 30-го дня його голодування негативної реакції і тоді зможуть "законно"  заливати в’язню поживну суміш у ніс. Варто зазначити, що примусове годування у в'язницях і СІЗО збереглося як метод ще з часів СРСР.

 

Вже 6 червня інформація про критичний стан режисера підтвердилась: його навіть обстежили в місцевій лікарні,  що є рідкістю для колонії.

 

Голодування з вимогою звільнити Сенцова оголошували українські діаспори у США та Австралії, бранець Кремля Олександр Кольченко, незаконно утримуваний український військовий Олександр Шумков та український режисер В’ячеслав Бігун.

 

Олександр Шумков

Голодує 26 днів

 

Колишній охоронець народного депутата Дмитра Яроша, військовослужбовець ЗСУ та громадський активіст ВГО “Спілка Української Молоді в Україні” перебуває в СІЗО російського Брянська. У вересні 2017 року у Росії Шумкову пред’явили звинувачення в участі в екстремістських організаціях. У серпні він не повернувся після служби додому, а 29 вересня 2017 року його виявили в російському СІЗО.

 

Дізнавшись про протест Сенцова, Шумков розпочав голодування на знак солідарності. Його метою є  об'єднання таким чином всіх українських політв'язнів в РФ.

 

 

25 травня про очаток голодування Шумкова повідомила  сестра політв’язня Олега Сенцова Наталія Каплан:

 

“Між тим, до голодування приєднався Олександр Шумков, але про це мало говорять”.

 

Станіслав Клих

Голодує 11 днів

 

Станіслав Клих, випускник історичного факультету Київського університету Шевченка, був засуджений в Росії до 20 років колонії суворого режиму і примусово підданий "психіатричному лікуванню". Його безпідставно визнали винними в участі в бойових діях проти федеральних військ під час Чеченської війни.

 

У листопаді 2017 року Клих шість дні провів у комі, а його адвокат повідомив, що у підзахисного у вязненні розвинувся психічний розлад.

 

 

15 травня перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що фізичного та психічного здоров’я Клиха значно погіршився. За тиждень після цього уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова  підтвердила інформацію.

 

8 червня його мати повідомила, що він оголосив голодування слідом за Олегом Сенцовим.

 

 

 

Олександр Кольченко

Голодував 7 днів

 

Незаконно утримуваний в Росії українець Олександр Кольченко оголосив голодування 31 травня. У серпні 2015 року суд РФ засудив Олександра Кольченка до 10 років ув'язнення у виправній колонії суворого режиму. Його головною вимогою при оголошенні голодного протесту було звільнення українського режисера Олега Сенцова.

 

І хоча Кольченко не був згоден з методом Сенцова, але неодноразово заявляв, поважає його позицію про звільнення політв'язнів України з російських катівень і готовий підтримати Олега, якщо буде необхідність.

 

 

З самого початку голодного протесту Кольченко наголошував, що голодування може бути ефективним для захисту тільки в тому випадку, якщо держава дорожить своєю репутацією. У випадку з Сенцовим, на його думку, Росія може проігнорувати цей факт, не даючи померти, просто застосувавши примусове годування і відправивши його на психіатричну експертизу.

 

На восьмий день Кольченко припинив голодування, втративши за цей час 10 кг ваги. Зараз триває реабілітаційний період, під час якого лікарі виводять українця з голодування, годуючи бульйоном.

схожі новини