Новини 2011-04-29 08:32

Українські журналісти надішлють Раді Європи список ворогів преси

Табачник (Партія регіонів), власник ISTIL Group і газети Kyiv Post Мохаммад Захур, керівники місцевих органів влади потрапили до списку представників влади та бізнесу, які порушують права журналістів і чинять тиск на ЗМІ. Учасники рейтингу заперечують звинувачення в утисках свободи слова і пояснюють свою появу в списку діями політичних супротивників.

Національна спілка журналістів України формує цей рейтинг щорічно за підсумками звернень журналістів і редакційних колективів.

Так, у минулому році НСЖУ критикував МВС та Національну експертну комісію з питань захисту суспільної моралі за відмови відповідати на інформаційні запити журналістів. Крім того, критики зазнав народний депутат Олександр Ткаченко (Компартія), який викинув в урну мікрофон журналіста телеканалу СТБ.

У цьому році чорний список очолив народний артист України, народний депутат Ян Табачник (Партія регіонів), який назвав в ефірі телеканалу КРТ журналістів «холуями, які обслуговують своїх господарів».

«У парламентський комітет з питань свободи слова надходять скарги журналістів на втручання власників ЗМІ в редакційну діяльність. І тільки депутат Табачник про це не знає, роблячи з апломбом свої заяви на всю країну», - говориться в повідомленні союзу.

Втім, Табачник здивувався своєму попаданню в чорний список.

«Я чесна людина, що думаю, те й кажу. Якщо я таке і сказав, то мав на увазі тих, хто пише за гроші. Таких десь 85%, але решту 15% цілком чесні, хороші хлопці! А ось блогери від опозиції в інтернеті за гроші мене називають гармоністом, жидом, кажуть, що моя дружина мене зраджує», – зазначив він.

Народний депутат не має наміру оскаржувати заяву НСЖУ в суді.

«Я не хочу підвести однопартійців і президента, яких поважаю. Якби не це, повірте - я б ще не те сказав і не так висловився», - заявив Табачник.

Власник ISTIL Group і газети «Kyiv Post» Мохаммад Захур зайняв четверте місце в рейтингу за звільнення Брайана Боннера з посади головного редактора газети, що призвело до страйку редакції.

Серед керівників місцевих органів влади за тиск на комунальні ЗМІ в список була включена мер Слов'янська (Донецька область) Неля Штепа. За даними НСЖУ, за її ініціативою депутати міськради закрили міську комунальну газету «Наш Слов'янськ». Прес-секретар мера Слов'янська Тетяна Шульга пояснила виданню, що подібні звинувачення фабрикуються тими, хто незадоволений чинною владою.

«Закриття комунальної газети не є цензурою або тиском на ЗМІ. Було прийнято рішення економити бюджетні кошти. На утримання газети потрібний 1 млн грн, а для міського бюджету це непідйомна сума», – пояснила вона.

На думку голови НСЖУ Ігоря Лубченка, що чиновники, котрі фігурують в рейтингу, ризикують не пройти на майбутніх виборах до місцевих рад.

«Цей список ми направляємо до Ради Європи і Європарламент, щоб там вирішували - запрошувати цих людей на міжнародні заходи чи ні. З тих, про кого ми писали раніше, багато хто не пройшли на виборах, до кого-то були застосовані санкції керівництва. Але вони навряд чи задумаються над своєю поведінкою. Той, хто при владі, - у нас поки цар і Бог!» – пояснив Лубченко.

схожі новини