Новини 20:46

Прощання з легендою. Ким був для американців Джон Маккейн

Тиждень.ua зібрав усі заяви про роль сенатора-республіканця у соціополітичному житті США.

Символ боротьби за справедливість і демократію не лише у США, а й за їхніми межами, сенатор-республіканець Джон Маккейн, на 81 році пішов з життя. Героя війни, який пережив майже шість років катувань і полону у В'єтнамі, не стало 25 серпня. Зокрема, після тривалої боротьби з раком мозку, він вирішив припинити лікування.  Наступного дня після оголошення про це рішення Маккейн помер. Однак, попри це, світ невпинно спостерігав за плідною роботою республіканця на благо своєї країни. Зокрема, Маккейн майже 35 років представляв штат Аризона у Сенаті та двічі намагався стати президентом Сполучених Штатів. Водночас він ніколи не цурався критикувати як свою партію, так і Демократичну.

 

 

Тиждень.ua зібрав усі заяви про роль сенатора-республіканця у соціополітичному житті США.

 

Як відомо, Маккейна неодноразово називали "білою вороною" та  "яструбом" у питаннях зовнішньої політики, зокрема, щодо російської агресії та анексії РФ українського Криму.  Він був головним критиком режиму Путіна, та виступав за жорсткі санкції проти Москви. Так, після звістки про смерть сенатора Буш-молодший заявив, що Маккейн був "людиною глибоких переконань і патріотом вищого ґатунку". До того ж він зауважив, що "деякі життя настільки яскраві, що складно уявити, що вони закінчилися".

 

У свою чергу, співчуття з приводу гибелі республіканця висловив й екс-президент Барак Обама. У своїй заяві він написав: "Мало кому з нас довелося витримати ті випробування, які витримав Джон, або продемонструвати ту мужність, яку продемонстрував він. Всі ми можемо прагнути до того, щоб мати мужність ставити вище благо над своїм власним. Джон найкращим чином показав нам, що це означає. За це ми всі йому зобов'язані".

 

 

 

 

Водночас глава Пентагону Джон Меттіс переконаний, що американці "втратили людину, яка непохитно представляла вищі ідеали США".

 

Крім того, колишній президент Штатів Джиммі Картер назвав сенатора людиною честі і справжнім патріотом, додавши, що "американці будуть вічно вдячні за його героїчну військову службу і непохитну принциповість".

 

Також екс-кандидатка у президенти США від Демократичної партії Хілларі Клінтон стверджує, що Маккейн був "жорстким політиком, колегою, з яким можна було довіряти, і такого як він, більше не буде".

 

 

Однак відданість своїй країні сенатор довів задовго до початку політичної кар'єри. Маккейн був сином і онуком адміралів американського ВМФ, він народився на військово-морській базі США у Панамі. Після закінчення Військово-морської академії в Аннаполісі, він вивчився на льотчика. У жовтні 1967 року літак Маккейна збили над В'єтнамом, а сам він потрапив у полон. Незважаючи на зламані руки та коліно, жорстокі тортури та тривале перебування в одиночній камері, Маккейн відмовився від пропозицій про дострокове звільнення.

 

 

 "Я не хочу отримувати від ворога ні прощення, ні милості", – пояснив він тоді.

 

Наголошується, що у якийсь момент він хотів скоїти самогубство, одна наглядачі зупинили його.

 

"Я зрозумів те, про що всі ті, хто  був там, здогадались рано чи пізно. У кожної людини є точка зламу. І я тоді дійшов до своєї точки", - сказав він, коли офіцери змусили його зробити зізнання пропагандистського характеру.

 

Так, він був звільнений лише у 1973 році після підписання Паризької угоди і відновлення миру у В'єтнамі.

 

 

"Перебуваючи в ув'язненні я закохався в свою країну. Я любив її й раніше, але як і в більшості молодих людей, моя прихильність до неї була не більшою ніж звичайною вдячністю за комфорт та привілеї, що були доступними більшості американців і сприймалися як належне. Тільки, коли я втратив Америку на певний час, то зрозумів, як сильно я її люблю", – сказав він під час промови, коли був висунений кандидатом від республіканців на президентських виборах 2008 року.

 

 

Отже, в'єтнамським досвід зробив Маккейна постійним борцем за права, свободу та гідність людини. У 1983 році його вперше обрали до Палати представників від республіканців, а у 1986 році - до Сенату від штату Аризона. Опісля, у 2008 році він був кандидатом у президенти США, але програв вибори Обамі.

 

 

Ба більше, після діагностування раку мозку влітку 2017 року, політик заявив що повертається у Сенат.

 

"Прагни зробити своє життя довгим з метою служіння своєму народові. Коли приходить твій час померти, не будь як ті, чиї серця наповнені страхом смерті, хто, коли прийде час, плачуть і моляться ще один раз знову прожити своє життям по- іншому. Співай свою пісню смерті і помри як герой, що повернувся додому", - сказав Маккейн.