Новини 2018-09-14 17:41

Туризм по-ГРУшному. Реакція світу на інтерв'ю з підозрюваними в отруєнні Скріпалів

Тиждень.ua зібрав міжнародну реакцію на заяви Пєтрова і Боширова під час інтерв'ю Russia Today.

Кремлівська пропаганда вкотре "нагодувала" світ абсурдним поясненням своїх агресивних дій.  Російський президент Владімір Путін явно незадоволений результатом операції ГРУ по отруєнню екс-розвідника Сєргєя Скріпаля. Колишній агент і його дочка Юлія не лише пережили спробу вбивства, але й виконавці хіматаки під псевдонімами Алєксандр Пєтров та Руслан Боширов дозволили Портон-Дауну виявити пристрій розповсюдження нервового агента "Новичок" (фальшивий флакон для парфумів). Ба більше, через їхню необачність загинула жителька Еймсбері, коли її знайомий випадково знайшов викинутий флакон. До того ж, офіцери ГРУ попалися на камерах відеоспостереження на вулицях Солсбері. Тобто можна говорити про те, що обоє росіян порушили майже кожну норму контррозвідувальних служб.

 

Наразі Кремль намагається або очистити весь свій безлад, або показати британцям, що Росію не хвилює, що думає Лондон. Саме тому вийшло в ефір інтерв'ю головного редактора пропагандистського каналу  Russia Today  Маргаріти Сімоньян з підозрюваними росіянами. Зокрема, вони заявили, що приїхали у місто за порадою друзів, щоб "відірватися" та побачити шпиль Солсберійського собору. На питання де вони працюють, чоловіки заявили, що працюють підприємцями у фітнес-індустрії. Крім того, вони очікувано заперечили, що мали з собою  "Новичок" у флаконі з жіночими парфумами.

 

 

У свою чергу, після інтерв'ю RT Британія не відмовилася від висновків слідства й назвала пояснення росіян "брехнею і грубою фальсифікацією".

 

Тиждень.ua зібрав міжнародну реакцію на заяви Пєтрова і Боширова під час інтерв'ю Russia Today.

 
 
Так, глава МЗС Британії Джеремі Хант порівняв "неробочу поїздку" Пєтрова і Боширова  з "відпустками" російських військових під час вторгнення на Донбас у 2014 році. "Після Криму війна прийшла на схід України. Офіційно російські війська, чи "маленькі зелені чоловічки", там не воюють, лише патріотичні добровольці, які поїхали до регіону у відпустку", - прокоментував очільник.

 

Депутат британського парламенту Джон Глен від округу Солсбері назвав заяви псевдотуристів недостовірними. Він відзначає, що слова підозрюваних не збігаються з інформацією спецслужб. "Я дуже радію, що в Алєксандра Пєтрова та Руслана Боширова була можливість ознайомитися зі світовими пам'ятками, які може запропонувати Солсбері. Проте дуже дивно, що вони приїхали всього на два дні й везли у багажі "Новичок", - сказав іронічно депутат.

 

У свою чергу, екс-міністр закордонних справ Борис Джонсон після перегляду інтерв'ю з підозрюваними заявив, що у нього "скипіла кров". Він назвав Пєтрова і Боширова убивцями, додавши, що збирається подати на них до суду. Також він зізнався, що припустився найбільшої помилки за час своєї кар'єри.  За його словами, вона полягала у наступному: він вважав, що з Росією можна домовитися. Але  Джонсон зрозумів, що вести діалог з Росією неможливо.

 

 

Ба більше, колумніст американського видання The Washington Examiner Томас Роган за день до скандального інтерв'ю з двома росіянами передбачив, що підозрювані обов'язково публічно поділяться своєю історією про невинуватість. Автор зазначає, що Путін повинен був надати ГРУ та іншим органам РФ, у тому числі його пропагандистським колективам, час для розробки оглядової історії про те, чому двоє чоловіків перебували в Солсбері під час отруєння Скріпалів, і які передбачувані посади  вони займають у Росії. "Ця робота вже ведеться і, ймовірно, буде завершена до кінця цього тижня для сатисфакції Путіна. Росіяни складуть історію, яка передбачає, що двоє чоловіків перебували у відпустці в Британії, і, можливо, навіть те, що вони мали вагомі підстави перебувати в Солсбері", - передбачив журналіст. Зокрема, головним мотивом тут буде подання Пєтрова та Боширова як двох невинних людей, яких звинувачує британський уряд.

 

 

Експерт з питань міжнародної безпеки та оборони американського порталу Vox Алекс Уорд зазначає, що насправді не має значення, чи хтось повірить у історію підозрюваних росіян. "Все, що має значення, це те, що існує достатньо нечітких ймовірних сумнівів у тому, що російський уряд може використовувати для відволікання від правди", - стверджує журналіст.  Автор наголошує, що російське маніпулювання  засобами масової інформації не просто пригнічує факти, а й перетворює правду у жарт. "Це ідеальна інкапсуляція усієї російської стратегії пропаганди фальшивих новин, яку вони також використовували в Сирії, щоб заперечувати хімічні атаки режиму Башара Асада, присутність військ РФ в Україні та втручання у президентські вибори в 2016 році", - зауважує Уорд.

 

 

Редактор з дипломатичних питань британського видання The Guardian Патрік Вінтур у своїй статті пише, що пояснення обох росіян настільки неправдоподібне, що викликає інтригуючі питання про те, чому Росія обрала це алібі, і що це говорить про стан державної пропагандистської машини. Автор вважає, що альтернативне пояснення полягає в тому, що Москва розглядає весь епізод зі Скріпалем, як можливість потролити британців і тим самим показати, що Росію не хвилює, що думає Лондон. Однак це протирічить поведінці РФ у дипломатичних колах. У Раді безпеки ООН російські дипломати доклали наполегливих зусиль, аби кинути виклик претензіям з боку Британії, пропонуючи альтернативні пояснення суду. 

 

Третім і, ймовірно, найбільш правдоподібним поясненням є те, що інтерв'ю було розроблено в основному для споживання в Росії. Обвинувачення британських поліцейських, у тому числі кадри з відеоспостереження, широко оприлюднювалися в російських ЗМІ, і деяка форма контрсюжету такої проваленої операції була необхідною. Звичайно, британські чиновники думали, що Путін не буде відповідати на висновки поліції. Москва просто заперечує будь-яку інформацію про існування чоловіків та заявляє, що відеоматеріали є сфабрикованими. "Те, що Путін вирішив не робити цього, а замість цього дозволив RT провести інтерв'ю, перекладене англійською мовою, показує певну нервозність", - наголошує автор.

 

 

Американська газета The New York Times назвала інтерв'ю російських "туристів"  для RussiaToday "химерним". Видання підкреслює, що переслідування Росією інформаторів посилилося, коли відносини з Заходом погіршилися через анексію Криму у 2014 році. Оскільки Путін намагався відновити владу РФ, її найбільший підрозділ військової розвідки, ГРУ,  був пов'язаний з низкою нахабних змов за кордоном, у тому числі падіння пасажирських літаків над Україною та  викрадення електронних листів Демократичної партії США, які були основною частиною російської кампанії втручання в американські президентські вибори 2016 року.

 

The NYT наголошує, що чиновники США вже давно вважають, що Путін, якого відправили додому з посади офіцера КГБ у Східній Німеччині під час падіння СРСР, має глибоку антипатію до колишніх розвідників, які допомагають західним країнам.

схожі новини