Новини 2018-09-25 14:48

"Азовська флотилія". Усе, що відомо про майбутню базу ВМС України

Тиждень.ua відстежив, як Україна розпочала перекидання військових суден на Азов.

У порт Маріуполя 24 вересня зайшли пошуково-рятувальне судно "Донбас" і морський буксир "Корець" разом з малими броньованими артилерійськими катерами "Кременчук" та  Лубни". Зокрема, перекидання здійснювалося у рамках майбутнього створення постійної військово-морської бази ВМС України на Азовському морі. Так, з Одеси українські кораблі вирушили до Бердянська, де на них чекали наші МБАКи.  "Донбас" і "Корець" пройшли Керченську протоку, а згодом й Кримський міст.

 

Очікувано, що похід українських суден на Азов не обійшовся без провокацій зі сторони РФ, однак українські військові змогли зупинити усі спроби російських прикордонників зблизитись з нашими кораблями.

 

Тиждень.ua відстежив, як Україна розпочала перекидання військових суден на Азов.

 

 

Навіщо Україні база ВМС на Азовському морі?

 

Останнім часом Росія почала помітно посилювати активність в акваторії Азовського моря, можна сказати навіть мілітаризацію. Згідно з угодою 2003 року Азовське море – це внутрішнє море двох держав, тому  цивільні та військові судна України і РФ  можуть безперешкодно заходити через протоку та прямувати у свої порти.

 

Очікувано, що Москва користується цим документом,  здійснюючи агресивну морську політику. Так, командувач ВМС України, віце-адмірал Ігор Воронченко,  зазначив, що  РФ таким чином продовжує "повзучу" анексію виключної морської економічної зони України. Російський ВМФ почав постійно зупиняти та оглядати українські судна, що, у свою чергу, призводить  до відтермінування доставок вантажів. А підконтрольні Москві окупанти під виглядом тренувань з бойової готовності готують десантні підрозділи, у тому числі призначених для ведення морських операцій. 

 

Саме тому планується, що до кінця 2018 року на Азовському морі буде створена військово-морська база ВМС ЗСУ шляхом перекидання туди Південної військово-морської бази ВМС ЗС України з Миколаєва, на якій у подальшому буде створено катерний дивізіон з відповідним розгортанням сил та засобів. Таким чином постійна присутність українських морських сил  “відсуне” присутність РФ від українського берегу, що також створить безпечнішу ситуацію для цивільних суден та рибалок в Азовському морі.

 

 

Засідання РНБО

 

За результатами засідання РНБО 6 вересня  було ухвалено рішення про посилення військово-морської присутності в Азовському морі та створення там корабельно-катерного угрупування ВМС ЗСУ.

 

Водночас Кабміну було доручено невідкладно  видати Морську доктрину України, яка блукає в урядових кабінетах вже три роки; удосконалити нормативно-правову базу захисту націнтересів в акваторії Азовського і Чорного морів; відпрацювати спільну позицію України з міжнародними партнерами щодо протидії техногенній катастрофі, яка поширюється на окупованій території північного Криму.

 

 

Курс на Азов

 

У Бердянському морському торговельному порту 10 вересня був спущений на воду перший малий броньований артилерійський катер (МБАК) ВМС ЗС України в Азовському морі P178 “Лубни” , який був перекинутий туди 8 вересня. Пізніше був спущений ще один МБАК – P178 “Кременчук”. 

 

 

 

Утім, ввечері 13 вересня сталася чергова провокація російських прикордонників на Азовському морі. Патрульний катер ПСКА-651, проекту 12150 типу “Мангуст”, декілька разів умисно робив небезпечні маневри щодо зближення та перерізання курсу корабля BG-59 "Онікс" Морської охорони ДПСУ.

 

Водночас 20 вересня із Західної військово-морської бази ВМС України в Одесі пошуково-рятувальне судно A500 "Донбас" та морський буксир A830 "Корець" вирушили  до Бердянська.

 

 

Вже 23 вересня стало відомо, що українські кораблі пройшли Керченську протоку, що відбувалося у досить складній обстановці. На Чорному морі українські судна безпосередньо супроводжувались розвідувальним кораблем чорноморського флоту "Приазов’я" та прикордонними сторожовими кораблями РФ "Аметист" та "Дон".  У свою чергу, у Керченській протоці для супроводження було задіяно більше десяти кораблів і катерів ФСБ та Чорноморського флоту РФ. Також літаки країни-агресора неодноразово здійснювали обліт наших кораблів, у тому числі на гранично низьких висотах. 

 

Цікаво, що США постійно стежили за ситуацією у Керченській переправі.  Літак розвідник Boeing RC-135V ВПС США з бортовим номером 64-14848 здійснював польоти поблизу Керченської протоки. 

 

Пізніше з порту Бердянську для зустрічі "Донбасу" та "Корця" у напрямку Керченської переправи вирушили МБАКи  P177 "Кременчук" та P178 "Лубни". Опісля стало відомо, що українські кораблі пройшли Кримський міст, який сполучає Таманський півострів та окупований Крим.

 

 

Зокрема, 24 вересня "Донбас" та "Корець" прийшли до Маріуполя разом з катерами "Кременчук" та  Лубни". Крім того, речник ГПУ  Андрій Лисенко зазначив, що для фіксації дотримання РФ Конвенції ООН та міжнародних угод, документування ймовірної протиправної діяльності з боку представників окупаційних військ, на борту одного з українських суден весь час перебували представники військової прокуратури.

 

 

 

Додамо, що 25 вересня поблизу рейду Маріуполя в районі якірної стоянки була спроба провокації з боку прикордонного катеру РФ типу "Мангуст". Російський катер на великій швидкості намагався зблизитись з нашими кораблями, але екіпажі катерів "Лубни" та "Кременчук" зупинили та недопустили до місця стоянки судна "Донбас" та морського буксиру "Корець".

 

У ВМС наголосили, що відповідні сили та засоби ЗСУ, у тому числі й авіація, знаходяться у готовності до реагування на можливі загрози.

схожі новини