Новини 09:56

В Україні вшановують пам'ять Героїв Крут

Президент Петро Порошенко наголосив, що патріоти, які захищали Україну під Крутами – справжні Герої, завдяки яким постала українська незалежність.

У вівторок, 29 січня, Україна вшановує пам'ять Героїв битви під Крутами, що відбулася 101 рік тому.

 

Президент Петро Порошенко у своєму зверненні до українців наголосив, що завдяки подвигу героїв Крут були закладені основи української державності на століття вперед.

 

"Станція Крути – тільки одна із численних битв в одвічному «хрестовому поході» Росії проти України, однак відважні патріоти, які захищали Україну під Крутами – справжні Герої, завдяки яким таки постала наша незалежність", -  написав глава держави.

 

 

 

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, відзначаючи подвиг українських студентів, зазначив: "Минає сотня років. Наші воїни знову віддають свої життя за Україну. Але вороги таки згинуть. В України немає іншого шляху, крім як стати міцною і процвітаючою державою. Тому що в нас завжди були і є такі хоробрі, такі віддані своїй країні люди".

 

 

 

До вшанування пам'яті Героїв Крут також долучився Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов.

 

"Жертовність, самовідданість та сила духу студентів, які в 1918 році захищали Київ, надихає сьогодні всіх тих, хто як і тоді, змушені ціною власного життя зупиняти ворога. Вічна пам'ять та шана полеглим героям, які віддали своє життя, захищаючи Україну!", - написав він.

 

Зазначимо, сам бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Михайла Муравйова. Битва тривала до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Український командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. 

 

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

 

Як повідомляли,  Києві на вулиці Велика Васильківська 111/113, неподалік від станції метро «Палац «Україна», з’явився мурал, присвячений бою під Крутами.

 

Водночас, Держкіно оприлюднило новий трейлер історичного екшену "Крути 1918", приуроченого 100-річчю бою під Крутами. Прем'єра фільму відбудеться 7-го лютого.

 

схожі новини