Новини 2019-01-30 14:58

Ті самі яйця, лише в профіль. Реакція України на «план Сайдіка» щодо Донбасу

Тиждень.ua вирішив розібратися, хто такий Мартін Сайдік, що собою становить його план з врегулювання ситуації на сході України, а також зібрав реакцію української сторони на пропозицію спецпредставника чинного голови ОБСЄ.

Спецпредставник чинного голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі у Мінську Мартін Сайдік 28 січня в інтерв’ю австрійській газеті Kleine Zeitung заявив про існування нового мирного плану врегулювання конфлікту на Донбасі, який повинен замінити Мінські домовленості.

 

За його словами, цей план презентували під час останнього засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ у грудні у Мілані, де були присутні представники України, Росії, Німеччини та Франції і "могли задавати питання та робити коментарі".

 

Тиждень.ua вирішив розібратися, хто такий Мартін Сайдік, що собою становить його план, а також зібрав реакцію української сторони на пропозицію дипломата.

 

Хто такий Мартін Сайдік

 

Мартін Сайдік є австрійським дипломатом, постійним представником Австрії при Організації Об'єднаних Націй з 2012 року. 22 червня 2015 року став Спеціальним представником голови ОБСЄ у складі Тристоронньої контактної групи з реалізації мирного плану на Сході України. 

 

 

Спецпредставник багато років працював на різноманітних дипломатичних посадах в Австрії. Так з 1975 до 1978 року обіймав посаді у різних відділах Міністерства закордонних справ. З 1978 по 1980 — працював другим секретарем Постійного представництва Австрії при Відділенні ООН у Женеві. З 1980 по 1985 р. був радником і прес-аташе у Посольстві Австрії у Москві.

 

Крім того, у 1986 -1987 роках Сайдік працював керівником прес-департаменту Комісії з безпеки і співробітництва в Європі у Відні. Потім упродовж двох років главою Представництва австрійського банку Creditanstalt-Bankverein у Москві, у 1989—1991 роках — радником і заступником глави місії у Посольстві Австрії у Москві.  З 1994 по 1997 рік він очолював Департамент з управління майном.

 

З 2003 по 2007 рік Сайдік працював гендиректором з економічних питань та європейської інтеграції в Міністерстві закордонних справ. З 1997 по 2003 рік він був начальником відділу розширення Європейського Союзу, торгівлі, торговельних відносин з-поза меж ЄС і Центральної Азії. Працював послом Австрії в Китаї, Монголії та Корейській Народно-Демократичній Республіці з 2007 року.

 

До цього (1991-1994) він працював у австрійській будівельній компанії Maculan Group директором з міжнародного бізнесу в Maculan Holding. Він також був членом Ради директорів Maculan International GmbH і генеральним директором спільного підприємства в Якутську, Росія.

 

Що за план

 

Сайдік вважає Мінські домовленості не зовсім чіткими і пропонує створити спільну місію ОБСЄ та ООН, яка забезпечить проведення місцевих виборів на Донбасі. При цьому ООН та ОБСЄ мають діяти не паралельно, а разом під спільним керівництвом на чолі з спецпредставником. ООН має займатися організацією виборів та гарантуванням безпеки їх учасникам, а ОБСЄ зосередитися на оцінці та контролі прозорості процесу.

 

Також Сайдік запропонував створення Європейським Союзом агентства з реконструкції, яке б діяло у всіх районах Донецької та Луганської областей за прикладом того, яке раніше діяло на Балканах. Воно має співпрацювати зі спільним керівництвом місії ООН та ОБСЄ, але не перебувати під його керівництвом.

 

Також планується створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах ОРДіЛО, яка має стежити за втіленням мирного плану та реінтеграції цих регіонів. Сайдік пояснив, що «сенс цього заходу полягає не в усуненні місцевого населення від влади, а навпаки, в гарантуванні того, що його права будуть забезпечені. Сюди належить і елемент амністії". Він вважає, що після прийняття нової "всеосяжної угоди" представники ОРДіЛО мають бути почутими.

 

Спецпредставник моніторингової місії наголосив, що новий мирний план має бути підписаний очільниками країн "нормандської четвірки" – України, Росії, Франції та Німеччини, а також необхідне затвердження його парламентами.


Реакція України

 

МінТОТ

 

Першими в Україні на план Сайдіка відреагували в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій. Так, 29 січня заступник профільного міністра Георгій Тука назвав викладені дипломатом тези прийнятними, але загальними. Він зауважив, що «диявол криється в деталях», а деталі МінТОТ не відомі, оскільки детальний план міністерству не надходив.

 

 

"Мене цікавить, як передбачена демілітаризація незаконних збройних формувань? Які терміни, які способи виведення іноземних військ з території Донбасу? Що мається на увазі під процесом амністії? І таких питань дуже багато", - наголосив Тука.Пізніше у вівторок інформацію про план Сайдіка прокоментував голова МінТОТ Вадим Черниш. Перше, що він зауважив, це те, що даний план перед оголошенням у ЗМІ необхідно було спочатку обговорити з усіма зацікавленими сторонами, включаючи українську владу, Євросоюз і ООН. За його словами, поки що така пропозиція виглядає як приватна, або просто як пропозиція для обговорення.

 Черниш нагадав, що на сьогоднішній день існує резолюція Радбезу ООН, якою затверджено два додатки. Один з них називається «Комплекс заходів з виконання Мінських угод. Там передбачено по пунктах, що потрібно робити. Для того щоб щось змінити, потрібно змінити резолюції Ради безпеки ООН.

 

МЗС України

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 29 січня у Маріуполі заявив журналістам, зо план Сайдіка не містить принципово нових пропозицій і є особистим баченням спецпредставника. . За його словами, в пропозиціях спецпредставника нововведенням є констатація необхідності запровадження на Донбас міжнародного компонента, про що раніше вже говорила українська сторона.

 

 

"За формою, лише за формою, там є певний прогрес, оскільки дуже важливо, що хоча б пан Сайдік і його колеги зрозуміли, що потрібен міжнародний компонент – військовий і поліцейський – і міжнародна адміністрація. Це вже добре. За змістом – це поки що те саме. Як кажуть: "Ті самі яйця, лише в профіль", – сказав міністр.


Клімкін наголосив, що пропозиції Сайдіка вимагають доопрацювання, адже Україна наполягає на тому, щоб на окуповані території Донбасу "зайшов міжнародний компонент і підготував окупований Донбас до нормальних, вільних і чесних виборів". У цьому полягає логіка пропозицій української сторони, а в мирному плані спецпредставника ОБСЄ про це не йдеться.

 

У зв'язку з цим Міністр заявив, що не може йтися про пом'якшення санкцій проти РФ в разі початку реалізації перших кроків відповідно до озвученого плану. Україні потрібні справжні вибори - чесні і вільні.

 

Також він заявив, що "коли там не буде "ДНР" і "ЛНР" - от тоді ми будемо говорити про реальні речі".Ірина Геращенко

 

Перший заступник голови Верховної Ради, представник України в ТКГ Ірина Геращенко вважає малоймовірною реалізацію пропозицій Сайдіка щодо врегулювань конфлікту на Донбасі. Вона висловила сумнів, що парламенти України і Росії зможуть ратифікувати один і той самий документ.

 Геращенко наголосила, що Київ розраховує на активнішу участь ОБСЄ, в тому числі від пана Сайдіка, в реалізації Мінських домовленостей, зокрема безпекового і гуманітарного блоків. За її словами, неприпустимо, що українська сторона вже рік не може розблокувати питання звільнення заручників.

 

Віце-спікер нагадала, що президент Петро Порошенко озвучував пропозицію про введення місії ООН в ОРДіЛО з поліцейської компонентою для підготовки до місцевих виборів. Але їх можна проводити тільки після виведення російських військ і техніки з окупованої території.