Новини 2019-02-07 14:56

"У Європи ще є час на те, щоб зупинити "Північний потік-2" - США

Посли США заявили, що ЄС повинен переглянути газову директиву Третього енергетичного пакету

Проект газопроводу "Північний потік-2" є далеким від завершення і введення в експлуатацію, тому у Європи ще є час на те, щоб зупинити його. Про це написали посли США у ЄС, Данії та Німеччині у статті, опублікованій Deutsche Welle.

 

"Дехто проштовхує корисливу розповідь про те, що вже пізно зупинити Nord Stream 2. Це просто неправда. Трубопровід є далеким від завершення і навіть далі від експлуатації. Європа все ще має час врегулювати і зупинити трубопровід, але час збігає", - йдеться у статті.

 

Зокрема, посли зазначають, що ЄС повинен переглянути газову директиву Третього енергетичного пакету, щоб закони блоку застосовувалися до морських трубопроводів, як це відбувається у випадку з наземними трубопроводами.

 

"Чому компаніям, що не входять до ЄС, як, наприклад, "Газпрому", дозволяється спотворювати конкуренцію на європейському газовому ринку, дотримуючись нижчих стандартів, ніж компанії ЄС?" - запитують  дипломати.

 

На їхню думку, зміни до директиви "принесуть користь усім європейцям, збільшуючи прозорість, зміцнюючи енергетичну безпеку Європи та покращуючи ділову практику європейських постачальників газу, що не входять до ЄС".

 

Водночас посли наголошують, що Європарламент та Єврокомісія підтримують ці зміни, які і більшість країн-членів Європейської ради.

 

"Але підтримка з боку Німеччини та інших ключових країн, таких як Франція, буде мати вирішальне значення для ухвалення цих змін", - зауважують посли.

 

"Відмова від Nord Stream 2 буде нелегкою, але робити правильно часто непросто. Будь-які втрати, пов'язані з зупинкою проекту, будуть погашені за рахунок енергетичної безпеки на всьому континенті. Чи дійсно Європа хоче збільшити свою залежність від країни, яка нещодавно розгорнула хімічну зброю в спробі вбити політичного опонента в Європі? Тієї, що вторглася і незаконно анексувала територію суверенної країни? Чи країни, яка збила рейс MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines над Україною, вбивши 298 невинних мирних жителів? Європейські столиці повинні показати, що вони є солідарними з Україною і захищають енергетичні інтереси своїх народів", - додали дипломати.

 

"Залежність Європейського Союзу від російського газу представляє ризики для Європи та Заходу в цілому і робить нас менш безпечними. Трубопровід «Північний потік-2» підвищить схильність Європи до російської тактики шантажу енергії. Європа повинна зберегти контроль над своєю енергетичною безпекою. Не помиліться: Nord Stream 2 принесе більше, ніж просто російський газ. Російські важелі та вплив будуть текти під Балтійським морем і в Європу, а трубопровід дозволить Москві ще більше підірвати український суверенітет і стабільність. Натомість Європа щороку відправлятиме до Москви мільярди євро, опосередковано фінансуючи російську військову агресію в таких місцях, як Україна та Сирія", - відзначили посли.

 

Раніше глава МЗС Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу "Північний потік-2" з Росії до Німеччини вже не зупинять навіть санкції США.

 

Натомість у Франції заявили про підтримку зміни законодавства ЄС, яка ускладнить будівництво російського газопроводу "Північний потік-2". 

 

Нагадаємо, 13 січня Гренелл розіслав низці німецьким компаніям, які беруть участь у проекті газопроводу "Північний потік -2", по електронній пошті листи, в яких пригрозив їм санкціями. Згодом його представник пояснив, що лист посла слід сприймати не як загрозу, а як "ясне послання американської політики".