Новини 2019-03-11 12:34

У Мін'юсті оголосили позицію України в справі про скіфське золото

Зокрема, Петухов заявив, що Україна звертатиме увагу суду на незаконну анексію Криму.

Заступник міністра юстиції України Сергій Петухов повідомив, що за конвенцією ЮНЕСКО 1970 року, Україна має право на повернення на свою територію культурних цінностей Криму, тому Київ очікує, що апеляційний суд Нідерландів прийме рішення на користь України в справі про скіфське золото. Про це в понеділок, 11 березня, повідомляє прес-служба уряду. 

 

"Ми очікуємо, що апеляційна інстанція підтримає рішення суду першої інстанції, дослухається до аргументів України тому, що за конвенцією ЮНЕСКО 1970 року, яка регулює переміщення культурних цінностей через кордон, Україна як держава має право повністю регулювати статус таких артефактів і має право на повернення на свою територію культурних цінностей Криму", – заявив Петухов.

 

За його словами, Україна має сильну позицію і звертатиме увагу суду на незаконну анексію Криму.

 

"Ми будемо звертати увагу суду зокрема на незаконну анексію Криму, яка відбулася в 2014 році, відтак, повернення колекції в Крим призведе до фактично вивезення культурної спадщини України на територію Росії", – наголосив заступник глави Мін'юсту.

 

Водночас він зауважив, що повернути колекцію "скіфського золота" можливо саме завдяки тому, що вона була вивезена з Криму на виставку в Амстердам ще до окупації півострова Росією. Він також наголосив, що культурна спадщина Криму під загрозою.

 

"Очевидно, це невеличка частина культурних цінностей України і Криму, які ми можемо повернути зараз саме через те, що вони знаходилися на момент окупації на території європейської держави Нідерландів, яка поважає міжнародне право і визнає суверенітет України, але треба пам’ятати, що дійсно вся культурна спадщина України в Криму знаходиться під загрозою", – зазначив Петухов.

 

Крім того, він повідомив, що так звана "реконструкція", яку проводить Росія, призводить до зруйнування Бахчисарайського палацу.

 

"Цей процес відбувається по всьому Криму: картини з кримських музеїв вивозяться до Росії, начебто тимчасово, але ми знаємо, що це продовження практики Радянського Союзу, коли такі витвори мистецтва ніколи не поверталися назад, в ті музеї, звідки вони вивозилися. Тому наразі очевидно, що вся культурна спадщина України в Криму знаходиться під загрозою, і ми постійно звертаємо увагу ЮНЕСКО щодо цієї ситуації та вимагаємо від ЮНЕСКО реагувати на усі випадки порушення Росією міжнародних зобов’язань і знищення культурної присутності України на окупованому півострові", – резюмував заступник міністра.

 

Як повідомлялося, 11 березня 2019 року Апеляційний суд Амстердама розгляне апеляцію на рішення про повернення Україні скіфського золота, що експонувалося 5 років тому в музеї Алларда Пірсона в столицi Нiдерландiв.

 

Нагадаємо, 14 грудня 2016 року суд Амстердама ухвалив рішення, згідно з яким колекція експонатів з кримських музеїв буде повернута Україні. Суд постановив, що Крим не є суверенною країною і тому не може претендувати на скарби як культурну спадщину. Суд також постановив, що Україна має компенсувати витрати на зберігання колекції в музеї Амстердама, а музеї Криму повинні виплатити Україні та музею Амстердама 2,8 тисяч євро в якості відшкодування витрат.

 

Своєю чергою, у 2017 році стало відомо, що музеї окупованого Росією Криму розпочали процес оскарження рішення окружного суду Амстердама щодо повернення колекції скіфського золота Україні.

 

Виставку "Крим: золото і секрети Чорного моря" відкрили в археологічному музеї Амстердамського університету на початку лютого 2014. Вона сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких розташований у Києві, чотири – в окупованому Росією Криму. Серед понад 500 експонатів – артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, предмети побуту стародавніх греків і скіфів. Їх вартість оцінюється в €1,5 млн.