Новини 2019-07-26 10:22

Французький соціолог: Нові технології пропонують амбівалентний внесок комунікації та інформації

З одного боку, кожен має вільний доступ до знань, інформації. Але з другого — цифрові технології сприяють культурному збідненню.

Гігантські цифрові інновації такі як інтернет і соцмережі викликають справедливу тривогу: нові технології пропонують амбівалентний внесок комунікації та інформації. Про це в своїй колонці на сторінках Тижня пише французький соціолог Мішель В’євйорка.

 

«З одного боку, кожен має вільний доступ до знань, інформації, необмежену можливість миттєвих інтерактивних дій, під час яких обстоює власну думку, позицію, підвищує свій рівень ерудованості. Але з другого — ці технології сприяють культурному збідненню. Вони позбавляють потреби докладати зусиль, щоб навчитися, і тягнуть людей не в напрямку поглиблених знань чи якісної інформації, а донизу, створюючи сприятливі умови для фейкових новин та заганяючи нас на високій швидкості в епоху пост-правди. А вона характерна прихильністю до теорій змов і заохочує колективну параною», — пояснює він.

 

В’євйорк наголошує, що соціальні мережі, визначені заледве 10 років тому як джерело доступу до відкритого світу з універсальними цінностями, насправді замикають групи або спільноти на собі: спілкування відбувається переважно з тими, хто думає, як ми. І навіть гірше: як продемонстрував дослідник Євген Морозов, автор книжки «Щоб зберегти все, натисніть тут» («To Save Everything, Click Here», 2013), наша поведінка підступно обумовлена та контрольована — від найперших ранкових жестів до моментів, коли ми засинаємо. Контроль здійснюється в інтересах зміцнення економічної потужності підприємств, на які скеровані рекламні ресурси.

 

«Надпотужні гіганти — Amazon, Google, Facebook, Apple та інші — постали за якихось 30 років і вже здобули можливість домінувати над цілим світом. Ці та інші структури, що працюють у тіні гігантів, визначають наше існування, навіть якщо ми не завжди це усвідомлюємо. Каральні санкції за порушення нічим їм не шкодять, як засвідчує ситуація з рекордним штрафом обсягом $5 млрд, що мусив Facebook заплатити в США за зловживання приватними даними на користь Cambridge Analytica: «вдарили по руках — і по всьому», як зазначили медіа. Після цього епізоду акції Facebook на біржі тільки зросли!», — пише він

 

Соціолог додає, що нові технології, як бачимо в Китаї, можуть допомагати державі здійснювати масовий нагляд за громадянами: вивчаються навіть найінтимніші жести. Отже, населення стає обумовленим, слухняним, нездатним до протестів. До того ж у західному світі цифрові гіганти, геть усі з Північної Америки, можуть стати елементом нового імперіалізму, у якому м’яка сила стає вирішальною. Вони сприяють геополітичній гегемонії Сполучених Штатів.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

схожі новини