Новини 10:02

Столтенберг назвав одну з найголовніших загроз безпеці НАТО та його союзників

Генсек Альянсу заявив, що базований на правилах порядок підриває зростання конкуренції великих держав.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що посилення конкуренції між великими державами, такими як Росія, США та Китай, є однією з трьох основних проблем, з якими стикається альянс і його союзники.

 

"Дозвольте мені зупинитися на трьох основних проблемах, з якими стикаються і Нова Зеландія, і НАТО, союзники по НАТО. Перша - це посилення конкуренції між великими державами, суперництво великих держав", - сказав Столтенберг під час виступу в Новій Зеландії.

 

За його словами, саме "зростання конкуренції великих держав підриває базований на правилах порядок, повагу до міжнародних договорів і зобов'язань".

 

Зокрема, зазначив він, її наслідком стало те, що 2 серпня припинив своє існування Договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД).

 

"Цей договір припинив своє існування у п'ятницю (...), тому що Росія порушувала договір уже кілька років. Вони розгорнули нові ракети; щось під назвою SSC-8, які є ракетами середньої дальності, здатними досягти європейських міст протягом кількох хвилин. (...) Отже, зростання конкуренції великих держав, більш напориста Росія, чинить тиск на порядок, що базується на правилах, і останнім прикладом є ліквідація договору про РСМД", - додав Столтенберг.

 

Як приклад наслідків конкуренції наддержав він також навів "незаконну анексію Криму" та "посилення російської присутності" в Сирії, а також "спроби Росії втрутитися і підірвати довіру до демократичних інститутів у низці країн НАТО та в інших країнах".

 

Крім того, генсек НАТО відзначив видиме збільшення ролі Китаю.

 

"Роль і вплив Китаю - ще одна ознака посилення глобальної конкуренції за владу", - наголосив він.

 

"Дві різні світові держави, Китай і Росія, вони становлять виклики для всіх нас, і для союзників по НАТО, і для Нової Зеландії та багатьох інших країн", - уточнив Столтенберг.

 

Серед інших загроз генсек НАТО назвав тероризм і кібертехнології.

 

"Ми живемо у світі, який більш непередбачуваний, де виклики безпеці дедалі більше інтегровані, де складніше говорити про регіональні виклики, вони стають більш глобальними, тому нас усіх це так чи інакше стосується. І в невизначені та непередбачувані часи, з глобальними викликами, ми маємо будувати багатосторонні інститути, сильне міжнародне співробітництво, як ООН, як Європейський Союз, як НАТО (...) Створення інститутів - це найкращий спосіб упоратися з усією невизначеністю і непередбачуваністю, з якими ми стикаємося в нинішньому міжнародному кліматі", - уклав Столтенберг.

 

Нагадаємо, 2 серпня Столтенберг заявив, що всі союзники НАТО підтримали рішення Сполучених Штатів Америки офіційно вийти з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності через невиконання пакту Росією. 

схожі новини