Новини 15:45

Справу проти Тимошенко у Держдепі США розцінюють як політичну

Американські бізнесмени та експерти переконані, що в Україні є щонайменше три критичні питання, вирішення яких визначить її статус. Зокрема, це корупція, справи проти Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та деяких інших екс-урядовців, а також виборче законодавство.

Зокрема, у Вашингтоні вважають, що ситуація з корупцією за перших півтора року президентства Віктора Януковича погіршилася. 

«Сприйняттю України вельми посприяла оборудка Кабміну з квотами на експорт зерна, коли одні зернотрейдери одержували їх безплатно, а інші – на аукціонах або взагалі нічого не отримували. Найбільші квоти дісталися частково державній таємничій компанії «Хліб Інвестбуд», – пише автор.

Прикута увага Вашингтону і до кримінальних справ проти українських екс-урядовців. 

Посадовець держдепартаменту прокоментував це Тижню так: «Якщо подивитися на звинувачення, висунуті проти Юлії Тимошенко, то цілком очевидно, що це не звинувачення у масштабній корупції, вони скидаються на політичні. Їй, власне, закидають помилки, яких вона припустилася, тобто фактично її звинувачують у тому, що вона, як могла, виконувала свої обов’язки… Те саме з деякими іншими екс-міністрами, як-от із колишнім міністром внутрішніх справ. Якщо все це закінчиться її засудженням, то наша реакція буде, вочевидь, негативною». 

Справу стосовно екс-президента Леоніда Кучми в американському зовнішньополітичному відомстві сприймають інакше: «Тоді, коли Гергія Гонгадзе було вбито, в бік Кучми прозвучало багато критичних звинувачень, що він був до того причетний. З тих чи інших причин Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко не порушили проти нього справи. Але, взагалі-то, вбивати журналістів – це не політична діяльність, тому ця справа має дещо іншу природу».

І, нарешті, стратегічно важливе для сприйняття України є питання якості виборчого законодавства, яке нині збираються ухвалити. Рецепт базового вдосконалення парламентської виборчої системи відомий давно: запровадити замість закритих відкриті виборчі списки партій і замість єдиного загальнонаціонального – багато менших округів. У Вашингтоні наголошують, що однакові правила гри для всіх – це засаднича передумова демократії. Переписування виборчого законодавства під свою політичну силу – це зовсім інший напрям діяльності.

«Тут справді цікавляться тим, що відбувається в Україні, зокрема в економіці. Того року було розпочато важливі реформи. Але наразі не дуже помітний реальний прогрес у їхньому втіленні. Коли Віктор Янукович виграв демократичні, вільні вибори, то на нього покладали чимало надій. Але минув рік, і ті самі люди починають сумніватися. Загальне враження таке, що демократія в Україні пішла хибним шляхом. І відповідальність за це покладають на Януковича», - підсумовує екс-посол США в Україні, директор ініціативи з контролю за озброєннями Інституту Брукінгса Стівен Пайфер.

Детальніше читайте у матеріалі Жанни Безп’ятчук «3 речі, які цікавлять США в Україні».

схожі новини