Новини 2019-11-27 18:29

Гончарук повідомив про відсутність переговорів щодо прямого постачання газу з Росії

Чотири роки тому Україна відмовилася від прямої закупівлі в російського Газпрому.

Україна не веде переговорів щодо прямих поставок газу з Росії. Про це на брифінгу за результатами засідання уряду розповів прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

 

«У нас є переговори про продовження транзиту газу до ЄС, це перемовини, які тривають... Не існує окремих перемовин про купівлю газу у РФ», - сказав Гончарук, зауваживши, що перемовини про прямі поставки газу Україна-РФ є «здачею інтересів держави».

 

Також він зазначив, що Україну влаштує контракт за європейськими правилами на тривалий період, оскільки «довгостроковий контракт – це не питання грошей, а питання енергетичної безпеки».

 

Як відомо, Україна не імпортує газ за контрактом з Газпромом з 26 листопада 2015 року.

 

Зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. Чергова тристороння технічна зустріч має відбутися 29 листопада. Щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік».

 

9 жовтня голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що з  1 січня 2020 року Газпром може відновити прямі поставки газу в Україну. Прямі поставки від Газпрому можуть стати можливими після відділення оператора української ГТС за європейськими правилами.

 

14 листопада президент РФ Владімір Путін заявив, що Росія готова укласти угоду щодо транзиту газу з Україною за зниженими цінами на 20-25%.

 

У позові до Газпрому Нафтогаз вимагає переглянути транзитний тариф з 13 березня 2018 року до закінчення контракту - 1 січня 2020 року. У Нафтогазі кажуть, що наразі тариф не відповідає рівню на європейському ринку. Нафтогаз вимагає 11,8 млрд доларів – різницю між тим, що Україна отримала за транзит, і що мала б отримати за переглянутими тарифами, оскільки Газпром нові тарифи застосовувати відмовився. При цьому, право вимагати перегляд тарифу передбачене у транзитному контракті.

 

18 листопада Газпром направив Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження терміну дії контракту або укладення нового однорічного договору про транзит газу. При цьому, необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Єврокомісією розслідування проти російської компанії.

 

Утім, Україна відкидає пропозицію Росії подовжити контракт на транзит російського газу в Європу на рік, оскільки «це може бути тільки новий контракт, тільки за європейськими правилами». У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

19 листопада міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель назвав пропозицію Газпрому «неприйнятною».

 

26 листопада Оржель повідомив, що Кабмін може розробити механізм, за яким потенційні знижки на газ Газпрому при ймовірних прямих поставках в Україну з 2020 року будуть «вилучатися» та направлятися на реалізацію соціально важливих заходів.

 

27 листопада Нафтогаз виграв одну із апеляцій, поданих Газпромом на рішення Стокгольмського арбітражу. Апеляційний суд відхилив запит Газпрому на компенсацію витрат на судовий процес та звернення Газпрому про секретність.