Новини 2019-12-20 09:31

Україна та Росія досягли принципової угоди щодо газового транзиту

Напрацьовані принципи потребують додаткового узгодження на політичному рівні.

У четвер, 19 грудня, на переговорах щодо транзиту газу у форматі Єврокомісія-Україна-РФ вдалося домовитися щодо основних принципів майбутньої угоди. Про це повідомив віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович після переговорів у Twitter.

 

«У нас є принципова угода», - написав він.

 

 

Як зазначив у Facebook виконавчий директор НАК «Нафтогаз Україна» Юрій Вітренко, напрацьовані принципи угод потребують додаткового узгодження на політичному рівні.

 

«Після цього питання буде в імплементації цих угод на різних рівнях», - повідомив він.

 

Зауважимо, зараз російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня цього року. Нового контракту на транзит Україна та Росія ще не уклали. З цього приводу у Брюсселі триває низка тристоронніх перемовин Україна-Росія-Євросоюз. Дедлайн для укладення довгострокового контракту сплив 13 грудня.

 

Щоб постачати до Європи газ в обхід України, Росія хоче запустити газогони «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу РФ постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські послуги з транзиту.

 

18 листопада Газпром направив Нафтогазу офіційну пропозицію щодо продовження терміну дії контракту або укладення однорічного договору про транзит газу. При цьому, необхідними умовами є відмова обох сторін від усіх взаємних претензій у Міжнародному арбітражі й припинення всіх судових розглядів. Крім того, серед умов перераховано: скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на Газпром штрафу за нібито порушення економічної конкуренції; відкликання клопотання Нафтогазу про ініціювання Єврокомісією розслідування проти російської компанії. Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель назвав пропозицію Газпрому «неприйнятною».

 

У Нафтогазі прогнозують, що у разі припинення транзиту російського газу територією України падіння українського ВВП може становити до 0,7% за результатами 2020 року.

 

9 грудня в Парижі на переговорах в рамках «нормандського» саміту між Україною і Росією щодо газу не було досягнуто домовленості