Новини 2020-01-16 17:30

Рахункова палата США з’ясувала, чи правомірно Білий дім заморозив військову допомогу Україні

Законодавство не дозволяє Адміністративно-бюджетному управлінню утримувати кошти з політичних міркувань.

Рахункова палата США дійшла висновку, що затримка військової допомоги Україні з боку Сполучених Штатів була порушенням закону. Про це повідомляється на сайті відомства в четвер, 16 січня.

 

«Адміністративно-бюджетне управління порушило закон, коли затримало близько 214 млн доларів на безпекову допомогу в Україні. Президент має вузькі, обмежені повноваження утримувати асигнування, передбачені законом про контроль бюджету та збитків від Конгресу 1974 року. Управління заявило, що утримує кошти на те, щоб вони не були витрачені «таким чином, що може суперечити зовнішній політиці президента». Закон не дозволяє Управлінню утримувати кошти з політичних міркувань», - йдеться в повідомленні.

 

Як відомо, військова допомога Україні опинилася в центрі розслідування імпічменту щодо президента США Дональда Трампа. Наприкінці серпня 2019-го Трамп доручив своїй команді з національної безпеки переглянути програму військового фінансування України. Тим не менш, згодом Білий дім схвалив продовження фінансування. 23 вересня ЗМІ повідомляли, що Трамп наказав затримати надання допомоги за тиждень до телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським 25 липня.

 

25 вересня Білий дім оприлюднив офіційну стенограму тієї розмови. У ній Трамп нарікав, що Європа досить пасивна у своїй допомозі Україні. Також порушувалося питання розслідування щодо кандидата в президенти США Джо Байдена та його сина Гантера.

 

2 жовтня Трамп заявив, що заблокував військову допомогу Україні через високий рівень корупції і щоб змусити ЄС надавати більше допомоги. За його словами, він розблокував допомогу на особисте прохання сенатора Республіканської партії Роба Портмана.

 

22 жовтня під час виступу в Конгресі тимчасово повірений  у справах США в Україні Вільям Тейлор заявив, що Трамп поставив під умову відновлення допомоги в разі, якщо Україна зробить публічну заяву, що розслідуватиме справу Burisma та можливе втручання українців в американські вибори 2016 року. Як зазначив Тейлор, у стенограмі згадувалося прохання Трампа зробити послугу «практично без згадки про поновлення» допомоги.

 

12 листопада заступниця помічника міністра оборони США Лаура Купер підтвердила, що Трамп наказав заморозити допомогу.

 

17 листопада Трамп заявив, що Зеленський і міністр закордонних справ України Вадим Пристайко навіть не знали про затримку допомоги. За словами Трампа, Україна отримала гроші «без будь-яких умов», а на українських посадовців жодного тиску не чинилося.

 

18 листопада були оприлюднені свідчення співробітника штабу посольства США в Києві Девіда Голмса. Він вважає, що українці поступово зрозуміли, що їх просять зробити щось в обмін на зустріч з Трампом і на те, щоб військова допомога не була скасована.

 

19 листопада з’явилася інформація, що понад 35 млн з майже 400 млн доларів, виділених США на військову допомогу Україні, не надійшли до Києва.

 

У грудні Трамп підписав військовий бюджет США на 2020 фінансовий рік, в якому передбачена військова допомога для України – 300 млн доларів. 

схожі новини