Новини 2020-06-18 11:00

Любомир Шавалюк: За підсумками року казна України недорахується казкових сум

Якщо виходити з середнього темпу недовиконання бюджету за останні два із половиною місяці, то набігає 167 млрд грн.

За підсумками казна України недорахується казкових сум. Якщо оцінювати консервативно, то йдеться про 50–75 млрд грн, а якщо виходити з середнього темпу недовиконання бюджету за останні два із половиною місяці, то набігає 167 млрд грн. — космічна недоїмка, здатна повністю спалити отримані Україною кредитні $5 млрд задовго до кінця року. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

Він зауважує, що наведені суми — це та «приправа», яку до запланованого бюджетного дефіциту додають реальна економічна ситуація в Україні й неадекватне її сприйняття урядом. Це основний ризик не лише для бюджету, а й для валютного курсу та фінансової стабільності в Україні загалом. І нинішній уряд зробив усе, щоб склалося враження, ніби цей ризик обов’язково реалізується.

 

За словами Шавалюка, така загроза знову ставить запитання, яке, здавалося б, відпало буквально тиждень тому: де взяти гроші?

 

«Багато хто сподівається на ресурси внутрішнього фінансового ринку. Але спробуймо їх оцінити. У бюджеті на 2020 рік заплановано взяти в борг в Україні 378 млрд грн, із яких за січень–квітень уже запозичено 74 млрд грн. Залишається десь знайти 304 млрд грн. Утім, за даними НБУ, на кінець квітня банківська система України мала 139 млрд грн у депозитних сертифікатах і ще 97 млрд грн у готівці й резервах, розміщених у Нацбанку. Цього ресурсу явно не вистачить до кінця року, навіть якщо його залучити повністю. До того ж у цьому-таки бюджеті на 2020-й заплановано залучити на зовнішніх ринках 265 млрд грн (35 млрд грн було отримано за січень–квітень, ще $5 млрд тобто близько половини всієї суми, почали надходити від МВФ та інших донорів після 9 червня)». – пише експерт.

 

Знову-таки, наголошує він, ще одна значна загроза недобору, усвідомлення якої мало б змусити уряд розмістити суверенні єврооблігації при першій-ліпшій нагоді. Але він, схоже, й далі не знімає рожевих окулярів.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

схожі новини