Новини 2020-08-11 15:24

ЄС готує спільну відповідь на події в Білорусі

Після президентських виборів, де переміг Аляксандр Лукашенка, другу добу поспіль у країні тривають протести.

ЄС працює над спільною реакцією на події у Білорусі. Про це повідомив високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter у вівторок, 11 серпня.

 

«Жорстокі репресії та арешти мирних протестувальників у Білорусі мають припинитись. Білоруський народ має право на демократію та вільні та чесні вибори. Пильно стежимо за подіями (у Білорусі – Ред.) та працюємо над реакцією ЄС та спільною декларацією 27 країн-членів разом із міністрами закордонних справ Ради ЄС», - написав він.

 

Нагадаємо, на президентських виборах 9 серпня чинний президент Білорусі Аляксандр Лукашенка набирає 80,08%, а Святлана Ціханоуска- 10,09%. У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоуской не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.