Новини 2020-11-17 14:41

У Єврокомісії вважають, що для виходу з «конституційної кризи» простих рішень немає

Міжнародна спільнота готова допомагати Україні в цьому.

У Єврокомісії вважаюьб, що для подолання «конституційної кризи», викликаної рішення Конституційного суду, потрібно вжити цілу низку заходів, потрібно перезапустити комплексну судову реформу. Про це заявила заступник голови генерального директорату Європейської комісії з політики сусідства і розширення, в.о. голови Групи підтримки України в Єврокомісії Катаріна Матернова під час виступу на форумі «Діалоги про реформи: шлях до Вільнюса», як передає Укрінформ.

 

«Треба вжити цілу низку кроків для того, щоб подолати цю проблему (пов’язану з рішенням КСУ — ред.). Немає такої магічної палички, за помахом якої можна буде вирішити всі ці проблеми. Треба перезапустити комплексну судову реформу, яка стосується абсолютно різних елементів. Говоритиму від всього Європейського Союзу, кількох наших міжнародних партнерів: міжнародна спільнота готова допомагати Україні, аби вона знаходила вихід з цієї надзвичайно складної дилеми», - сказала Матернова.

 

Вона зазначила, що наразі немає простих відповідей і простих рішень для виходу із ситуації, яка склалася через рішення КС.

 

«Є конституційна дилема, у якій перебуває Україна. У нас виникла ситуація, коли один із найвищих за юрисдикцією судів у країні зробив спробу скасувати чи навіть порушити ту антикорупційну архітектуру, яка почала лише вибудовуватися. Це викликало багато побоювань з боку міжнародних партнерів та і українського суспільства», - нагадала Матернова. 

 

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень НАЗК. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки. Крім того, стало відомо, що рішення КСУ бентежать ЄС і можуть стати підставою для призупинення безвізу. Однак, згодом міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі питання щодо перегляду безвізового режиму України з ЄС на порядку денному немає – оскільки роки щодо вирішення ситуації з останнім рішенням КСУ свідчать про намір продовжувати реформи.

 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що рішення КСУ створює проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.

 

29 жовтня Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. Також, президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №4288 «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», згідно з яким припиняються повноваження складу КСУ.