Новини 2020-11-20 18:15

«Конституційна криза». Зеленський попросив допомоги у Венеціанської комісії

Сторони оброгорили стуацію, яка склалася після рішення Конституційного Суду.

У п'ятницю, 20 листопада, президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Венеціанської комісії Джанні Букіккіо та попросив провести експертизу і роз'яснити, яким чином можна уникнути незворотної шкоди антикорупційній реформі після скандальних рішень Конституційного суду. Про це повідомляють на сайті президента.

 

"Треба виробити механізми, які б назавжди усунули можливість будь-якого впливу на суддів КСУ і вдосконалили процедури прийняття рішення суддями. Важливо відновити довіру суспільства до конституційного судочинства. Цю довіру поки повністю зруйновано", - зазначив президент.

 

Він також звернувся до Венеціанської комісії щодо її експертизи в роз'ясненні питань, яким чином уникнути нанесення рішенням КСУ від 27 жовтня незворотної шкоди антикорупційній реформі.

 

Сторони зокрема обговорили напрацювання законопроектів щодо відновлення покарання за подачу недостовірної інформації в деклараціях, забезпечення повноцінної роботи НАЗК і НАБУ. Окремо зупинилися на проведенні комплексної судової реформи, у тому числі - на реформуванні механізму добору суддів, а також Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

 

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень НАЗК. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки. Крім того, стало відомо, що рішення КСУ бентежать ЄС і можуть стати підставою для призупинення безвізу. Однак, згодом міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі питання щодо перегляду безвізового режиму України з ЄС на порядку денному немає – оскільки роки щодо вирішення ситуації з останнім рішенням КСУ свідчать про намір продовжувати реформи.

 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що рішення КСУ створює проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.

 

29 жовтня Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. Також, президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт №4288 «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», згідно з яким припиняються повноваження складу КСУ.