Новини 2011-07-18 10:04

Правозахисники не вірять в ефективність комісії з попередження катувань при Януковичі

Вінницька правозахисна група сумнівається, що комісія з попередження катувань при президенті буде незалежною. Про це йдеться в заяві Вінницької правозахисної групи, розміщеному на її блозі.

«Після скасування так званої «конституційної реформи 2004 року» президент України одноособово формує уряд, призначаючи та звільняючи з посад, зокрема, міністра внутрішніх справ, голову державної пенітенціарної служби, інших керівників органів центральної виконавчої влади, в структурі яких перебувають установи з найвищим ризиком застосування катувань», - зазначає ВПГ.

«Тому президент як політична фігура не зацікавлений у тому, аби ефективно викривати та розслідувати конкретні факти порушень прав людини з боку представників виконавчої влади, вертикаль якої формується самим президентом», - наголошують правозахисники.

«Відтак ми маємо серйозні сумніви, що діючий під егідою президента орган з попередження катувань буде відповідати вимогам щодо незалежності», - йдеться в заяві.

За даними Вінницької правозахисної групи, положення про комісію не передбачає реагування на індивідуальні скарги щодо застосування катувань та проведення незалежних розслідувань конкретних скарг на заборонені форми поводження з людьми.

«Якщо це відповідає дійсності, тоді Комісія являтиме собою лише бутафорію – неефективний механізм нібито моніторингу, а, насправді – окозамилювання», - зазначають правозахисники.

Правозахисники додають, що «у чинних правових реаліях забезпечення безперешкодного доступу до затриманих» потребуватиме внесення змін до законодавства, а члени комісії не зможуть охопити візитами навіть більшості місць із високим ризиком застосування катувань.

Правозахисна група також вказує на відсутність окремого фінансування Комісії з держбюджету.

«Її повна організаційно-фінансова залежність від Адміністрації президента буде підставою для небезпідставних закидів у відсутності незалежності», - наголошують правозахисники.

«Не заперечуючи в цілому проти можливості утворення при президентові будь-яких дорадчих чи дослідницьких органів…, ми закликаємо главу держави зважено та мудро підходити до імплементації міжнародних зобов’язань України в галузі прав людини», - зазначає ВПГ.

Правозахисники сподіваються, що Віктор Янукович «не буде повторювати ганебних та безглуздих вчинків» екс-президента Віктора Ющенка, який намагався створити інститут «президентського омбудсмана».

Вінницька правозахисна група закликає до пришвидшення розробки концепції функціонування національних механізмів з попередження катувань, і готова сприяти цьому.

Нагадаємо, урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська заявляла, що вже розроблено проект указу президента про створення спеціальної суспільної комісії при президенті із запобігання катуванням, куди ввійдуть виключно представники громадських організацій і де не буде представників прокуратури або пенітенціарної системи.

схожі новини