Новини 2011-07-26 15:30

Україна досі не виконала зобов’язання перед ООН щодо запобігання катуванням

Україна досі не виконала свої зобов’язання перед ООН щодо створення превентивних механізмів по запобіганню катуванням. Про це у коментарі Тижню заявив представник Харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

За його словами, Україна ще в 2006 році ратифікувала факультативний протокол документів ООН щодо запобігання катувань і зобов’язалася протягом року створити один або декілька превентивних механізмів по запобіганню катуванням.

«Однак, на жаль, протягом 5 років Україна ці свої зобов’язання не виконала», - заявив Діденко.

Він додав, що у 23 пункті було положення зазначається, що країна, яка ратифікувала цю угоду, може відтермінувати створення відповідних механізмів на три роки, але Україна цього не зробила.

Діденко наголошує, що в Україні суспільство зараз не має відкритого доступу до пенітенціарних закладів і ми не можемо з’ясувати обсяг проблеми.

«Найголовніша проблема – закритість системи. Це єдина система, яка не була реформована з радянських часів. І зараз ми працюємо над тим, щоб відкрити систему для громадськості», - заявив він.

Діденко розповів, що нещодавно був випадок масового побиття у 89 колонії на Дніпропетровщині.

«Я виїжджав на місце події. Було розпорядження прокурора та начальника управління, щоб я міг потрапити на територію колонії і пересвідчитися, чи дійсно було побиття. Але, на жаль, в.о. начальника установи мене тупо не пустив на територію. Тобто переконатися в тому, що відбувається за межами колючого дроту суспільство не може», - зазначив Діденко.

Правозахисник зауважив, що в Адміністрації Президента зараз є положення, що передбачає створення дорадчого органу при президентові, який би мав право безперешкодного доспуту до всіх місць несвободи (місця позбавлення волі, психіатричні заклади).

«Будемо сподіватися, що це буде перший крок в Україні по створенню націоналних превентивних заходів по запобіганню катувань», - зауважив Діденко.

Нагадаємо, Факультативний протокол до Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження та покарання надає експертам ООН право відвідувати в’язниці та слідчі ізолятори країн-учасниць Конвенції, а також зобов’язує держави до створення, підтримки та розвитку національних механізмів, спрямованих на попередження катувань.

Зазначимо, що Вінницька правозахисна група сумнівається, що комісія з попередження катувань при президенті буде незалежною.

У червні, напередодні Міжнародного дня захисту жертв катувань, українські правозахисники зробили невтішні висновки: тортури в Україні - вже не рідкість, а буденне явище.