Новини 2011-09-10 11:36

У випадку засудження Тимошенко угода про асоціацію з ЄС може бути підписана частково

Роздумуючи, підписувати чи не підписувати безпрецедентний документ із Україною, європейці обговорюють і третій варіант - підписувати, але не все.

Про це у статті «Дорога одна, та роздоріж багато» у газеті «Дзеркало тижня» пише Тетяна Силіна.

Якщо ситуація з Тимошенко та демократією в Україні буде зовсім уже кричущою, може статися, що Євросоюз не захоче політично асоціюватися з країною, в якій чиниться судове беззаконня, обмежуються основні свободи і порушуються права людини, - але погодиться на економічну інтеграцію з нею, пише автор.

Таким чином Євросоюз збереже політичне обличчя і не втратить економічну вигоду. У такому випадку з Україною буде укладено якусь тимчасову угоду про зону вільної торгівлі (причому навіть не обов’язково «поглиблену і всеосяжну») на невизначений період — «доки в Україні не покращиться ситуація».

Автор нагадує, що «ще за Ющенка українська сторона пропонувала розділити політичну й економічну частини угоди, правда, з іншої причини, - Київ не бажав тоді підписувати політичну частину без фіксації перспективи членства в ЄС, але не хотів через це гальмувати економічну інтеграцію з Євросоюзом». Донедавна ЄС був категорично проти такого поділу документа.

«Але якщо європейці виберуть саме цей варіант, то вони мусять розуміти, що насправді такий сценарій дуже вигідний саме Януковичу», - зазначає Силіна.

Адже в такому разі він отримує вихід на європейський ринок (чого з таким нетерпінням чекає олігархат із його оточення), проте «не бере на себе жодних зобов’язань у сфері демократії й не обіцяє дотримуватися незрозумілих і непотрібних йому європейських цінностей».

Нагадаємо, на початку липня європейський комісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле заявив, що у Європейському союзі немає консенсусу щодо закріплення в Угоді про асоціацію перспективи членства України.

В Україні розраховують на підписання угоди про асоціацію з ЄС у грудні поточного року.