Новини 2011-09-19 11:27

Україна таки заплатить росіянам третину мільярда за проект заводу з ядерного палива

ДП «Український науково-дослідний та проектно-розвідувальний інститут промислової технології» («УНДІПРІ промтехнологій») 9 вересня уклало угоду з російським ВАТ «Державний спеціалізований проектний інститут» (ДСПІ) на проектні роботи будівництва заводу з виробництва ядерного палива в Україні.

Вартість угоди склала $331 тис, повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Згідно з обґрунтуванням закупівлі, ДСПІ придбає за ліцензійним договором вихідні технологічні дані у російського постачальника ядерного палива для України компанії «ТВЕЛ». На основі цих даних росіяни розроблять для України лише технологічний та спеціальний розділи техніко-економічного обґрунтування будівництва заводу. Конкурсний комітет «УНДІПРІ промтехнологій» ухвалив рішення про закупівлю цих послуг у російського інституту за процедурою «у одного учасника» ще 30 червня, але угоду було укладено лише два місяці потому.

У 2010 році український концерн «Ядерне паливо» і російський постачальник ядерного палива компанія «ТВЕЛ» уклали угоду про будівництво в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Аналогічний завод пропонувала збудувати американська компанія «Westinghouse», однак Україна обрала в партнери росіян, оскільки вони обіцяли передати Україні всі необхідні технології.

Нагадаємо, 14 вересня російська сторона повідомила про неможливість передачі Україні обіцяних технологій, пославшись на неузгодженість законодавств двох держав. Росіяни вирішили, що субпідрядником робіт з розробки техніко-економічного обґрунтування для української сторони буде не «УНДІПРІ промтехнологій», якому треба було б передавати весь масив інформації, а російський ДСПІ, який може діяти на підставі ліцензійної угоди з ТВЕЛ, яка не передбачає передачі технологій.

У свою чергу, високопоставлене джерело газети «Коммерсант-Украина» в Міненерго заявило, що очевидна спроба утримати весь масив інформації:«Спочатку ТВЕЛ заявив, що наш концерн має придбати у нього необхідні дані, які повинні були передати нам безкоштовно, і 4 квітня ми навіть оголосили тендер на придбання на придбання всієї необхідної інформації для написання техніко-економічного обґрунтування. Але потім в травні через наполягання ТВЕЛ ми цей тендер скасували». За словами джерела, в липні представники ТВЕЛ заявили, що всі креслення залишаться в них і проектувати завод буде російський інститут. 

схожі новини