Новини 2011-09-24 14:35

Екс-керівник Мінфіну не вірить, що у 2012 році вдасться втримати курс 8 грн/долар

Нинішнього року, так само, як і в 2008 році, в базу розрахунків державного бюджету закладено надто позитивний макроекономічний сценарій. Таку думку висловив екс-керівник Міністерства фінансів Ігор Уманський.

Про це сказано у статті «Із бюджетом будемо до зими?» у «Дзеркалі тижня. Україна».

«Я не вірю в настільки оптимістичний макроекономічний сценарій і вже тим більше в курс 8 грн/дол на 2012 рік. Побачимо, як він ще до кінця нинішнього року утримається, враховуючи ситуацію з платіжним балансом і відсутністю повноцінної програми з МВФ», - заявив Уманський.

«Увесь світ готується до другої хвилі кризи, думаючи, як пережити рецесію, а ми продовжуємо переконувати себе й усіх, закладаючи це в основний фінансовий документ держави, що в українській економіці не те що кризи не передбачається, а вона одна-єдина розцвітатиме й зростатиме», - зазначив він.

За його словами, навіть якщо розраховувати на зростання економіки, податкові надходження все одно серйозно завищено.

«Наприклад, незрозумілим чином передбачається збільшення майже на 17% доходів від податку на додану вартість. Це занадто оптимістично навіть з урахуванням 5-відсоткового зростання ВВП, стабільного курсу, помірної інфляції тощо. За моїми розрахунками, надходження від ПДВ завищені десь на 8-10 млрд грн», - заявив він.

Занадто оптимістичними є й очікування щодо податку на прибуток, враховуючи, що ставка на наступний рік знижується з 23 до 21%, додав Уманський. «У результаті можна з упевненістю припустити, що бюджет не добере до планових цифр ще від 3 до 5 млрд грн», - заявив він.

«Не краща й ситуація щодо акцизів, враховуючи те, що вже цього року на 30% упало легальне виробництво горілки та зовсім незрозуміла ситуація з ринком нафтопродуктів (навіть не вирішена ситуація з відомою компанією (Лівела – Ред.), яка ввозить величезні обсяги нафтопродуктів без податків). За моїми оцінками, акцизні надходження завищено десь на 2-3 млрд грн», - пояснив він.

«Окремий пункт - приватизація, надходження від якої знову передбачаються на рівні 10 млрд грн. Але навіть якщо, як планується, відбудеться масова приватизація енергетики, обсяг зібраних коштів за підсумками наступного року навряд чи перевищить 5 млрд», - заявив Уманський.

За його прогнозом, дефіцит бюджету становитиме близько 67 млрд грн.

Експерт зазначає, що в нього виникає відчуття дежавю. За його словами, при підготовці проекту бюджету-2009 їм не вдалося переконати тодішнє керівництво у необхідності накопичувати додаткові кошти, які з’являлися, щоб легше пережити ймовірний кризовий період.

«Навпаки, у 2008-му кілька разів ухвалювалися зміни до закону про держбюджет і збільшувалася соціалка. Тобто тоді ці гроші банально проїли. Цього року вже теж змінювали закон про держбюджет, і соціалку теж збільшили на суму близько 5 млрд», - пояснив Уманський.

Нагадаємо, Кабмін запропонував Раді ухвалити державний бюджет на 2012 рік з доходами 337,557 млрд грн і видатками 361,586 млрд грн, з дефіцитом у понад 24 млрд грн.

Ігор Уманський з січня 2008 по березень 2010 року працював першим заступником міністра фінансів Віктора Пинзеника, а після його відставки - виконував обов'язки міністра фінансів.

схожі новини