Новини 2012-03-25 16:13

Політолог: Влада і опозиція відкрили європейський фронт боротьби за свої інтереси

Українська влада, зокрема Партія регіонів, переносить свою боротьбу на європейський простір. Про це заявив Тижню політолог Володимир Фесенко, коментуючи заснування членами провладної партії неурядової організації в Брюсселі.

«На мій погляд, головна причина, пов’язана із заснуванням організацій за кордоном полягає в тому, що нинішня влада, зокрема і Партія регіонів, переносять свою боротьбу на європейський простір. Вони відчувають увагу Європи до українських питань, що пов’язано і з новою угодою про асоціацію з ЄС, з критичною позицією багатьох політиків до нинішньої української ситуації. Фактично і влада, і опозиція відкрили європейський фронт боротьби за свої інтереси. Вони відчувають важливість цього фронту, хоч переслідують різні цілі», – зазначив Фесенко.

За словами політолога, «опозиція намагається посилити увагу до своїх проблем, захищати свої інтереси через апелювання до Європи, аби вона тиснула на українське керівництво, враховуючи точку зору українських опозиціонерів, а влада намагається навпаки нейтралізувати цю критику, пояснити свою позицію, знайти союзників тощо».

«Протилежні намагання, але причина одна – боротьба за вплив на європейську громадську думку і європейських політиків, зокрема. Однак, причиною цього також є й особисті чи групові цілі окремих політиків. Наприклад, Данилишин, думаю, як достатньо активна людина, не хоче бути просто біженцем чи емігрантом, а впливати на українські процеси, щоб його не забували. Тобто шукає свою нішу в цих процесах і завдяки діяльності цієї організації хоче також брати участь в різних політичних процесах, а ця організація може стати певним майданчиком для наступного повернення. Олександр Тимошенко – використовуватиме організацію в Європі для боротьби за звільнення своєї дружини», – запевняє експерт.

Однак, щодо членів Партії регіонів, котрі заснували свою організацію в Брюсселі, то Фесенко вважає, що в цьому випадку вони не переслідують власні цілі.

«У цьому випадку йдеться лише про те, хто має виконувати цю функцію, адже в «регіоналів» не так багато людей, які є не просто фахівцями з міжнародних питань зі знаннями того, як функціонують європейські політичні механізми, європейська міжнародна громадська думка тощо, а й мають серйозні зв’язки. В «регіоналів» їх не дуже багато. Умовно кажучи, у них нема свого Немирі (заступник глави партії «Батьківщина» Григорій Немиря - Ред.). Кожара (Леонід Кожара - член Партії регіонів, заступник голови парламентського комітету з міжнародних справ - Ред.) намагається виконувати цю функцію. Але все ж таки за рівнем впливу як всередині своєї політсили, так і за масштабами зв’язків, він поступається Немирі. Однак, комусь треба ж виконувати цю функцію», – пояснює Фесенко.

На думку експерта, наразі в опозиції є певні переваги в Європі.

«Поки Європа симпатизує і більше співчуває українським опозиціонерам. Згадаймо лист Адама Міхніка (головного редактора Gazeta wyborcza - Ред.) до Юрія Луценка. Це – співчуття і прояв солідарності. Декого просто турбує нинішня ситуація в Україні, а тому вони звертають на неї увагу. Але поки емоційно в опозиції є переваги. Окрім цього, українська влада не завжди вдало діє на цьому фронті, іноді незграбно», – підсумовує експерт.

Нагадаємо, 12 травня минулого року у Празі розпочала роботу нова міжнародна громадська організація «Українська європейська перспектива», одним із керівників якої став колишній міністр економіки України Богдан Данилишин, який на початку січня цього року отримав політичний притулок у Чеській Республіці.

У січні цього року чоловік екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко Олександр, який також отримав політичний притулок у Чехії, повідомив про подачу документів на реєстрацію міжнародної громадської організації «Батьківщина».

Крім цього, депутати від Партії регіонів зареєстрували в Бельгії неурядову організацію «Європейський центр сучасної України». Статут організації було підписано 29 грудня 2011 року.