Новини 12:32

У Грузії йде "війна підписів" за і проти Саакашвілі

Прихильники президента Грузії Міхаіла Саакашвілі розпочали збір підписів на його підтримку. Противники глави держави свій мільйон підписів під вимогою його негайної відставки вже зібрали.

На думку експертів, «війна підписів» призведе до серйозних наслідків, якщо Міхаіл Саакашвілі і прем’єр Бідзіна Іванішвілі не домовляться до жовтня, коли в країні пройдуть президентські вибори, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Підписи під маніфестом «Міхаіл Саакашвілі – мій президент» збирають члени руху «Патріоти», багато з яких входять до коаліції НУО «За європейську Грузію».

«Ми, патріоти Грузії, починаємо рух на підтримку Міхаіла Саакашвілі, бо вважаємо, що до жовтня 2013 року він є законним президентом країни», – йдеться у маніфесті.

Ця акція – відповідь на кампанію коаліції НУО «Одностайність», яка вже зібрала мільйон підписів під вимогою негайної відставки президента.

«Одностайність» провела мітинг біля президентського палацу 5 січня, коли виповнилося рівно п’ять років із дня переобрання Саакашвілі на другий термін. Активісти хотіли вручити меморандум з вимогою відставки представникові адміністрації глави держави, але з резиденції до них таки ніхто не вийшов.

Як пояснив один із лідерів «Одностайності», екс-губернатор регіону Імереті Тимур Шашіашвілі, «шляхом хитрих поправок до конституції, Саакашвілі продовжив собі повноваження на цілих дев’ять місяців».

«Ми вважаємо ці поправки незаконними, а Саакашвілі перестане бути законним главою держави після січня, навіть якщо не подасть у відставку», –  наголосив він.

Організатори кампанії на підтримку президента вважають звинувачення надуманими, а вимогу про відставку – такою, що суперечить національним інтересам.

«Ми повинні припинити нарешті сумну і шкідливу традицію відставки президентів до закінчення терміну їхніх повноважень. Це завжди призводить до потрясінь і небажаних наслідків для країни», – зазначив один із лідерів коаліції «За європейську Грузію» Леван Чолокашвілі.

Експерти попереджають, що хоча обидві кампанії нікчемні з юридичної точки зору, вони можуть мати серйозні наслідки.

«Конституція не передбачає таких процедур за чи проти президента, як збір підписів. Все буде залежати від рішення прем’єра Іванішвілі, який, у свою чергу, враховує позицію Заходу, виступаючого проти дострокової відставки президента», – зауважив колишній ректор Дипакадемії Йосип Цинцадзе.

На його думку, якщо президент і прем’єр погодяться укласти мир до жовтневих виборів, Іванішвілі «не стане особливо педалювати тему відставки глави держави».

«Президент і прем’єр продовжують складну шахову партію. І якщо вкінці вони не погодяться на нічию, то кожен зможе використовувати мільйон підписів як аргумент у випадку переходу протистояння в гарячу фазу», – заявив експерт агентства GHN Ніка Імнаішвілі.

схожі новини