Новини 17:39

Експерт: у 2013 році Ірак може стати новою гарячою точкою Близького Сходу

У 2013 році "арабська весна" поступиться місцем "арабському літу" з новими конфліктами та протистояннями всередині країн Близького Сходу та Північної Африки. Про це у своїй статті для The Foreign Policy пише президент консалтингової компанії Eurasia Group Єн Бреммер.

«У 2013 році Близький Схід вступає в нову фазу. Арабська весна поступиться арабському літу, в той час як регіон зіткнувся з низкою все більш складних конфліктів. Зважаючи на те, що американці та європейці противляться більшому втручанню, суперництво між Саудівською Аравією, Іраном і Туреччиною, боротьба за вплив між сунітами та шиїтами, відсутність економічного прогресу і відродження груп бойовиків посилюватимуть напруженість», - пише Бреммер.

За його словами, найбільш конфліктним регіоном цього року залишатиметься Сирія, в той час як шиїтські країни Іран та ліванська Хезболла з одного боку та сунітські держави Туреччина, Саудівська Аравія та Катар з іншого боку продовжуватимуть вести суперництво за вплив в регіоні. Конфлікти в інших країнах є менш очевидними. Єгипет, Туніс і Марокко мають помірні ісламістські уряди. В Йорданії і Кувейті опозиційні групи ісламістів загрожують світським урядам.

В той же час, на думку Бреммера, новою гарячою точкою у 2013 році може стати Ірак.

«Напруженість між сунітами і шиїтами зростає, і жодна з сусідів Сирії наразі не є настільки вразливою (як Ірак – Ред.) до загроз, створених всередині країни радикальними ваххабітами, які часто діють за підтримки Саудівської Аравії чи Катару і розпалюють появу все більш радикалізованого і військово досвідченого руху салафітів. Курдський регіональний уряд стає все більш агресивним в просуванні свого порядку денного за рахунок Багдаду, а насильство сунітів всередині країни може змусити уряд на чолі з шиїтами встановити тісніші зв’язки з Тегераном, протидіючи урядам Саудівської Аравії і Туреччини», зазначає експерт.