Новини 2013-04-03 17:08

Соціолог: 70% українцям не вистачає порядку в країні, але чверть регулярно дає хабарі

Більшість українців відчувають брак порядку та дотримання законів у країні. Проте чимало громадян готові порушити закони заради особистої вигоди. Про це розповів у коментарі Тиждень.ua Андрій Зуткін, старший науковий співробітник Інституту соціології НАНУ.

«З одного боку, громадяни України відчувають брак порядку та дотримання законів в Україні. З іншого боку, вони виявляють у своїх відповідях готовність до порушення законів. Закон не сприймається як дієва норма у житті громадян України», – пояснює Зуткін.

За його словами, у європейських країнах закон сприймається як норма повсякдення, як норма упорядкування і спрощення життя.

«В Україні закон сприймається як зовнішній вплив на людину, і тому він викликає більше страху, чим поваги», – коментує соціолог.

Таку думку підтверджує соціологічне опитування, оприлюднене Інститутом соціології НАН України під час круглого столу, щодо порядку у суспільстві.

Порядку не вистачає 73% українцям, ще 18% важко сказати. Лише 6,2% громадян вважають, що в Україні є порядок у суспільстві.

Майже так само розподілилась думка українців на питання, «чи вистачає вам дотримання законів в країні».

«Ми останні роки робили опитування щодо готовності громадян брати участь у корупційних схемах – наданні подарунків чи грошей посадовим особам – і близько чверті респондентів дали відповідь, що вони регулярно беруть участь у таких схемах для вирішення своїх життєвих потреб», – розповідає Зуткін.

За даними, оприлюдненими Інститутом соціології НАН України, понад 70% українців вважають, що більшість людей готові піти на злочин заради особистої вигоди. Найбільше впевнена у такому твердженні молодь (75, 5%) з Півдня (74 %).

Як стверджує експерт, узагалі населення України достатньо законослухняне й боїться зростання злочинності (45,5%).

«В Україні, навіть не зважаючи на те, що умови життя погіршуються, громадяни насамперед надають перевагу саме мирним, легальним засобам для відстоювання своїх інтересів, без порушення закону. Українці переважно не мають впевненості у своїх діях, щоб зробити якийсь організований тиск на владу», – резюмує соціолог.

За словами експерта, українці не готові відстоювати свої інтереси, порушуючи закон. Водночас готові порушувати закон там, де "можна ухилитися від відповідальності й обійти його" заради своєї вигоди.

Таке твердження підтверджує соціологічне опитування про найважливіші характеристики для досягнення людиною високого соціального положення в країні. Так за оцінками, на це  найбільше впливають родичі (46,5%), походження з родини з високим соціальним статусом (38,6%), хороше здоров'я (38,6%), заможні батьки (37,5%) і уміння іноді йти в обхід закону (33,1%).

Опитування було проведене у 2012 році Інститутом соціології НАН України відповідно до міжнародного порівняльного проекту "Соціологічний моніторинг «Українське суспільство»", яке проводиться з 1992 року.

Вибірка складає 1800 респондентів і є репрезативною за основними соціально-демографічними показниками. Похибка вибірки складає 2,3%.

Як повідомлялось, лише 1% українців повністю довіряють міліції

За даними Європейського соціального дослідження, довіра до судово-правової системи становила 2.26 бала (останнє місце), довіра до міліції – 2.50 бала (останнє місце).

Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», 26 % громадян вважають, що в Україні можуть засуджувати безвинних людей.