Новини 10:37

Регіонали хочуть дозволити підлеглим Клименка "залазити в кишеню" кредитних спілок

У Партії регіонів пропонують позбавити кредитні спілки статусу неприбуткових організацій та зобов'язати їх платити податок на прибуток у розмірі 19%.

Кредитні спілки (КС) опинилися в епіцентрі підвищеної уваги держави. Народний депутат Валерій Омельченко (Партія регіонів) запропонував парламенту виключити кредитні спілки з переліку неприбуткових організацій. Про це йдеться в оприлюдненому 4 липня законопроекті N2494-а "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо уточнення бази оподаткування", пише «Коммерсант Ъ-Украина».

Скільки державний бюджет отримає від цієї ініціативи, невідомо: автор документа на дзвінки журналістів не відповідав, але загальний ефект від прийняття всього пакету податкових ініціатив в пояснювальній записці до законопроекту оцінений в 3,1 млрд грн на рік.

Це не перша спроба держави в останні роки зобов'язати КС платити податок на прибуток. "Це питання порушувалося під час підготовки Податкового кодексу, який набрав чинності в 2011 році. Але тоді нам вдалося переконати авторів документа, що витрати на адміністрування цього податку були б набагато більше, ніж прогнозовані надходження до держбюджету", - пояснив президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Вікторія Волковська. Показово, що з 2011 року ставка податку становила 23%, зараз бізнес платить 19%, а з наступного року ставка знизиться до 16%.

В якості альтернативи до Податкового кодексу була включена норма про те, що фізичні особи-пайовики КС повинні платити п'ятивідсотковий податок на доходи, одержувані з пайових внесків. "Ще в 2008 році, коли тільки почалися розмови про те, щоб кредитні спілки платили податок на прибуток, ми підрахували, що члени нашої асоціації (приблизно 150 з 617 КС. – Ред.) перераховували б до бюджету не більше 1 млн грн. Зараз ця сума буде ще менше - за чотири роки активи КС скоротилися мінімум на третину ", - упевнений президент Національної асоціації кредитних спілок України (НАКСУ) Петро Козинець. До того ж КС платять всі інші види податків. За словами Козинця, за 2012 рік члени НАКСУ заплатили близько 500 тис. грн на фонд оплати праці.

За підрахунками глави правління об'єднання КС "Програма захисту вкладів" Івана Вишневського, фінансовий результат до формування резервного капіталу 45 учасників їх об'єднання за підсумками 2012 року склав близько 16 млн грн. Відповідно, вони сплатили б до бюджету всього 2 млн грн. "Минулого року наша чистий прибуток склав приблизно 105 грн. На відміну від банків, головним завданням яких є отримання прибутку, ми ставимо за мету надання послуг своїм членам, - розповідає голова наглядової ради севастопольської КС "Одісей"Андрій Сарапулов (активи на 1 січня 2013 року - 8,8 млн грн). - Ми ведемо свою діяльність так, щоб максимально задовольнити потреби вкладників і позичальників. Наприклад, ефективна процентна ставка по кредиту готівкою в нашому КС складає 29% річних. Аналогічні банківські продукти набагато дорожче".

Наразі незрозуміло, як буде розраховуватися база оподаткування. "Відповідно до законодавства, ми можемо тільки залучати кошти у наших членів і видавати їх у вигляді кредитів. Ніякої іншої діяльності ми вести не можемо, тому джерел доходів у нас небагато", - відзначає голова правління львівської КС "Анісія" Володимир Сидоровський (активи - 28 , 8 млн грн). При цьому дохід КС направляють на оплату праці співробітників і капіталізацію.

За даними Нацкомфінпослуг, в 2012 році капітал КС виріс на 15,5% - до 1,1 млрд грн. "Якщо нас позбавлять статусу неприбуткових організацій, нам доведеться знижувати ставки за депозитами і підвищувати за кредитами", - говорить Сидоровський.