Новини 2013-09-20 23:59

Французький філософ: СРСР помер в день публікації «Архипелаг ГУЛАГ»

Французький філософ та політолог Філіпп де Лара вважає, що після публікації книги Алєксандра Солженіцина «Архипелаг ГУЛАГ» стало неможливо заперечувати злочини Радянського Союзу. Про це він сказав під час лекції «Відлуння великих східноєвропейських політичних репресій ХХ століття у сьогоднішній Європі» в книгарні «Є» 20 вересня.

«Я сказав би, що Радянський Союз помер в день публікації «Архипелаг ГУЛАГ» Солженіцина. Починаючи з цього дня стало неможливим, навіть для найбільш переконаних комуністів, продовжувати вірити в більшовицьке бачення історії та режиму», - сказав він.

В той же час  де Лара наголосив, що визнання злочинів комунізму необхідне для спільної пам’яті, яку потрібно формувати через історичні дослідження.

Він  підкреслив важливість вільного наукового вивчення історії комунізму. «Дуже важлива оцінка того, що є комунізм. А це ми не можемо прочитати в жодній дисидентській літературі» , - додав він.

Також  де Лара назвав відсутність процесу над комунізмом «великим нещастям для російського народу».

 Як відомо,  книга російського письменника Алєксандра Солженіцина про примусову працю у Радянському Союзі та мережу концентраційних таборів була вперше опублікована в оригіналі російською мовою у Франції у 1973 році. У СРСР книга  існувала у форматі самвидаву  до офіційного видання у 1989 році. 

Читайте також: Філіпп де Лара: «Тоталітарні режими мертві, але вони донині справляють сильний вплив на різні держави та їхню культуру»

Філіп де Лара – професор університету Париж II (Університету Пантеон-Ассас). Викладає філософію  та політичні науки. Досліджує питання антропології тоталітаризму. Співпрацює як критик із відомим у Франції інтернет-виданням nonfiction.fr.