Новини 2014-01-07 16:49

В’ятрович: радянська ідентичність потрохи відмирає в Україні

У 2014 році Україна, скоріше за все, продовжить позбавлятися пам'ятників тоталітарного минулого. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Володимир В’ятрович.

«Насправді це важка тоталітарна спадщина, яка досі тисне на українське майбутнє. Я думаю, що з пам’ятниками радянського минулого, ми навряд чи зможемо збудувати демократичну державу. Зрозуміло, що це питання - виключно символіки, але тим не менше воно відіграє велику роль в тому, яку державу ми будуємо. Я сподіваюся, що Україна продовжить позбавлятися пам’ятників тоталітарного минулого», – заявив В’ятрович.

Як зауважує історик, «радянська ідентичність» потроху відмирає.

«Однак є певні політичні сили як комуністична партія і до певної міри Партія регіонів, які намагаються штучно утримати ту ідентичність, щоб мати від цього певні політичні зиски», – додав він.

«Хочу сподіватися, що в найближчому майбутньому позбавлення пам’ятників тоталітарного минулого в Україні буде врегульовано на державному рівні, а не так, як воно відбувається зараз – стихійно. Очевидно, що це стане можливим лише після зміни влади в Україні», – зазначив В’ятрович.

Він не виключає, що наступного року влада може вдатися до репресій активістів, котрі виступатимуть за демонтаж пам’ятників радянським діячам.

«Однак, не думаю, що це може бути певний громадський конфлікт, тому що людей, які готові активно захищати радянську пам’ять, дуже мало і це переважно люди старшого покоління. Через це говорити про якийсь поділ суспільства на дві половини є абсолютно не коректно… Громадськість показала свою готовність не дати скотити Україну в «щасливе» радянське минуле», – додав він.

Нагадаємо, у 2013 році в Україні прокотилося кілька хвиль так званої війни пам'ятників. Зокрема, протягом року в Україні пошкодили й зруйнували чимало пам'ятників Владіміру Лєніну. Унаслідок інцидентів міліція порушувала кримінальні справи за статтею "хуліганство".