Новини 2014-01-08 16:44

Експерт: ЄС може створити власні важелі впливу на українську еліту

ЄС повинен застосувати триєдину стратегію до України, до якої ввійде чітка пропозиція перспективи інтеграції, економічна підтримка та добре обдумані умови та цілі співпраці. Про це у своїй статті для сайту аналітичного центру Німецької спільноти зовнішньої політики пише старший науковий співробітник аналітичного центру "Європейська Рада Міжнародних відносин у Берліні" Штефан Майстер.

Сьогодні більшість коментарів європейських експертів щодо нинішніх подій в Україні акцентуються на одному аргументі про необхідність пропозиції перспективи членства в ЄС для України.

На думку Майстера, цей аргумент не є панацеєю.

«Зважаючи на те, що нові українські лідери занадто слабкі, щоб здійснити фундаментальні реформи, перспектива членства в ЄС була б просто занадто вимогливим пряником», - стверджує Майстер.

На його думку. інтерес Януковича до угоди про зону вільної торгівлі був вмотивований, перш за все, бажанням балансування між двома протилежними зонами тиску – «з одного боку, українською елітою і суспільством, які агітували за подальшу інтеграцію до ЄС, а з іншого боку, групою, що бореться за Росію».

Експерт вважає, що угода про зону вільної торгівлі є ідеальним інструментом для вичавлювання кредитів з Росії у жорсткій економічній ситуації.

«Такі маневри української еліти у свою чергу підсилили припущення з боку ЄС, що неспроможність "виграти боротьбу за Україну" відкине країну в сферу впливу Росії. Насправді, українські еліти не мають ніякого інтересу поступатись суверенітетом на користь Росії, вважаючи за краще поставити ЄС і Росію у боротьбі один проти одного», - вважає Майстер. Проте, на його думку, це не привід для самозаспокоєння.

«В інших геополітичних умовах, відсутність у ЄС підготовки і ясності, можливо, не була б проблемою, але для країни, затиснутої між ЄС і Росією, це не дає нічого, окрім як тимчасового притулку на півдорозі, залишаючи достатньо свободи дій для Кремля, щоб дестабілізувати Україну. ЄС сьогодні може вибудувати свої важелі впливу на українські еліти лише тоді, коли він покладе на стіл пропозицію, яка розвіє зрозумілі сумніви щодо серйозності блоку», - стверджує експерт.

Беручи усе це до уваги,  а також те, що Брюссель погруз у боротьбі з Росією, до якої він не підготовлений, що несе сумні сигнали для еліт країн Східного сусідства, на думку Штефана Майстера, ЄС повинен застосувати триєдину стратегію. До цієї стратегії має ввійти чітка пропозиція перспективи інтеграції, економічна підтримка та добре обдумані умови.

«Треба запропонувати Україні чітку перспективу інтеграції. ЄС має вирішити, які відносини з Україною він хоче мати. Основне обґрунтування має бути очевидним», - вважає експерт. Крім того, треба припинити ставити Україні необдумані умови. Як показали дискусії навколо підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, звільнення Юлії Тимошенко ніколи не мало б бути головною умовою.

«Найближчий партнером ЄС у питанні модернізації є українське громадянське суспільство: воно має інтерес до покращення умов життя і функціонування публічної сфери, яка б обслуговувала інтереси широкого загалу, а не невеликих груп», - вважає експерт.

Крім того, на думку експерта, необхідно зосередитися на економічній підтримці. «ЄС повинен допомогти Україні вирішити її економічну кризу. До кінця 2014 року, Україні потрібно буде повернути зовнішнього боргу на суму $10,8 млрд. «ЄС не готовий, навіть не в змозі, щоб виконати ці очікування. Існує, однак, можливість для посилення ролі ЄС у модернізації української економіки, якщо ЄС розробить технічні інструменти і чітку стратегію зв'язку, що зробить прозорими як умови для фінансової підтримки, так і нездатність уряду їх виконувати», - вважає Майстер.

схожі новини