Суспільство 2014-03-01 15:04 Тиждень

Гуртуймося

Митці та моральні авторитети про те, що робити з країною, тітушками та самими собою

Тиждень поспілкувався з лідерами суспільної думки в цей тяжкий для країни час, коли найважче зорієнтуватися і зрозуміти, що робити й чого прагнути. І вони були досить одностайними у своїх думках: тільки висока самоорганізація людей та їхня сміливість можуть зарадити нинішній катастрофічній ситуації.

Влад Троїцький, засновник і художній керівник театру «Дах»:

Зараз триває і внутрішня, і зовнішня ескалація війни в Україні. Нашому північному сусідові дуже вигідно те, що нині коїться.

І тепер це вже навіть не якась там конспірологія, а елементарна логіка та жахлива реальність. Запущені такі механізми, які дуже важко зупиняти.

Найгірше, що влада, точніше особисто Янукович, абсолютно не розуміє, що насправді відбувається в країні, дивлячись на все з позиції наляканого диктатора. Він навіть не усвідомлює, що кожна секунда продов­ження цього протистояння ще більше прикриває йому відхід. Хоч як прикро, але прогнозую, що найближчим часом відбуватиметься ескалація насильства.

Моя єдина і найбільша надія на тих, хто виходить на Майдан, їхні мудрість, хоробрість та виваженість. Головне – самоорганізація і створення дружин самооборони в районах, на вулицях, у будинках, де мають бути міцні хлопці, які мусять підтримувати порядок та боротися з тітушками, цими тваринами, що тероризують населення. Тут, звичайно, дуже важливо не опускатися до їхнього рівня, не вбивати їх, хоча вони і виродки, справжні ескадрони смерті, що упиваються своєю безкарністю.

Щоправда, влада ще сама не до кінця розуміє, якого джина випустила з пляшки. Будь-що всім людям доброї волі треба максимально підтримувати одне одного. Якщо у вас немає можливості бути на Майдані, то тим чи іншим способом – інформаційно, фінансово, організаційно – допомагайте. Дуже важливо також не зосереджуватися лише на негативі та протесті – потрібно будувати плани на майбутнє, щось креативити, створювати. Виходить, звичайно, певне протиріччя, але саме в боротьбі цих протилежностей – протесту та одночасного паралельного створення нового – і є вихід із ситуації, який пропоную і собі, і своїм акторам, і всім людям.

Тарас Чубай, музикант, фронтмен гурту «Плач Єремії»:

  Насправді все дуже просто. Є світлий бік, і є темний. Іноді в житті трапляється й таке. ЦЕ величезне випробовування для України. І дуже сподіваюся, що вона подолає його краще, ніж уже було в історії, бо, на жаль, історична спіраль зробила черговий жахливий поворот. Вважаю, що головна стратегія для всіх людей – триматися разом і робити все можливе для боротьби за свободу та людську гідність. Хто може поширювати інформацію в інтернеті – хай поширює, хто хоче робити щось більше – хай робить. Головне – не бути байдужим. Що стосується тітушків, то перша людська реакція в мене дуже зрозуміла й радикальна. Однак, думаю, до цього питання варто повернутися після перемоги – зараз не треба відволікатися.

Мирослав Попович, філософ:

Ще минулої п’ятниці разом із В’ячеславом Брюховецьким ми пропонували спікерові Рибаку ухвалити Національний акт свободи з чіткою стратегією виходу з кризи. Однак після цих трагічних подій він уже майже втратив актуальність. Поки ллється кров – жодного виходу немає взагалі. Наразі Україна йде класичним шляхом фашистської диктатури – і не тільки через дії міліції, а й через терор тітушків, який привчає суспільство до силового вирішення всіх проблем. Власне, саме ці ескадрони смерті і є головною ознакою фашизму, як було в 1930-ті роки у Німеччині зі штурмовиками, ударною силою нацизму. Звичайно, після можливої перемоги нам доведеться вирішувати цю проблему – проблему людей, яких цікавить тільки задоволення первинних потреб. Але ми маємо виходити з непорушності тези «кожен злочин має бути покараний». Тим більше такий огидний, як злочин тітушків.  

Найбільша проблема полягає в тому, що для виходу з кризи потрібно не просто прибрати Януковича, а зробити це законним способом. І такий спосіб один – вибори. Але яким чином такі відкриті для всього суспільства й світу вибори можна провести в нинішніх умовах? Адже минула парламентська кампанія показала, що це нереально в умовах однопартійної системи, тому перегони наступного року як вихід із кризи неможливі. Тим більше якщо нас усіх змусять голосувати під дулом автомата, як цього бажає нинішній режим. А це цілком реально, якщо ми, вільні люди, опустимо руки й впадемо у відчай. Тому кожен має виконувати свій громадянський обов’язок так, як може.

схожі публiкацii