Політика 2014-03-10 16:03 Бініон Майкл

Між двох вогнів

Велика Британія вважає військове вторгнення Росії до Криму безсумнівним порушенням суверенітету України та загрозою миру в світі. Але не настроєна на масштабну військову конфронтацію з Москвою

На вихідних у Києві міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ провів переговори з нови­­ми лідерами України щодо кризової ситуації. Лондон тим часом заявив про вихід із переговорів про підготовку до саміту Великої вісімки, а також застеріг президента РФ Владіміра Путіна, що дії росіян можуть спричинити війну.

Як і решта членів НАТО, Сполучене Королівство вважає військове вторгнення Росії до Криму безсумнівним порушенням суверенітету України та загрозою миру в світі. Упродовж вік-енду британці вели завзяті телефонні розмови з європейськими партнерами та Сполученими Штатами. Британські коментатори й преса назвали події в Україні найбільшою кризою у відносинах Схід – Захід від часів холодної війни.

Лунають заклики до України не піддаватися на російські провокації, в політичних колах висловлюють підтримку її суверенітету. «Очевидно, суверенітет і територіальна цілісність України були порушені, – сказав Гейґ. – У міжнародних справах так не годиться».

Британія вклала величезні інвестиції в Росію, які можуть бути конфісковані або заморожені, й, не виключено, втратить багато російських туристів

Британський уряд вимагає від Путіна вивести російські війська, які, схоже, контролюють аеропорт у Криму, а також припинити підготовку до збройного вторгнення. Однак до дальших дій має обережний підхід. У рік, коли багато людей відзначали сторіччя початку Першої світової війни, політики застерігають Москву, а також і Київ не вдаватися до поквапних кроків, щоб не спровокувати ланцюгової реакції, здатної призвести до відкритої ворожнечі. Велика Британія намагається переконати російську та українську владу в необхідності прямого діалогу – у межах оонівських або європейських безпекових форумів.

Чимало британців сприймають Крим досить емоційно у зв’язку із тривалою кривавою війною, яку їхні предки вели там із росіянами 160 років тому. Але нині півострів викликає змішані почуття. З одного боку, телеканали показують російсь­комовне населення, що виступає проти усунення Януковича, й підкреслюють розкол в Україні на західні регіони, орієнтовані на Європу, й південні та східні, що мають тісніші зв’язки з РФ. Із другого – британська преса рішуче засуджує те, що називає агресією Росії та спробою Путіна скинути нову владу в Києві.

Читайте також: Про відмінність тероризму від збройної агресії

Тим часом усі розуміють, що Заходу непросто буде покласти край будь-якій російській війсь­­ковій агресії в Криму. Громадсь­­ка думка не настроєна на масштабну військову конфронтацію з Москвою, країни НАТО не готові відправляти військовиків на захист української влади. Альянс скликав екстрене засідання, однак військовий ультиматум, що лише ускладнить пошуки дипломатичного вирішен­­ня кризи, є малоймовірним. Повсякчас проводять паралелі з війною між Росією та Грузією. Наразі найімовірнішим варіантом розвитку подій є призупинення звичних відносин із РФ, а також активні спроби дипломатів знайти рятівний компроміс між Києвом і Кримом.

Прихильники жорсткішого курсу проти Москви обурені. На вихідних колишній посол Великої Британії в Росії сер Родерік Лайн заявив, що польська, німе­цька і французька влада повин­­на взяти ініціативу у свої руки, бо, очевидно, президент США Барак Обама не збирається втручатися, а Лондону взагалі, здається, бракує ефективної зовнішньої політики.
Попри активну підтримку нової влади в Києві, коментатори здебільшого звинувачують саму Україну в її трагедії. Газети й телебачення не шкодують докорів на адресу країни щодо поганого управління та недолугої влади з часів здобуття незалежності. Захід покладав великі надії на тріумф української демократії після Помаранчевої револю­­ції 2004 року. Утім, конфлік­­­ти, корупція, брак компетентності соратників Віктора Ющенка підштовхнули багатьох до виснов­ку, що жоден політик в Україні не здатен і навіть не прагне контролювати ситуацію з корупцією чи керувати демократичною владою, позбавленою міжфракційних суперечок або етнічних розколів. Цього тижня The Econo­mist назвав Верховну Раду «кублом злодіїв і кар’єристів».

Новина про те, що Україна терміново потребує $35 млрд для уникнення банкрутства, бу­ла сприйнята скептично: країни Заходу не готові давати її уряду бодай якісь кошти через брак гарантій проведення політичних реформ, прозорості, внутрішнього консенсусу й повернення величезних сум, присвоєних Януковичем та іншими корумпованими політиками й олігархами. На думку сера Родеріка, зараз Україні від Заходу пот­рібна «сувора любов». Він додав: «Подолання кризи в довгостроковій перспективі не передбачено. Україна не є «призом», який Росія чи ЄС можуть виг­рати чи програти. За нинішніх обставин вона тягар».

Читайте також: Острів Крим: хроніка неоголошеної війни

Непокоїть громадськість і вплив «екстремістів та антисемітів», присутніх на Майдані. Їхні погляди були оприлюднені у Великій Британії, що не сприяло підтримці протестів проти Януковича.

Тим часом, попри велику кількість росіян, які мешкають, інвестують і працюють у Великій Британії (понад 100 тис. їх живе у Лондоні та околицях), президент Путін та його націоналістична політика не мають тут практично жодної політичної підтримки. Його безкомпромісна антизахідна й антиамериканська позиція, авторитарний стиль та репресії проти російських нонконформістів і політичних опонентів забезпечили йому репутацію старомодного радянського диктатора з незмінною ворожістю до західних інтересів, якому не можна довіряти.

Деякі британці із правими поглядами вважають українську кризу ідеальною можливістю для протистояння та принижен­­ня Владіміра Путіна. Мудріші політики називають такі наміри вкрай небезпечними й контрпродуктивними. Як постійний член Ради Безпеки ООН Велика Британія має тісно співпрацювати з Росією для вирішення глобальних проблем. Протистояння з Путіним у зв’язку з Україною загрожує тим, що, наприклад, співробітництво у справі Сирії стало б неможливим. Велика Британія також уклала величезні інвестиції в Росію, які можуть бути конфісковані або заморожені. Крім того, вона, не виключено, втратить чимало гос­­тей із РФ, що зашкодить туристичній галузі країни. А щодо таких проблем, як відмивання грошей, глобальний тероризм, санітарно-епідеміологіч­ний кон­­троль та зміна клімату, Велика Британія та інші країни Заходу мають і далі вести діалог із Москвою.

Читайте також: Світ про окупацію Криму: пошук інструментів впливу на РФ, страх війни та фактологічні помилки

Наразі російська спільнота у Великій Британії не лобіює інтересів Кремля, адже в будь-якому разі більшість тамтешніх росіян – проти Путіна. Заможні росіяни, які мають власність та інвестиції у Сполученому Королівстві й діти яких навчаються у британських приватних школах, не бажають вступати в політичну конфронтацію зі своєю батьківщиною. Українська спільнота у Великій Британії, що налічує 11 тис. осіб, також реагує стримано, хоча посол України в Лондоні запевнив нову владу в Києві щодо підтримки й закликав британців до солідарності.

Велику Британію та інші країни Заходу найбільше непокоїть ризик краху України як унітарної держави з огляду на загострення давнього розколу на Схід і Захід. Політики намагаються переконати Москву, що будь-які дії, котрі посилюють розкол в Україні, матимуть катастрофічні наслідки як для Росії, так і для західних держав. Лунають заклики на адресу НАТО стосовно залучення РФ до серйо­­зніших переговорів щодо безпеки в Європі, а також посилення її присутності в штаб-квартирі Альянсу. За нинішньої напруженості згода Путіна на таку пропозицію видається малоймовірною. Уряд, парламент і преса Великої Британії усвідомлюють, що криза у зв’язку з Україною поглиблюється, однак виходу із ситуації не бачать.