Суспільство 2014-03-15 11:12 Івченко Владислав
  ▪   Суми

Старе вино у старі міхи

За один тиждень повністю оновилося керівництво Сумщини та Сум. Усі призначені – висуванці «Батьківщини» і прийшли до політики з бізнесу. Хоча раніше жоден не обіймав керівних посад, вважати їх новими обличчями у сумській політиці не випадає

Головою Сумської облдерж­адміністрації 2 березня був призначений 41-річний Володимир Шульга, відомий у Сумах як багаторічний голова «Ліги КВК Сумщини» та як арбітражний керуючий. Під час урядування Юлії Тимошенко, коли «Батьківщина» була партією влади, пан Шульга пішов у політику і на виборах 2010 року став депутатом облради. Він переміг у мажоритарному окрузі в Сумах, що було неважко: у місті домінували опозиційні до ПР настрої. Водночас у самій облраді Партії регіонів вдалося здобути більшість, яка тільки зміцнювалася за рахунок масової втечі депутатів із фракції «Батьківщини». Однак Володимир Шульга залишився серед вірних прихильників Тимошенко, став одним із лідерів фракції. Жодної ролі «Батьківщина» в облраді не відігравала, тож Шульга запам’ятався хіба що приходом на сесію в майці з партійною символікою та проголошенням заяв на захист Юлії Володимирівни.

Здобувши керівні посади на рівні області, «Батьківщина» фактично монополізувала владу

Під час парламентських виборів 2012 року він був висунутий «Батьківщиною» за мажоритарним округом № 161 із центром у Ромнах. Цей регіон традиційно був одним із най­опозиційніших, тож Шульга знову досить легко зміг перемогти конкурента з числа регіо­налів. У парламенті він працював у Комітеті з питань транспорту та зв’язку. З початком сумського Майдану став часто виступати на мітингах. Під час захоплення будівель облдержадміністрацій очолив сумчан, які зай­шли до приміщення облради. Усе було оформлено як депутатський прийом Шульги, міліція не чинила спротиву, а потім уночі напала на тих, хто залишився в будівлі. Цікаво, що самого нардепа в той час на місці не було, хоча потім він брав участь у допомозі потерпілим від рук міліції городянам.

Читайте також: Кадри вирішують все. Як насправді оновлюється влада

Чутки про можливий прихід саме Шульги на посаду голови облдержадміністрації з’явилися вже за кілька днів після падіння режиму Януковича і не викликали особливого захвату. Саме призначення відбулося без публічних консультацій. Під час свого представлення в облдержадміністрації новий очільник закликав зберігати спокій, боротися с корупцією, зменшувати державні видатки і забезпечити роботу об’єктів життєдіяльності. Заявив, що наразі не збирається звільняти когось із заступників, керівників обласних управлінь чи райдержадміністрацій. Стосовно депутатського мандата запевнив, що готовий його скласти і що карточка не бере участі в голосуваннях. Але з мандатом є один нюанс. Нині чинна Конституція 2004 року, за якою вибори до парламенту відбуваються на пропорційній основі. Шульга – мажоритарник, замінити його за допомогою довиборів реально. Отже, керівник Сумщини чекає тепер на рішення Конституційного Суду.

Новий очільник не прибрав із посади першого заступника голови облдержадміністрації Віктора Чернявського, якого вважають людиною російського олігарха Константіна Ґріґорішина, власника Сумського НВО ім. М. В. Фрунзе (найбільше підприємство Сум) та ПАТ «Сумиобленерго». Шульга повідомив, що керуючим справами облдержадміністрації стане Іван Боршош, колишній керівник обласної організації політичної партії «Народна самооборона», який тепер є членом «Батьківщини», що зміцнює позиції БЮТ на Сумщині.

Читайте також: Люстрація: місія неможлива?

Новий голова Сумської облради 36-річний Микола Клочко прийшов у політику з бізнесу і вважається людиною Яценюка. З ним пов’язують одну із тамтешніх мереж швидкого харчування. Молодий бізнесмен зміг очолити обласну організацію «Фронту змін» Арсенія Яценюка і за списками цієї партії потрапив до обл­ради. Після рішення про влиття «Фронту змін» у «Батьківщину» Клочко став заступником керівника обласної організації «Батьківщини». Завжди активно виступав на сесіях облради, щоправда, жодного впливу на ухвалення рішень не мав. Усе змінилося після падіння режиму Віктора Януковича, коли регіональська більшість там розсипалася, а сама фракція ПР оголосила про розпуск. Колишній голова облради 68-річний Геннадій Михайленко написав заяву про відставку, за що отримав хорошу вихідну допомогу. Після цього депутати проголосували за Миколу Клочка, який був єдиним кандидатом.

Здобувши керівні посади на рівні області, «Батьківщина» фактично монополізувала владу: голова обласної парторганізації 42-річний Олександр Лисенко був обраний в. о. міського голови Сум. Його попередник Геннадій Мінаєв пішов у відставку невдовзі після скандалу, що розгорівся на похороні Олексія Братушки – єдиного сумчанина, що загинув на Майдані. Мешканці міста фактично вигнали колишнього мера з похорону, не пробачивши, що під час кризи він наче й критикував владу, однак так і не підтримав Майдану, чим фактично знищив свій рейтинг.

Читайте також: Після барикад. Перезавантажити країну до виборів

Після відставки Мінаєва посада сама прийшла до Олександра Лисенка, який очолював фракцію «Батьківщини», найчисленнішу в міськраді. Новому керівникові міста закидають близькі стосунки з нардепом Олександром Волковим, який обирався на Сумщині й довгий час був так званим куратором «Батьківщини» в регіоні, що не завадило йому по отриманні мандата перебігти до регіоналів. Окрім того, говорять про інтереси Лисенка на ринку пасажирських перевезень у Сумах. У Верховній Раді вже зареєстрований проект постанови про призначення на 25 травня позачергових виборів мера Сум. Не виключено, що Олександрові Лисенку невдовзі доведеться підтверджувати свої повноваження перед сумчанами.