Суспільство 2015-06-19 14:14 Буткевич Богдан
  ▪  

"Ями" в конвертах. Обіг тіньових грошей зростає

Абсолютна більшість українських підприємців хоч раз у житті користувалася послугами так званих конвертаційних центрів – фіктивних фірм-«ям», які допомагають виводити «чорну» готівку з-під оподаткування.

Зрозуміло, що за всіх часів і будь-якої влади цей бізнес не міг і не може діяти без високого «даху», щонайменше в податковій і банках, котрі мають прикривати фальшиві податкові декларації та видавати готівку. Але за останній рік це явище, згідно з даними Служби безпеки України, набуло просто космічних масштабів, насамперед зав­дяки наявності покровителів у найвищих кабінетах. Понад те, саме те­ма «конвертів», здається, стала однією із провідних у розкручуванні скандалу довкола можливої відставки голови СБУ Валентина Наливайченка.

ФІКТИВНІ ПОСЛУГИ

Конвертаційні центри в нинішній економічно нестабільній ситуації розквітли буйним цвітом. За оцінками експертів СБУ, із якими вдалося поспілкуватися Тижню, в Україні таких структур функціонує приблизно 70, і їхній астрономічний оборот становить 4–4,5 млрд грн за місяць. Тільки в січні – травні 2015 року через «ями» було виведено в «тінь» близько 40 млрд грн, із яких бюджет недоотримав майже 11 млрд грн податків.

Щоб усі краще розуміли, про який саме обсяг коштів ідеться, зазначимо, що за ці 11 млрд грн можна було побудувати для армії понад 130 найновіших танків «Оплот» чи близько 7 тис. БТР-4. І це мова про неповні півроку. Власне, нічого дивного: рівень «тінізації» української економіки ні для кого не є секретом. Питання в іншому: система оподаткування в нас така, що підприємці, зазвичай, не мають іншого виходу, окрім користуватися послугами «ям». Бо якщо працювати по-білому, то або конкуренти обскачуть, які до цих самих «конвертів» ходять, або просто в трубу вилетиш.

«кришування» «кон­­вертів» не перестає іти із самого верху

Отже, нагадаємо у двох словах, що таке конвертаційний цен­­тр і в чому його вигода для підприємців. Наприклад, у вас є 100 тис. грн, які ви хочете використати, припустімо, на хабар чиновнику. Але ж їх потрібно якось вивести з обороту вашої компанії, зняти з рахунків, і щоб це не привернуло зайвої уваги контрольних органів. Тоді ви робите дуже просто: звертаєтеся до конвертаційного центру, оформленого як таке собі ЗАТ, реально зареєстроване, з печаткою та директором. Фіктив­­но замовляєте в цієї фірми якусь послугу чи товар, наприклад ремонт вашого офісу, на ці ж таки 100 тис. грн.

Зрозуміло, насправді ніхто нічого не ремонтуватиме. «Яма» отримає ваші гроші, які ви цілком офіційно скинете на її рахун­­ки нібито за виконані послуги, потім перекаже на рахунок іще однієї власної липової контори, яка нібито була конкретним підрядчиком робіт. Після чого ця фірма захоче свої гроші перевес­­ти в готівку в банку, який спів­працює з «ямою». Далі все просто: ваші кошти знімаються з рахун­ку, ви віддаєте певний відсоток за послуги конвертації й отримуєте чистий «кеш», з яким можете робити, що завгодно. Для держави він більше не існує.

Читайте також: Бурштинова народна республіка

Але тут треба розуміти, що схема не діятиме без покровительства податкової інспекції, яка має потім підписати декларації «ями». І без свого банку, який видасть готівку на явно липову фір­­му. А він, у свою чергу, ніяк не зможе довго проводити таку діяльність без відповідних патронів у Національному банку, котрий закриватиме очі на ці готівкові операції. Ще є управління «К» СБУ і т. ін. Тобто, зрозуміло, що такий бізнес не здатен функціонувати апріорі без великої підтримки зверху.

МІЛЬЯРДНІ «ЯМИ»

Не можна сказати, що із цим явищем зовсім не борються. Ось кіль­­ка типових прикладів за останні два-три місяці. Скажімо, нещодавно працівники Служби безпе­­ки України поклали у Дніпропетровську край діяльності одно­го такого конвертаційного центру.

Двоє мешканців міста зареєстрували в області 15 фіктивних фірм, через які незаконно переводили в готівку кошти кількох місцевих підприємств за описаною вище схемою: переказували кошти на рахунки підставних компаній за начебто надані послуги та виконані роботи. Щодня в такий спосіб у «тінь» виводилося понад 2 млн грн. Загальна сума коштів, що пройшли через конвертцентр, за попередніми оцінками, – близько 500 млн грн.

Окрім того, СБУ спільно з Дер­­жавною службою фінансового моніторингу та МВС не так давно накрили в Києві чергові дві «ями». Через одну з них від початку року зловмисники вивели в тіньовий обіг понад 800 млн грн, які належали державним підприємствам, через другу – понад 30 млн грн. Кошти до «конвертів» надходили через кілька комерційних структур, які перемогли в тендерах на обслуговування цих державних підприємств. Потім суми переказували на рахунки створених шахраями фіктивних компаній, і їх привласнювали учасники фінансової оборудки. Більшість фірм для відмивання коштів була зареєстрована на паспорти громадян РФ. Така схема використана свідомо й, за задумом зловмисників, мала ускладнити розслідування їхніх дій і пошук грошей.

Читайте також: Гібридні результати шокової терапії

Нарешті, в Одеській області співробітники СБУ припинили протиправну діяльність злочинного угруповання, яке організувало «конверт» з оборотом 1 млрд грн. Нелегальна фінансова структура, яку створили семеро мешканців Одещини, протизаконно переводила в готівку кошти підприємств, що продають сільськогосподарську продукцію. Зловмисники зареєстрували на території Луганської та Одеської областей понад 10 фіктивних фірм. У ході обшуків офісів та помешкань організаторів правоохоронці вилучили понад 170 печаток фірм із ознаками фіктивності, «чорну» бухгалтерію, чекові книжки, ноутбуки із системами «Клієнт-Банк», флеш-носії, які містили дані про обсяги проведених операцій та замовників послуг. У зв’язку із цією справою навіть вдалося затримати кур’єра з готівкою. Він доставляв 3,2 млн грн до одного з офісних приміщень конвертцентру.

Але все це крапля в морі. У приватних бесідах і самі підприємці, й слідчі стверджують, що закривають переважно ті «конверти», які або не поділилися, або не заплатили потрібної данини високим покровителям. Решта й надалі спокійно діє.

СЕПАРАТИЗМ І ВИСОКИЙ ДАХ

За твердженнями оперативних працівників СБУ та МВС, із якими нам вдалося поспілкуватись, характерним для 2014–2015 років стало не тільки збільшення кількості «ям», а ще й зміна їхньої кінцевої мети. Якщо раніше це найчастіше було отримання необлікованої готівки, то тепер – послуги з оптимізації ПДВ та податку на прибуток. Окрім того, конвертцентри займаються продажем податкового кредиту, конвертацією гривні в іноземну валюту й виведенням її в офшори. Клієнтів зараз зазвичай шукають в інтернеті, до того ж навчилися виплачувати гроші посередникам та бухгалтерам, особливо суміжним, які працюють на кілька фірм, за залучення нового охочого до «ями».

Іще однією важливою новацією стала міграція через бойові дії дуже численних «конвертів» із територій Донецької та Лугансь­­кої областей, навіть контрольованих українською владою, до чотирьох великих міст: Києва, Дніпропетровська, Запоріжжя й Одеси. Саме вони є нині столицями вітчизняного ринку «чорної» готівки.

Читайте також: За межею бідності. Україні загрожує деградація державних послуг

Величезна небезпека «конвер­­тів» у тому, що через такі структури відбувається фінансування сепаратистської діяльності. За свідченнями офіцерів СБУ, саме через «ями» надходить левова частка коштів на продовження терористичної діяльності з Росії. Та й узагалі будь-які «чорні» гроші – це завжди створення середовища для корупції та потенційного порушення закону.

Власне, «конверти» вже розповзаються країною, як спрут. Адже для забезпечення їхнього функціонування задіяна велика кількість юридичних компаній, котрі реєструють суб’єктів підприємницької діяльності, вирішують проблеми з податковими органами, поверненням ПДВ, закривають щойно створені СПД протягом доби, підкуповуючи відповідних чиновників тощо.

Набув великого поширення й так званий номінальний сервіс: коли підприємцеві надають «під ключ» готову фіктивну компанію, яка робить певні угоди, щось конвертує і розчиняється. У неї є номінальний директор і засновник підприємства з пакетом нотаріально завірених документів, юридичними адресами, банківськими картками й т. ін. І за чималу плату все це може стати вашим для якоїсь «сірої» операції.

Однак найбільше непокоїть той факт, що «кришування» «кон­­вертів» не перестає іти із самого верху, і в цьому сенсі нічого не змінилося від часів Януковича. Коли весь «обнал» перебував під, зрозуміло, «Сім’єю» і курирували його особисто старший син Віктора Федоровича та «молодореформатори», особливо Арбузов, екс-го­лова Нацбанку. Понад те, слідчі СБУ стверджують, що в конвертаційних схемах сталися зміни виключно в назвах фінустанов, які допомагають відмивати гроші, та іменах голів відповідних управлінь НБУ й податкової, що забезпечують безперебійне функціонування системи.

Найгірше те, що в контексті «кришування» всієї цієї сфери називають конкретних осіб, наприклад, першого заступника голови Служби безпеки України, начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю «К» Юрія Артюхова, якого днями спробував звільнити Валентин Наливайченко. Це стало одним із приводів різкого бажання Банкової відправити у відставку його самого. І недаремно. Адже пан Артюхов був призначений на посаду за квотою особисто президента Порошенка, щó недавно підтвердив екс-журналіст, а нині депутат від БПП Сергій Лещенко.

Ще цікавіше стає, якщо згадати звинувачення деяких банків, близьких до нинішнього керівництва НБУ, в прикриванні конвертаційних операцій. Фігурують тут і прізвища людей із «пулу» пана Яценюка, як-от головного скарбничого «Народно­­го фронту» Миколи Мартиненка, який нібито є «старшим щодо «конвертів» по лінії МВС, керованого вихідцем із НФ Арсеном Аваковим. У будь-якому разі, мож­­на констатувати, що конвертаційний бізнес аж ніяк не постраждав більш ніж за рік після Майдану. Навпаки, він дістав друге дихання й перетворився на реальну небезпеку для фінансової систе­­ми країни. Надто в умовах хронічного браку коштів у бюджеті.