Це сталося. Схід і Захід разом

Протести проти ухвалення Податкового кодексу, який збіднить малий бізнес і збагатить великий, зібрали підприємців на площах Києва, Харкова, Львова, Дніпропетровська, Чернівців, Хмельницького...
Помилилися політологи, які казали, що українці так розчаровані попередньою владою, що віднині живуть за правилом «моя хата скраю». Даремно вважали, що людей захопили незламні апатія та байдужість. Пересічний українець довів, що здатен відстоювати свої права і прагне змінити цю країну.

Помиляються й ті, хто, дивлячись на протести підприємців, каже, що суспільство знову захопилося політичною боротьбою й повірило вчорашній владі – нинішній опозиції. Організатори акції відкинули пропозицію БЮТ приєднатися до протестів під партійними прапорами. Підприємці наголосили: їхня акція не політична й має на меті вирішення суто економічних проблем. У такий спосіб вони прозоро натякнули, що не вірять у здатність нинішньої опозиції захистити їхні права. Опозиційні політики пророкують, що масові протести без лідерів приречені на поразку. Та хіба підприємці не здатні знайти лідерів у своїх лавах?

Протест підприємців природний і цілком очікуваний. Люди захищають власний добробут. Не інтереси певної партії, яка заявляє: «Ви нас у владу приведіть, а ми далі…». Що буває «далі», підприємці знають із власного гіркого досвіду. Партіям і політикам вони все ще не вірять. І боротися за свої права починають самі. У межах закону (принаймні поки що) і як уміють.

Це закономірно. Усі демократичні країни Європи пройшли через це. Власне, тому вони й демократичні, бо свого часу там зрозуміли значення громадянської солідарності. Бо народ змусив владу рахуватися із собою. Просто вони це зробили трохи раніше за українців. Велика Британія, яку нині називають найстаршою демократією Європи, в XIX сторіччі мусила пройти через тред-юніони, масові страйки та репресії, перш ніж між владою та підприємцями й робітниками було укладено мирові.

Що буде далі? Звісно, влада «за просто так» на вимоги підприємців не пристане. Зрозуміло, що боротьба підприємців не буде легкою та швидкою. Прем’єр-міністр заявив, що кодекс ухвалюватимуть, незважаючи на протести: «Уряд із повагою ставиться до всіх громадян, але наголошує, що рішення ми приймаємо в інтересах більшості (!?) нашого суспільства».

Перейшла влада межу, за якою в людей уривається терпець? Чи тільки наблизилася до нього? Відповідь очевидна. Якщо перейшла, протест підприємців загострюватиметься до непередбачуваних меж. Якщо тільки наблизилася, обурення громадян дещо вщухне. На деякий час.