Політика 2015-09-09 18:22 Козлюк Станіслав

Здивувати електорат: від рекламних аеростатів до спідвейних мотоциклів

Офіційно виборча кампанія на місцевих виборах стартувала 5 вересня. Проте потенційні кандидати почали обробку свого електорату задовго до осені.

Для українців настало всенародне свято. Час, коли більшість політиків раптово згадує про виборців і починає працювати у виборчих округах навіть до офіційної реєстрації кандидатами. Тут і нові дитячі майданчики, і загальноміські свята, приправлені брендом політичних партій і громадських організацій імені майбутніх обранців, і канцелярське приладдя для першокласників. Доходить часом до екзотики. Хтось пропонує безкоштовні стрижки у перукарнях, а хтось дарує студентам макети бензопилок. Арсенал великий, аби вистачило фантазії.

Через «добрі справи» до виборів

Кількість політичної реклами в Україні почала стрімко збільшуватися із початком літа. Хто хвалився власними досягненнями, хто вітав Україну з Днем Незалежності, а хто просто вдовольнявся шаблонними слоганами. Втім, вже звичною для вітчизняного передвибор’я стала така собі політика «добрих справ» із переоблаштуванням кандидатами своїх округів.

Як зазначають спостерігачі Комітету виборців України, найбільшу активність в цьому плані проявляють партії «Батьківщина» та «Самопоміч». Перша ще на початку липня запустила проект «10 проблем твоєї області». Суть полягала в тому, що жителі регіонів на сайті партії могли взяти участь в онлайн-голосуванні і визначити «найбільшу проблему регіону». Після чого партія бралася її вирішувати. Так, у Полтавській області після такого голосування члени міської організації «Батьківщини» роздали пенсіонерам та малозабезпеченим верствам населення (близько 2 тис людей) набори з ліками.

Читайте також: Світ про Україну: Демократичне майбутнє держави висить на волосині

Не цураються потенційні обранці й традиційної «гречки». Попри те, що засипаний крупою 205-й округ довів сумнівну результативність «засівання», в інших регіонах політики активно користуються старою як світ технологією у сподіванні отримати ще кілька відсотків голосів. Як наголошують спостерігачі КВУ, у Хмельницькому за сприяння потенційного кандидата в мери Олега Лукашука людям роздавали продуктові набори в одному із комунальних приміщень. В той же час, у Дніпропетровську благодійний фонд «Українська перспектива» влаштував для жителів міста продуктову ярмарку. Правда, із деякими нюансами. Аби отримати продукти із привезених вантажівок, мешканці мали отримати відповідний талон в обмін на свій голос на місцевих виборах. За словами місцевих, їх агітували голосувати на виборах мера за Олександра Вілкула. У Кіровограді мешканцям роздавали продуктові пайки від імені благодійного фонду потенційного кандидата в мери міста Андрія Табалова, відомого по «тушкуванню» в Раді. На пакетах з продуктами було розміщено напис – «З теплом та добром. Благодійний фонд Табалова». А у Миколаєві, як зазначає громадянська мережа ОПОРА, від імені потенційної кандидатки в мери Тетяни Казакової у деяких районах міста продавали хліб з вантажівок за зниженими цінами.

Окрім політиків, підгодовувати виборців почали і політичні партії. Так, у місті Шепетівка Хмельницької області політична партія «Сила громад» роздавала громадянам продовольчі набори в обмін на їх паспортні дані. У цьому ж регіоні подібною роботою з електоратом займалася і ВО «Батьківщина».

Зафіксували спостерігачі і появу «безкоштовного транспорту». Так, у звіті КВУ йдеться, що на початку червня у тому ж таки Дніпропетровську на вулицях з’явилися так звані «соціальні автобуси» із символічною вартістю проїзду в 1 гривню від Загіда Краснова. Долучилися до такої ініціативи й інші можливі учасники виборчих перегонів. Подібний маршрут запустив фонд Бориса Філатова. Осторонь не лишився й Опозиційний блок. У місті з’явилися автобуси від керівника даної фракції у міськраді Світлани Єпіфанцевої.

Потенційний кандидат у мери Рівного пішов ще далі. Під час міжнародної гонки зі спідвею чинний голова міста  Володимир Хомко презентував рівненським гонщикам мотоцикл. Не відставати від суперника вирішив ще один можливий кандидат на посаду міського голови Володимир Якимець. Наприкінці гонки диктор стадіону, на якому зібралося близько 10 тисяч людей, оголосив, що гонщик з Польщі Станіслав Бужа передає рівненській дитячо-юнацькій секції спідвею власного залізного коня. Зрозуміло, все відбуваєтсья за підтримки Якимця.

Аукціон щедрості на 1 вересня

Не обійшли потенційні кандидати увагою дітей. Адже батьки – також потенційний електорат, який потрібно чимось задобрити і, по можливості, перетягнути на свою сторону.

У Маріуполі один з потенційних обранців Вадим Бойченко заявив про вручення подарунків 4 тисячам першокурсників міста. У Краматорську ГО «Наш Краматорськ» від імені чинного депутата БПП Максима Єфімова вручила подарунки з нагоди свята школярам міста.

Читайте також: Нещаслива столиця

На Одещині потенційний кандидат у мери міста Рені роздавав у дитсадку розмальовки з власними фото і зверненнями до громади. На Хмельниччині відзначився власник мережі «Епіцентр» Олександр Герега. До дня знань сайт його партії «За конкретні справи» звітував про роздачу школярам канцелярського приладдя, маркованого логотипом політсили, та ремонт у школах.

На Полтавщині студентів Лубенського лісотехнічного коледжу порадував директор верстатобудівного заводу  АТ «Мотор Січ»  Володимир Коваленко, який презентував навчальному закладу газонокосарку, бензопилу та діючий макет бензопили. Між тим у школах м. Гребінки та Гребінківського району Полтавської області першокласники отримали канцелярське приладдя від народного депутата УДАРу Тараса Кутового. В ОПОРІ наголосили, що вказані подарунки не містили логотипів чи іншої символіки агітаційного характеру.

У Києві також не минулося без візитів до шкіл. Так, член «молодої команди» Леоніда Черновецького Алла Шлапак в окрузі, де обрилася депутатом до Київради, роздавала першокласникам зошити, кольорові олівці та пластилін. Не менш відомий Максим Микитась хвалився відремонтованими школами у Святошинському районі столиці: створенням ігрових кімнат, утепленням фасадів, ремонтом актових залів тощо. Не обійшлося і без безкоштовних автобусів. Лідер Громадської організації «Будуймо разом Україну» Володимир Гончаров на власному сайті хвалився запущеним у приватному секторі Осокорків безкоштовним автобусом для школярів. А вадим Столар розповів, як на своєму окрузі допоміг подарунками обласному центру психології на Оболоні.

«Більшість нинішніх депутатів відзначилися благодійністю. Поки це не є порушенням, але ми можемо говорити про недотриманя принципу рівних можливостей. Хто починає раніше власну кампанію, того мешканці сприймають як кандидата. Втім, у Києві є велика кількість благодійників, які займаються цим постійно. Вони не активізуються лише під вибори. Хоча можуть робити просто більшу кількість подібних кампаній», – зазначив у коментарі Тижню координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у місті Києві Андрій Савчук.

Політична реклама як агітація

Разом із «добрими справами» кандидати на вискові посади не забувають і про політичну рекламу, завішуючи білборди міст фото власних обличь із низкою слоганів. Як і у випадку з благодійністю – збільшення кількості реклами такого роду почало зростати значно раніше, ніж 5 вересня. Щоправда, окрім традиційної зовнішньої реклами цього літа й восени можна було побачити й трохи креативу – аеростати, публічні заклики до дебатів та дитячі свята від співзвучних партіям громадських організацій.

Як повідомляють спостерігачі КВУ, у Харкові потенційний кандидат у мери та депутат Харківської міськради Анатолій Родзинський викликав на дебати Генадія Кернеса і розмістив відповідну інформацію на білбордах міста. Біля головного входу в мерію активісти руху «Контролюй владу», лідером якого є Родзинський, також встановили безстроковий пікет із нагадуванням про час та місце заходу. Окрім того, як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, агітатори Родзинського поширювали антирекламу проти потенційних суперників. У громадянській мережі нагадали, що це можна трактувати як порушення закону «Про місцеві вибори», оскільки Родзинський не був офіційно зареєстрованим кандидатом, відтак не міг проводити агітацію на свою підтримку.

Комітет виборців також повідомив, що у Херсоні активісти міської організації ВО «Батьківщина» наприкінці серпня провели мітинг проти підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги біля стін водоканалу. Схожі акції були організовані активістами «Батьківщини» у Дніпропетровській, Херсонській, Вінницькій та Луганській областях.

Креативом відзначилися Суми. Під час святкування Дня міста у небі з’явився агітаційний аеростат у формі дирижаблю. У натовпі, між тим, роздавали листівки «10 фактів про Дмитра Лантушенка».

У коментарі спостерігачам від ОПОРИ Латушенко повідомив, що велика кількість його реклами є не агітацією, а «знайомство із сумчанами». Зовнішня реклама, за його словами, оплачена партійним коштом.

Читайте також: Як клонувати Саакашвілі

Фальстарт агітації зафіксували і у Львові.

«Так, фальстарт агітації був, але потенційні кандидати обмежилися зовнішньою рекламою, підкупу виборців не зафіксовано. Наразі мова іде про недобросовісне ведення агітації. Цим користується більшість. Скажімо, по місту була розміщена реклама Володимира Гірняка, Дмитра Добродомова. Яскравим прикладом такої агітації є Іван Васюник, який  задовго до початку кампанії заклеїв передвиборчої рекламою місто, крутив передвиборчі відео тощо. Як на мене, можна говорити про низьку культуру поведінки. Потенційні кандидати заявляють, що лише «ознайомлюють виборців» зі своїми персонами, а не агітують. Дивно, що немає жодної реакції від їхніх опонентів. Жодних публічних заяв чи обурення», – повідомила Тижню координатор проектів ОПОРИ у Львові Ірина Швець.

«Можна говорити про збільшення політичної реклами у Києві. У цьому відзначився Опозиційний блок, «Батьківщина», «Самопоміч, «Свобода». З нових партій активно рекламують себе «Рух за реформи», «Єдиний центр», «Наш край». Якщо говорити про потенційних кандидатів на посаду мера, можна відзначити Віталія Кличка та Борислава Березу. Збільшення кількості політреклами  чинного мера Києва можна трактувати як виконання розпорядження про відкритість суспільству. Тому сітілайти «Купуєш квартиру – перевір забудовника» - це формально виконання даного документу. Але якщо дивитися на Борислава Березу, можна побачити натяк на політичну рекламу, хоча він позиціонується як координатор ініціативи «Рішучі громадяни», – розповів Тижню Савчук.

На загал можна говорити, що про пряме порушення виборчого законодавства, попри наведені вище факти, говорити не можна, адже потенційні кандидати до реєстрації у ЦВК не є суб’єктами виборчого процесу, тож і претензій до їхньої політичної реклами начебто не має бути. А за допомогою словесної еквілібристики поняття «політична агітація» перетворюється у незаборонену «політичну рекламу» та «знайомство з виборцями». Втім, наскільки допоможуть такі «фальстарти» поки що потенційним кандидатам – покажуть вибори 25 жовтня.

При підготовці матеріалу використані дані моніторингів Комітету виборців України а також Громадянської мережі ОПОРА.

Новини RedTram

Loading...