Світ 2016-04-07 13:13 Бініон Майкл

Податки проти президентів

Чим обернеться «панамський злив» для викритих політиків та офшорних мереж

Масштабний і скоординований витік мільйонів документів, які викривають сотні схем шахрування з податками, і тих, хто таким чином сховав свої гроші в різних куточках світу, викликав хвилю протестів у Європі та Америці. Вони виявили політичних лідерів,  які намагаються приховати статки. Люди вимагають закриття найбільших офшорних податкових гаваней у світі.

«Панамські документи» свідчать, що податкові гавані для переховування грошей та уникнення сплати серйозних сум податків використовували 12 лідерів різних країн, зокрема Петро Порошенко, а також 143 політики, їхні родичі й соратники. Як з’ясувалося, рідня щонайменше восьми нинішніх та колишніх членів політбюро Китаю таємно зберігала гроші за кордоном.

Серед найвідоміших викритих осіб і російський президент Владімір Путін, який через близьких друзів та тіньових посередників відправляв за кордон мільйони доларів. Ця інформація на тлі нещодавніх заяв американських високопосадовців про те, що він переховував великі кошти за кордоном, стане серйозним ударом для Кремля. А ще додасть ваги звинуваченням російських антикорупційних активістів, які стверджують, що уряд Путіна загруз у хабарництві.

Читайте також: Плутократи і більшовизм

Оприлюднені документи налічують 11,5 млн файлів із бази даних юридичної компанії Mossack Fonseca — четвертої за масштабами у світі офшорної структури. Авторитетна німецька газета Süddeutsche Zeitung отримала їх від анонімного джерела й негайно передала Міжнародному консорціуму журналістських розслідувань. Резонансні документи потрапили до провідних західних ЗМІ, зокрема лондонської The Guardian та BBC. Протягом останніх трьох днів світова преса тільки про це й пише.

Великого удару розслідування завдало по скандинавських та інших північних країнах, де високі ставки оподаткування спонукали багатьох заможних людей уникати їх сплати й переховувати гроші в банках Панами, маленьких Карибських та Бермудських островів. У документах фігурує прем’єр-міністр Ісландії Сіґмюндюр Давід Ґюннлейґссон, а провідний данський банк звинувачують у тому, що він допомагав переправляти гроші за кордон тисячам найбагатших клієнтів. Згадуються також імена прем’єр-міністра Пакистану Наваза Шаріфа, колишнього прем’єр-міністра Іраку Айяда Аллаві та Алаа Мубарака — сина дискредитованого колишнього президента Єгипту.

Одначе до найгучнішого скандалу призведе документальне засвідчення того факту, що найбільшим податковим шахраєм є Владімір Путін. Вервечка таємних угод і позик на суму $2 млрд веде просто до Кремля. Тепер відомо, що чимало друзів і соратників російського президента казково розбагатіли. У документах немає імені Путіна, але є свідчення, що він мав безпосередній зиск з оборудок, здійснених його найближчими друзями, які вивозили гроші з Росії завдяки складній системі позик і банківських переказів за участю кіпрських та швейцарських банків. У ланцюжку є і гірськолижний курорт, де 2013 року відбулося весілля молодшої дочки президента Єкатєріни.

Витік документів, вочевидь, був добре спланований. Оприлюднення розрахували так, щоб збурити максимальний скандал. Люди, яким вдалося побачити деякі зі злитих документів, не сумніваються в їхній автентичності. 370 журналістів зі 100 засобів масової інформації вивчали файли протягом року. Медійники домовилися оприлюднити «панамські документи» в один день, а це свідчить, що джерело наполягало на збереженні таємниці, доки всі ЗМІ не будуть готові «вистрелити» новиною одночасно.

Витік документів, вочевидь, був добре спланований. Оприлюднення розрахували так, щоб збурити максимальний скандал

Західні політики вже порівнюють наслідки скандалу з WikiLeaks або історією з Едвардом Сновденом, колишнім працівником американських спецслужб, який оприлюднив інформацію про те, що розвідка США збирала досьє про тисячі лідерів та звичайних громадян союзних країн.

У багатьох державах пересилати гроші до країн, які не стягують податки, не вважається протизаконним. Закон дозволяє бути директором, акціонером або бенефіціарним власником (ім’я якого не обов’язково має бути вказане в сертифікаті акцій) компанії, зареєстрованої за кордоном. Однак останніми роками європейські лідери агітують за боротьбу з таємною діяльністю банків і переведенням коштів до інших країн задля уникнення сплати податків на батьківщині. Панамська юридична компанія Mossack Fonseca наполягає, що не порушила жодної норми й законно працює протягом 40 років, дотримуючись усіх міжнародних угод щодо запобігання відмиванню грошей. Проте в одному з оприлюднених файлів її партнера сказано: «95% роботи — це продаж інструментів для уникнення податків». Під «інструментами», вочевидь, маються на увазі складні транзакції з переведення грошей до офшорів.

Читайте також: "Панамські папери": найбільший «злив» в історії

Тепер західні країни дедалі більше тиснуть на компанію, надто через те, що одним із клієнтів, які переказували гроші, був високопосадовець ФІФА — федерації футбольних асоціацій, очільників котрої заарештували американські правоохоронці за звинуваченням у хабарництві та корупції. Людина, про яку йдеться, нібито високопоставлений член Комітету з етики ФІФА, що виконував обов’язки юриста, представляючи фізичних осіб та фірми, звинувачувані в корупції. Серед користувачів податкових гаваней є і 23 особи, на яких накладено санкції за підтримку урядів Росії, Північної Кореї, Зімбабве, Ірану та Сирії (тобто режимів, проти яких застосовано міжнародні санкції).

Серйозно постраждала й репутація уряду Сполученого Королівства, адже чимало податкових гаваней розміщені на маленьких британських островах, які належать до 14 заморських територій країни. Ці острови тривалий час годувалися з масштабного припливу коштів та численних компаній, зареєстрованих там заможними особами і структурами, що намагаються приховати статки або імена остаточних вигодонабувачів банківських рахунків за кордоном. США тиснуть на нинішній уряд консерваторів у Лондоні, так само як і на попередній лейбористський, аби він приборкав фінустанови на заморських територіях, котрі процвітають як податкові гавані. Велика Британія нещодавно ухвалила закон, який мав забезпечити, щоб жодна з таких територій не була задіяна у відмиванні брудних грошей. Однак влада держави не завадила островам приваблювати капітал із-за кордону завдяки низьким податкам.

Наразі невідомо, які суми зберігали Порошенко та інші українські мільйонери на офшорних рахунках. Але в період, коли офіційний Київ мусить займатися подоланням корупції, економічними реформами та обмеженням всесилля і процвітання олігархів, оприлюднені документи, поза сумнівом, обурюють західних лідерів та міжнародні фінансові організації. Адже український уряд звертався до них по мільярди доларів допомоги.

Читайте також: Посол США на тлі офшорного скандалу закликав Україну чесно проводити реформи

Те саме стосується Пакистану: уряд Наваза Шаріфа веде відчайдушну боротьбу з ісламістським екстремізмом. Ісламісти звинувачують владу в корупції, тож зможуть використати витік документів як доказ, що президент та інші високопосадовці експлуатують народ і накопичують статки, попри повсюдну бідність у країні.

Кремль, імовірно, назве оприлюднені документи спробою дискредитувати російських лідерів або західною змовою проти Путіна. Хоча західні журналісти, які ведуть розслідування справ високопосадовців РФ, виявили, що мільйони доларів були переправлені за кордон через Сєрґєя Ролдуґіна — близького друга президента з часів служби в КГБ, котрий познайомив його з колишньою дружиною Людмілою. З’ясувалося, що деякі великі банки Росії видавали величезні позики під дуже низькі відсотки офшорним компаніям під контролем Ролдуґіна. Росіян інформація навряд чи здивує. Адже їхня країна має репутацію однієї з найбільш корумпованих для ведення бізнесу в світі.